Kodėl kokybiškas miegas svarbus?

Kodėl kokybiškas miegas svarbus?

Ar miegate pakankamai? O ar gerai išsimiegate? Deja, daugelis į abu šiuos klausimus atsakytų neigiamai.

Šiuolaikiniame pasaulyje dėl darbo, socialinių įsipareigojimų, o kartais ir naktinėjimų žiūrint naujausią serialą miegas dažnai nukenčia nuošalyje. 

Tačiau kokybiško miego trūkumas gali turėti rimtų pasekmių nuo prastos nuotaikos iki sveikatos pablogėjimo. Taigi, šiandien kviečiame prisiminiti, kodėl kokybiškas miegas yra svarbus.

Mokslas apie miegą

Miegas nėra tik pasyvi būsena, kai kūnas ir protas išsijungia. Tai aktyvus procesas, apimantis įvairius fiziologinius pokyčius, įskaitant hormonų išsiskyrimą, audinių atsistatymą ir atminties tvarkymąsi. 

Įvairiose miego stadijose,o ypač REM miego metu, smegenys apdoroja dienos informaciją, formuoja prisiminimus ir kuria naujus neurologinius ryšius.

Dėl kokybiško miego trūkumo gali sutrikti įvairios kognityvinės funkcijos, įskaitant dėmesio išlaikymą, sprendimų priėmimą ir problemų sprendimo įgūdžius. Dėl to taip pat galite tapti jautresni nuotaikų svyravimams ir emociniam nestabilumui. Žurnale „Journal of Clinical Sleep Medicine“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad miego trūkumas net gali imituoti depresijos ir nerimo sutrikimų simptomus.

Fizinė sveikata

Kokybiškas miegas yra labai svarbus įvairioms organizmo funkcijoms. Jis padeda reguliuoti kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje ir hormonų kiekį organizme.

Prastas miegas yra siejamas su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant nutukimą, diabetą ir širdies bei kraujagyslių ligas. Įvairių tyrimų duomenimis, suaugusieji, per naktį miegantys mažiau nei septynias valandas, dažniau praneša apie lėtines sveikatos problemas.

Imuninė sistema

Jūsų imuninė sistema miego metu gamindama su infekcijomis kovojančias medžiagas, pavyzdžiui, citokinus dirba itin aktyviai. Miego trūkumas gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl tapsite jautresni infekcijoms.

Žurnale Archives of Internal Medicine paskelbtas tyrimas parodė, kad žmonės, miegantys mažiau nei septynias valandas per naktį, tris kartus dažniau sirgo peršalimo ligomis nei miegantys aštuonias ar daugiau valandų.

Produktyvumas 

Miego trūkumas gali smarkiai paveikti jūsų produktyvumą. Vienas tyrimas parodė, kad net ir lengvas miego trūkumas gali sumažinti darbingumą taip pat stipriai, kaip ir apsvaigimas nuo alkoholio.

Kita vertus, kokybiškas miegas darbingumą ir produktyvumą padidina. Atkreipkite dėmesį, kad sportininkai, norėdami pagerinti savo reakcijos laiką, sumažinti traumų riziką ir pasiekti maksimalių rezultatų, visada teikia pirmenybę miegui.

Santykiai su žmonėmis

Kai mums trūksta miego, dažniau būname irzlūs ir prasčiau susidorojame su stresu, kas gali apsunkinti santykius tiek namuose, tiek darbe. 

Žurnale Sleeppaskelbtas tyrimas parodė, kad prasta miego kokybė netgi gali turėti įtakos mūsų socialiniams įgūdžiams, kadangi tampa sunkiau interpretuoti kitų žmonių emocinius signalus. 

Privati šeimos klinika Drops Clinic, kurios specialistai taip pat patvirtina šį nemalonų miego trūkumo šalutinį poveikį, kenčiantiems nuo miego sutrikimo siūlo konsultacijas su gydytojais.

Miego ir kūrybiškumo ryšys

Vienas iš mažiau aptariamų, bet ne mažiau svarbių kokybiško miego aspektų yra jo poveikis kūrybiškumui. Nors kūrybiškumą dažnai siejame su aktyviu mąstymu, pasąmonė kūrybiniame procese vaidina svarbų vaidmenį. 

Miego metu, ypač REM stadijoje, smegenyse susiformuoja naujos nervų jungtys, leidžiančios sintezuoti skirtingas idėjas ir patirtis. Tai nulemia kūrybinius proveržius, kurie budrumo valandomis gali ir neįvykti.

Garsūs menininkai, mokslininkai ir mąstytojai, pvz. Salvadoras Dali, miegą ar sapnus yra įvardijęs kaip savo įkvėpimo šaltinį. Taigi, jei įstrigote kūrybinėje rutinoje arba susiduriate su sudėtinga problema, nenuvertinkite gero nakties miego poveikio, galinčio sužadinti vaizduotę.

Patarimai kokybiškam miegui

Tad kaip pagerinti miego kokybę? 

Visų pirmą, kasdien eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais.

Miegamąjį kambarį laikykite tamų, vėsų ir tylų. Investuokite į patogų čiužinį ir pagalves.

Telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių skleidžiama mėlyna šviesa gali sutrikdyti miego hormono melatonino gamybą, todėl juos palikite kitame kambaryje.

Reguliari mankšta gali padėti greičiau užmigti ir mėgautis gilesniu miegu, tačiau stenkitės vengti intensyvių treniruočių prieš miegą ir atlikite lengvus tempimus. 

Gilus kvėpavimas, meditacija ir raumenų atpalaidavimas padės geriau užmigti.

Miegas – ne prabanga

Kokybiškas miegas nėra prabanga tai būtina sąlyga gerai savijautai užtikrinti. Taigi, kai kitą kartą kils pagunda eiti miegoti po vidurnakčio ar pažiūrėti dar vieną filmą, prisiminkite, kad geras nakties poilsis yra viena geriausių investicijų į savo sveikatą, produktyvumą ir gyvenimo kokybę.

 

Remiama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Keliai aukštumų link

Keliai link aukštumų