Julija Kirkilienė
Jeigu tikėtume „Lietuvos energijos gamybos“ vadovų prognozėmis, tai šį šildymo sezoną brangiai už šilumą mokėję Elektrėnų ir Vievio daugiabučių gyventojai kitą šildymo sezoną galės pataupyti. Pradėjus šilumą gaminti biokuro katilinėse, prognozuojama, kad „Lietuvos energijos gamyba“ UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ (EKŪ) šilumą parduos 3-4 centais už kW/h pigiau nei šiais metais, t.y. maždaug po 13 centų už kW/h.
Kainas kelia
vienašališkai
Gruodžio mėnesį šilumą EKŪ pirko jau po 18 centų už kW/h, kai spalio mėnesį pirko tik po 14,46 cento už kW/h. „Lietuvos energijos gamyba“, vienašališkai keldama kainas, teisinosi nepastoviomis dujų kainomis. Nors šiluma iš biokuro taip pat priklausys nuo biokuro kainų, bet šilumos gamybos pajėgumų projektui gavus net 6 mln. litų Europos Sąjungos (ES) paramos, sumažės energijos gamybos kaina.
„Investicinį projektą Elektrėnuose „Lietuvos energijos gamyba“ inicijavo siekdama šilumos energiją gaminti optimalia kaina, nepriklausomai nuo elektros energijos gamybos, panaudojant vietinius atsinaujinančius energijos išteklius ir sumažinant Viešuosius interesus atitinkančių paslaugų lėšų poreikį rezervinei elektrinei“,- rašoma „Lietuvos energijos gamybos“ pranešime spaudai.
Pasirašė sutartį dėl
ES paramos
„Lietuvos energijos gamyba“ pasirašė trišalę sutartį su Ūkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) dėl finansinės ES Struktūrinių fondų paramos Elektrėnuose įgyvendinamam šilumos gamybos pajėgumų projektui. Pagal šią sutartį „Lietuvos energijos gamybos“ projektui bus skirta maksimali galima 6 mln. litų ES parama.
Kaip informavo „Lietuvos energijos gamybos“ Korporatyvinės komunikacijos skyriaus vadovas Valentas Neviera, šiuo metu Elektrėnuose, „Lietuvos energijos gamybos“ teritorijoje, atliekami statybų aikštelės paruošiamieji darbai. 2014 metų sausį tikimasi gauti biokuro ir garo katilinių statybą leidžiančius dokumentus, o vasario pradžioje planuojama pradėti statybos darbus. Prieš tai į būsimų pamatų vietą ketinama įleisti kapsulę, simbolizuojančią statybų pradžią.
Elektrėnų komplekse šalia rezervinės elektrinės iškilsianti 40 MW galios biokuro katilinė tieks šilumą miestui ir įmonei „Kietaviškių gausa“. Taip pat bus įrengti 50 MW gamtinių dujų katilai, kurie užtikrins pikinę šilumos gamybą, rezervą bei elektrinės technologinius poreikius. Planuojama, kad daugiau nei 90 proc. šilumos Elektrėnų miestui bus pagaminama iš biokuro. Naujaisiais pajėgumais gaminti šilumą tikimasi pradėti 2014 metų pabaigoje.
Nuo ko priklausys
kainos
V. Naviera sako, kad EKŪ parduodamos šilumos kaina per 2014–2015 metų šildymo sezoną priklausys nuo tikslios projekto užbaigimo datos, t. y. kaina mažės visiškai įgyvendinus projektą. Be to, šilumos kaina priklausys ir nuo to, kokia tuomet bus kuro kaina. Dabar tai prognozuoti sudėtinga. 2013 m. gegužės mėnesį, kai buvo išrinktas projekto rangovas, buvo skelbiama, kad šilumos gamybos kainos dedamoji Elektrėnų savivaldybei pabaigus projektą sieks apie 13,0 ct/kWh. Kol kas šios prognozės nesikeitė. Apskaičiuota, kad 6 mln. litų parama leis papildomai apie 0,5 ct/kWh sumažinti šilumos energijos gamybos kainą.
Šis projektas – abipusė nauda tiek mūsų įmonei, tiek vietos gyventojams ir regiono verslui“, – sako „Lietuvos energijos gamybos“ generalinis direktorius Juozas Bartlingas.
Ar galima pasitikėti
EKŪ direktorius Ričardas Leckas ir savivaldybės meras Kęstutis Vaitukaitis sako, kad „Lietuvos energijos gamybos“ vadovais jau nebepasitiki. Kartą „Lietuvos energijos“ planuojamas kelti kainas Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija buvo atmetusi. Šį kartą 2 centais už k/Wh kaina buvo pakelta net neperspėjus EKŪ ar savivaldybės vadovų. Tokį Komisijos sprendimą savivaldybės administracija yra apskundusi teismui. Ar teismas nagrinės skundą, jie nežino, bet pasitikėti į Elektrėnus iš Vilniaus tai atsikraustančia, tai išsikraustančia socialiai atsakinga save vadinančia „Lietuvos energijos gamyba“ jau bijo betikėti. Tik po poros metų paaiškės, ar ES parama parėmė tik vienos įmonės energijos gamybą ar visos šalies gyventojus.