Laisvės gynėjų minėjimas Semeliškėse

Laisvės gynėjų minėjimas Semeliškėse

Seniūnijos salėje paminėjome Sausio 13 dienos kruvinųjų įvykių 21-ąsias metines. Žiūrėjome Vokietijos kūrėjų režisierių Izabelės Bliochl ir Andrė Mejerio filmą „Mergina ir tankai“. Tai skoningai ir objektyviai sukurtas dokumentas, kuris tapo teisingu puslapiu Lietuvos ir šiuolaikinio pasaulio istorijoje. Per vieną valandą filme prabėgo visa Lietuvos istorija: Sovietų Sąjungos susikūrimas, Lietuvos okupacija, rezistencija ir Nepriklausomybės paskelbimas.

Silvija BIELSKIENĖ

Po filmo peržiūros susipažinome su Juozo Girdvainio knyga „Dainuojanti revoliucija Vilniaus barikadose“. Knygos autorius – žurnalistas, istorikas, publicistas, fotografas, ilgametis Lietuvos radijo ir televizijos komiteto vyresnysis redaktorius J. Girdvainis – parengė knygą apie nenugalimą laisvos lietuvių tautos dvasią ir išdidžią laikyseną, atrėmusią merdinčios sovietų imperijos agresiją. Joje amžininkai, tų įvykių dalyviai, laisvės gynėjai ir liudininkai prisimena apie sovietų komunistų pasitelktos okupantų kariuomenės Vilniuje 1991 metų sausį įvykdytą klastingą karinį antpuolį prieš taikius Lietuvos žmones. Sklaidant knygos puslapius, tarsi vėl sugrįžau į Vingio parke vykusį mitingą, į Baltijos kelią, į Katedros aikštę, į sausio mėnesį praleistas dienas ir naktis, budint prie Parlamento, į laidotuvių procesiją, lydint žuvusiuosius į Antakalnio kapines…

Net nesusimąstydavome – kas tuo metu parūpino malkas laužavietėm (buvo sudeginta 2000 kubinių metrų malkų), iš kur tą naktį atsirado 10 t spygliuotos ir 2 t plieninės vielos rulonai, daugiau kaip 100 t armatūros barikadoms, 1160 maišų smėliui savanoriams Parlamento pastate, kas mus šildė ir gaivino karšta arbata, sumuštiniais… Kas tie aktyviausi dalyviai ir organizatoriai, kurie prisidėjo prie sovietų armijos išvedimo iš Lietuvos? Visa tai liudijo prakalbinti ir užfiksuoti knygoje barikadų statytojai, to meto Lietuvos teisėtvarkos atstovai, atgimusios Lietuvos valstybės vadovai, Vilniaus miesto savivaldybės tarnautojai, organizavę miesto gynybą, pakalbinti žmonės, priglobę, sušildę, pamaitinę prie Parlamento suplūdusias minias iš visos Lietuvos.

Gausiai iliustruotoje 340 puslapių knygoje-albume publikuojama niekur neskelbta istoriografinė medžiaga, unikalios autentiškos nuotraukos. Ji mums primena, kad 1991-ųjų sausio 13-ąją nuo sovietinių okupantų 14 žmonių žuvo, 52 suvarpyti kulkų, į medikus kreipėsi daugiau kaip 700 sužeistųjų, 1500 suluošintų, tūkstančiai nukentėjusiųjų gydėsi patys. Knyga reikšminga kaip šaliai svarbių įvykių kronika, informacijos šaltinis, gali būti naudojama edukaciniais tikslais. Ji turėtų atrasti vietą kiekvienoje mokykloje, bibliotekoje, namuose knygų lentynoje.

Renginį vainikavo ansamblio „Svaja“ (vad. G. Barzdaitienė) atliekamos dainos apie Lietuvą ir „Tautiška giesmė“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas