Gabrielė Orševskytė
Daugelis žmonių perka bei naudoja kvepalus, tačiau ne kiekvienas žino, kaip jie yra gaminami bei ne kiekvienas susidomi jų gaminimo procesu.
Pasak kvepalų gamintojos Saulės Vyšniauskaitės, parfumeris atmintyje privalo turėti daug kvapų. Išgirstant kvapo pavadinimą, reikia jau įsivaizduoti, kaip tai kvepia. Atmintyje reikia turėti vaizdinį, kaip skirtingi kvapai gali kartu derėti, tad kvapo kūryba prasideda nuo tam tikros vizijos. „Prieš 5 metus pamačiau tokią gana įdomią ir išskirtinę veiklą – kvepalų gamybą, bet tuo metu buvau kitoje pusėje, buvo įdomu tiesiog turėti tą kvapą, bet negaminti. Paskui kilo idėja, jog būtų labai įdomu sužinoti, kaip gimsta kvepalai. Kadangi veikla nėra labai populiari, reikėjo nemažai laiko praleisti informacijai susirasti. Lietuvoje tokios mokslo krypties, kaip kvepalų gamyba, kokia yra Prancūzijoje, tiesiog nėra – Lietuva dar visiškai jauna šioje srityje, tačiau galime pasidžiaugti, jog mes turime parfumerio kursus, kurie trunka apie metus. Juk vien pačio kvapo sukūrimas užtrunka gana ilgai, nes sukūręs kvepalų kompoziciją, patį kvapą turi brandinti mažiausiai dvi savaites, nes jo struktūra kinta“, – pasakoja S. Vyšniauskaitė.
Kiekvienas kvapas yra skirstomas į tam tikras grupes. Pagrindinės natos yra trys: viršutinė, širdies ir bazė. Egzistuoja kvapai, kurie gali priklausyti ir kelioms grupėms. Geri ir verti dėmesio kvepalai turėtų būti juntami per visas tris natas. Pagal turimas žinias galima kvapus jungti ir žiūrėti, ar kvapai kartu dera ar nedera. „Kai įgauni tam tikros praktikos, jau prisimeni, kokie kvapai dera, o kokie nedera kartu. Aišku, kartais bandai eksperimentuoti. Atrinkus tam tikrus kvapus, vyksta formulės kūrimas, proporcijų išdėliojimas, o jau viską pamatavus užkonservuojame dviem savaitėms ir žiūrime, kas išeina“, – aiškina Saulė.
Į klausimą, koks kvapas yra mėgstamiausias, S. Vyšniauskaitė atsakymo nerado, nes pasak jos, tai tas pats, kas iš visų vaikų išsirinkti mylimiausią. „Ši veikla labai nustebino, nes iš pažiūros, net nemalonūs kvapai pasidaro labai įdomūs. Juos ištyrinėji, išnagrinėji sluoksniais, kaip jie kinta laike ir dažniausiai vis atrandi kažką naujo bei įdomaus, todėl negalėčiau išskirti vieno. Natūralūs kvapai pasiekia mūsų tolimiausius prisiminimus, patyrimus bei emocijas. Todėl dažnai požiūris į kvapą priklauso net nuo mūsų nuotaikos ir tas pats kvapas gali vieną dieną vienaip atrodyti, o kitą dieną kitaip“, – dalinasi parfumerė. Uoslė yra labai svarbus įrankis, bet anot Saulės, turint kvapų atmintį, prisiminsi kvapus, pavyzdžiui, po COVID-19 ligos dažnam yra dingusi ar suprastėjusi uoslė, bet jie vis tiek gali prisiminti, kaip kvepia citrina arba rožė.
S. Vyšniauskaitė gamina botaninius natūralius tiek purškiamus, tiek aliejinius kvepalus. Kaip teigia parfumerė: „Natūralūs kvepalai yra tarsi gyvi, jie kinta, jie turi savo istoriją ar netgi charakterį. Todėl pasitelkusi kvapus kuriu pageidaujamą nuotaiką ar emociją.“ Savo kuriamus kvepalus Saulė vadina „meniniais kvepalais“ ir jau yra sukūrusi ne vieną spektaklio kvapą, kuriuos pirmą kartą pristatė 2021 m. Trakų teatro festivalyje „Čia yra teatras“. Šių metų birželio mėnesį du spektakliai kartu su S. Vyšniauskaitės specialiai jiems sukurtais kvepalais buvo pristatyti netgi Italijoje „Grand festival“ tarptautiniame konkurse. O liepos mėnesį tie patys spektakliai ir kvepalai („Virtuozas” bei „Trijų velnių valsas”) buvo pristatyti VDU Kauno botanikos sode, kur vyko „Kvapų naktis“.
Vieni iš S. Vyšniauskaitės sukurtų kvepalų „Fairy dust” buvo atrinkti ir pristatyti „Muziejų naktyje” Kaune, botaninių kvepalų parodoje „Kvepalų keliu”, kur vyko konferencija kartu su gerai žinomu parfumeriu Lietuvoje Aisčiu Mickevičiumi.
Ši S. Vyšniauskaitės veikla išaugo į natūralių kvepalų prekinį ženklą „Le Monde Du Soleil“ (liet. „Saulės Pasaulis“), pagrindinė veikla – meninių kvepalų gamyba. Taip pat galima apsilankyti ir kvepalų kūrimo dirbtuvėse ar užsisakyti kvapų seansą, kai kelioms valandoms pasineriama į natūralių kvapų pasaulį, kur iš naujo atrandami jau žinomi bei susipažįstama su dar nepatirtais kvapais.
AmourDevil – House of fragrance