Balandžio 29 d. Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyks Mažoji knygų mugė, kurioje galėsite ne tik įsigyti naujausių knygų, bet ir susitikti su žinomais kūrėjais. Norime trumpai pristatyti autorius, kurie maloniai sutiko pabendrauti su Elektrėnų bendruomene.
10.30 val. Elektrėnų savivaldybės viešojoje bibliotekoje viešės Rimantas Dichavičius, garsus lietuvių dailininkas ir fotomenininkas, išaukštinęs moters kūną ir suteikęs jam sakralumo prasmę. Prieš dvidešimt metų jo aktų fotografijų albumas „Žiedai tarp žiedų“ tapo sensacija ir sukėlė nevienareikšmę reakciją, o kartu ir milžinišką visuomenės susidomėjimą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje tuometinėje Sovietų Sąjungoje.
Per keletą pastarųjų metų fotomenininkas ir dailininkas Rimantas Dichavičiusšaliai dovanojo tritomį albumą „Laisvės paženklinti“. Šie trys albumo tomai pristato per 200 mūsų dailininkų, daugiau nei 5000 jų kūrybos pavyzdžių, kurie padės suprasti, kokiu didžiuliu indėliu prie valstybingumo prisidėjo valstybės simboliką kūrę žmonės. Autorius sako, kad jam „kaip dailininkui pirmiausia rūpėjo parodyti, kas vyko dailės pasaulyje šiuo mūsų kraštui labai svarbiu istorinio lūžio metu ir ko reikalavo ką tik atkurta mūsų valstybė, kad galėtų naujų ženklų ir vizualine kalba įtvirtinti Savąją Esatį“. Mūsų bibliotekoje R. Dichavičius pristatys albumo „Laisvės paženklinti“ 3-jį tomą. Jo išleista knyga – tarsi gyvoji enciklopedija: „Aš pažinojau tuos žmones, jų šeimas, sekiau, kaip jiems sekasi, parodas lankiau ir pan. Kiekvienas iš jų vertas ne kelių puslapių, bet atskiros monografijos.“ Šis albumas skiriamas visiems sovietų okupuotos Lietuvos tremtiniams, pirmieji kurių buvo ištremti prieš 75 metus – 1941 m. birželio 14 d. Susitikime dalyvaus atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius.
12.00 val.Vytautas Račickas pristatys naujausią savo knygą „Svečiuose pas mešką“. Vytautas Račickas – mylimiausias vaikų rašytojas Lietuvoje. Jo knygos kasmet patenka į skaitomiausių knygų penketuką, dažniausiai yra linksmos. Linksmos net ir tada, kai pasakoja ne itin linksmą, kartais net liūdną istoriją. Per trisdešimt kūrybinės veiklos metų rašytojas yra aplankęs net tolimiausiuose Lietuvos kampeliuose gyvenančius jaunuosius skaitytojus. O neseniai svečiavosi pas lietuvius JAV – Detroite, Čikagoje, Lemonte.
Knyga „Svečiuose pas mešką“ šįsyk yra kitokia: autorius pasuko šiek tiek kita kryptimi ir rašo apie vieną liūdniausių Lietuvos datų, įvykių, reiškinių – tremtį. Šias istorijas išgyveno Stalino represijų aukos. Pasakojimų herojai liudija žiaurią Sibiro tremtinių kasdienybę – badą, šaltį, artimųjų netektis, patyčias. Ir neužgesinamą viltį sugrįžti į Lietuvą. Tačiau šioje knygoje yra ne tik liūdnų istorijų, bet ir tragikomiškų, linksmų pasakojimų, nes ir ten, pasak autoriaus, žmonės gyveno: šventė šventes, juokaudavo, žaidė.
Vytautas Račickas moka sudominti ne tik vaikus, bet ir vyresnę skaitytojų kartą. Knygų įvykiai pateikiami įdomiai, su detektyviniu prieskoniu. Tad nenuostabu, jog jo knygas norisi skaityti dar ir dar.
14.30 val. susitikimas su Violeta Palčinskaite – garsia poete, dramaturge, scenariste, vertėja – labiausiai žinoma kaip vaikų rašytoja. Su jos eilėraščiais ir pjesėmis užaugo ne viena skaitytojų karta. Rašytoja išleido per 30 eilėraščių ir pjesių knygų. Parašė scenarijus filmams „Andrius“ (1980 m.), „Traukinys į Bulzibarą“ (1986 m.), inscenizavo „Don Kichotą“ su anglų režisieriumi S. Powelu.
Naujausia, pernai pasirodžiusi knyga „Atminties babilonai, arba aš vejuosi vasarą“ yra skirta suaugusiųjų auditorijai. „Esu dėkinga visiems, kurie manimi įtikėjo, o labiausiai skaitytojams, kurie mane iki šiol skaito. Man tai vis dar yra kaip stebuklas. Parašai eilėraštį, net baisu sakyti, prieš keturiasdešimt metų, o jis vis dar gyvas, koks pyplys jį vis dar skaito. Šis užauga ir tą eilėraštį kartoja savo vaikams. Aišku, kad smagu. Tai yra svarbiausias akstinas kažką daryti“, – sakė kaip didelį pokštą – memuarų knygą – pristačiusi autorė Violeta Palčinskaitė. Šioje suaugusiųjų knygoje – stulbinama, autoironiška akistata su praeitimi, neeilinio likimo peripetijos, kūrybos ir meilės keliai ir klystkeliai, prisiminimų blyksniai apie Lietuvos kultūros grandus Juozą Miltinį, Donatą Banionį, Juditą Vaičiūnaitę ir kitus. Knygoje nėra įprastai atsiminimų knygoms būdingo pluošto nuotraukų, čia jų vos kelios, tačiau knygoje panaudotos asmeninių rašytojos daiktų, brangių kaip prisiminimas, nuotraukos. Susitikimą su rašytoja moderuos leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė.
Aldona Andužienė,
bibliotekos Komplektavimo skyriaus vedėja