Žmonės pasitiki Neįgaliųjų sąjunga

Žmonės pasitiki Neįgaliųjų sąjunga
Julija Kirkilienė

Spalio 13 d. įvyko Elektrėnų krašto neįgaliųjų sąjungos ataskaitinis – rinkiminis suvažiavimas. Sąjungos pirmininke penktą kartą perrinkta Saulė Jakštienė. Organizacijos, kurią jungia 408 žmonės, suvažiavime dalyvavo meras Arvydas Vyšniauskas, seniūnas Antanas Šalkauskas, Lietuvos neįgaliųjų sąjungos viceprezidentas Edmundas Jakubauskas.

Ištiesia pagalbos ranką

Savo atsakaitoje S. Jakštienė pažymėjo, kad prieš 11 metų susikūrusi organizacija jungia 408 pagalbos ieškančius žmones. Tarp jų I grupės invalidų – 20, II grupės – 110, III grupės – 119 žmonių, 115 pensininkų, 3 vaikus, 19 jaunuolių nuo 20 iki 35 metų ir keletą senjorų, peržengusių 80 metų. Prieš porą mėnesių prie organizacijos prisijungė dar 26 nariai. Gausus organizacijos lankytojų skaičius byloja, kad vieni kitiems privalome ištiesti pagalbos ranką, bendrauti tarpusavyje, atjausti, paguosti šalia esančius.

Dėkoja pagalbininkams

Pasak pirmininkės, neįgaliųjų žmonių gyvenimas pasikeitė, Elektrėnuose įsikūrus savivaldybei. Savivaldybė surado lėšų įkurti ir išlaikyti Dienos centrą, kur sutelpa dauguma savivaldybės nevyriausybinių organizacijų, finansuoja daugelį programų. Gaila tik, kad krizė atėmė galimybę neįgaliems vaikams pailsėti pajūryje ar Druskininkuose. Bet per 11 metų pirmieji mažieji lankytojai jau užaugo, o naujieji gal dar sulauks finansiškai geresnių laikų.

Tęstinos programos

Projektai rašomi ir programos sudaromos ne vieneriems metams. Visų programų tikslas – neįgaliems ir garbaus amžiaus žmonėms padėti integruotis į visuomenę, suteikti dvasinę ir psichologinę pagalbą, kad išvengtų vienatvės, depresijos, priklausomybės nuo kitų asmenų, nebūti našta savo šeimos nariams. 364 asmenims skirtą programą vykdo 5 dirbantieji, tarp kurių tik 1 – masažistė– kinezeterapeutė Jovita – neturi invalidumo grupės. Nuolat vykdoma programa „Mokymasis visą gyvenimą“. Jauni organizacijos nariai baigė specialius mokymus.

Vykdomos paslaugos

Per metus 233 žmonėms buvo ateikta 5010 paslaugų. Neįgaliųjų sąjungoje atliekamos skalbimo, kopijavimo, asmens higienos priežiūros, informavimo ir konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, švietimo, socialinės paslaugos namuose, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, kinezeterapijos, masažo, lankymo ligoninėje ir namuose, savitarpio pagalbos, labdaros, socialinės paramos, darbinio užimtumo ir kitos paslaugos. Savivaldybė šiais metais skyrė 2400 Lt pirčiai ir baseinui. Pirmininkė S. Jakštienė priklauso Lietuvos universitetinių moterų asociacijai, todėl dažnai centre paskaitas skaito įžymios moterys. Pati Saulė taip pat yra kviečiama į kitas organizacijas skaityti paskaitų.
Centre vykdomos užimtumo pamokėlės. Žmonės mokosi megzti, siuvinėti, karpyti, piešti, floristikos. Pamokas veda tautodailininkė Ona Petronaitienė, mokytoja Ramutė Liepinienė. Kiekvienais metais organizacijos nariai dalyvauja olimpiadose ir visada grįžta su prizais.
Ne tik duona sotūs
Pirmininkė mano, kad senas posakis, kad žmonės ne vien duona sotūs, šiuo sunkmečiu įgauna vis didesnę prasmę. Nors laikotarpis ir sunkus, sąjungos administracija vis dar suranda rėmėjų, kad galėtų išvykti į koncertus, teatrus, ekskursijas, susitikimus su kitų rajonų organizacijomis. Organizacija aktyviai švenčia visas metines šventes, pradedant Valentino diena ir baigiant Naujaisiais metais. Sąjungoje niekada nepamirštama pagerbti jubiliatų, varduvininkų (organizacijai priklauso net 14 Onų), organizuoja literatūrinius vakarus, kviečia į susitikimus įžymius žmones. Organizacija turi ir savo įžymių žmonių. Ona Mikalauskaitė organizacijoje yra nepakeičiama gidė, literatė Regina Leonavičienė šiais metais išleido savo poezijos knygą, dainininkė ir skaitovė Nijolė Ramanauskienė, sportininkas Saulius Bauras, šaškių didmeistris Anatolijus Šugajevas ir kt. Ko jau ko, o aktorių organizacijoje tikrai gausu. Užgavėnių šventėje sukurta inscenizacija „Ubagų vestuvės“ buvo apdovanota už masiškumą. Derliaus šventėse visada išradingai pasiruošia Rimantė Tamošiūnienė, o su retais augalais mugėse visada pasirodo Eugenija Suchomlina ir Vytautas Subačius.

Klausimų knyga

Pirmininkė varto tokį sąsiuvinį, kurį pavadino klausimų knyga. Pirmininkė sako, kad čia dirbančios Gytė Vyšniauskienė, Laimutė Klinkevičienė, Marija Lavrukaitienė ir pati pirmininkė Saulė stengiasi, kad iš kabineto nė vienas žmogus neišeitų neišklausytas. Jos stengiasi būti reikalingos, išklausyti kiekvieno žmogaus nuoskaudas, nepraleisti pro ausis žmogaus atvirumo. O ko žmonės klausia ir kaip jiems padeda, viską darbuotojos surašo į knygą. Žmonėms padėti tenka įvairiais klausimais: padėjo rašyti raštus įvairiems biurokratams dėl žemių grąžinimo, registravo pas gydytojus įvairiose respublikinėse sveikatos įstaigose, tarpininkavo dėl profesinės reabilitacijos, apgyvendinimo globos namuose ir pan. Žmonėms padėjo įsigyti specialią avalynę, ramentus ar invalidų vežimėlius. Padėjo tvarkyti dokumentus socialinės paramos ir nukentėjusiųjų nuo genocido paramos gavimui.„Ką ten viską ir išvardinsi, patariame ir padedame kiekvienam, kam reikia mūsų pagalbos, visada norime būti reikalingos“,- sako S. Jakštienė.

Pardavinėjo bėdas

S. Jakštienė, vardindama organizacijoje atliktus darbus, vis nepamiršo paminėti savo gerųjų talkininkų. Visų straipsnyje išvardinti ir vietos neužtektų. Rėmėjams išvardinti taip pat reikėtų viso puslapio. Pirmininkė džiaugėsi, kad organizacija ne tik skaitlinga, bet ir turtinga išsilavinusiais žmonėmis. O kai visiems darbo jau, atrodo, buvo per daug, bėdas vežė į „Bėdų turgų“. Sėkmingai pardavė 4 bėdas. Neįgaliųjų ir pagyvenusių žmonių labui, bėdas pirmininkei dar teks pardavinėti bent porą metų. Žmonės pasitiki ja ir jos vadovaujama Neįgaliųjų sąjunga.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas