Tokią idėją suformavome kaimo gyventojų mokymų ciklo metu įgyvendinant Elektrėnų savivaldybės vietos veiklos grupės finansuotą projektą „Bendruomenių lyderystės plėtra“.
Manome, kad pilietiškumą būtina suvokti kaip atsakomybės idėją. Tik turintis teisę spręsti, keliantis sau tikslus ir ieškantis būdų juos realizuoti žmogus yra atsakingas už tokio pasirinkimo pasekmes. Turintis teisę klysti pilietis gali pasirinkti netinkamus socialinius tikslus ir neadekvačius elgesio modelius, tačiau tik toks pilietis gali veikti pagal atsakomybės padalijimo principą.
Pilietinė visuomenė – tai arena, veikianti atskirai nuo šeimos, valstybės ir rinkos, kurioje žmonės vienijasi bendrų interesų labui ir viešajai gerovei kurti1.
Kartu su bendraminčiais siekėme, kad Elektrėnų savivaldybės kaimiškų teritorijų bendruomenės bei gyventojai gebėtų kurti atvirą, darnią pilietinę visuomenę demokratiškoje šalyje, kiekvienam piliečiui svarbu:
- domėtis jį supančia aplinka;
- kritiškai vertinti informaciją ir sąmoningai pasirinkti sprendimus;
- nebijoti kritikos ir atvirai reikšti nuomonę;
- suvokti tolerancijos kitam asmeniui svarbą;
- ugdyti socialinį pasitikėjimą;
- suprasti solidarumo reikšmę kitų socialinių grupių atžvilgiu;
- aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime – savanoriškoje veikloje.
Projekto metu buvo surengti 4 seminarai, kuriuose dalyvavo kaimo gyventojai, bendruomenių ir verslo atstovai, vietos politikai ir kiti socialiniai partneriai.
Projektas „Bendruomenių lyderystės plėtra” finansuotas EŽŪFKP ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.
Elektrėnų savivaldybėje veikiančių NVO asociacijos prezidentė
Jūratė Balčiūnaitė
1 Rūta Žiliukaitė. Parama politinei bedrijai: apie piliečių ir valstybės santykį. Neatrasta galia. 2006, Vilnius.