„Jūs turite teisę tylėti, nes viskas, ką pasakysite, gali būti panaudota prieš jus teisme,“ – šią frazę dažnai girdime mūsų taip pamėgtuose amerikietiškuose detektyviniuose serialuose. Tačiau nuo birželio vidurio į šį patarimą verta įsiklausyti ir kelių eismo taisykles pažeidusiems lietuviams: dabar kiekvienas pareigūnų ir pažeidėjų pokalbis yra įrašomas – tai numato Policijos patrulių veiklos instrukcijų pakeitimai.
Gražina RADZVILAVIČIŪTĖ
Jeigu koks velniukas pašnibždėtų pažeidėjui į ausį, jog visas problemas gali išspręsti pareigūnui pasiūlytas kyšis – neva ir vilkas sotus, ir avis sveika – tai ir būtų lemtinga pažeidėjo klaida. Dažnas turbūt nė nežino, jog vien už kyšio pasiūlymą galima atsidurti belangėje. Baudžiamojo kodekso 227 straipsnis skelbia: tas, kas tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė kyšį valstybės tarnautojui ar jam prilygintam asmeniui arba trečiajam asmeniui už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginto asmens teisėtą veikimą ar neveikimą vykdant įgaliojimus, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.
Prašė nerašyti protokolo
Apie tai tikriausiai nežinojo ar nenorėjo žinoti ir vievietis Saulius Narkevičius, vasario pabaigoje įkliuvęs Elektrėnų policijos pareigūnams neblaivus už vairo (1,75 promilės). Atrodo, pažeidėjas nebuvo nusiteikęs protokolo surašymui, todėl, nežinia, ar dėl girtumo, ar tas velniukas sugundė, tačiau vievietis ėmė ploninti liežuvį ir svarstyti, kaip čia nuo nemalonumų išsisukti (gal duoti kyšį?). Net ir pareigūnų perspėtas, kad pokalbis įrašinėjamas, net ir informuotas apie tai, jog už kyšio siūlymą galima patekti į kalėjimą, pažeidėjas nesidrovėjo pasiūlyti 20 Lt ir 50 Lt kyšį, kol galiausiai, turbūt, nusprendęs nesismulkinti, ištarė: „duosiu štukę“.
Lyg to dar būtų ne gana, vyriškis pareigūnams, nesupratusiems, kas ta „štukė“, ir už ką ją duos, išaiškino: „duosiu tūkstantį litų, nerašom to protokolo“.
Su pareigūnais menki juokai
Žinoma, teisme kaltinamasis išsigynė siūlęs kyšį: esą apie „štukę“ jis tik juokavo, šmaikštavo, o tokių pinigų net neturįs, be to, buvo girtas, todėl esą išvis nepamena, siūlė jis tą „štukę“ ar nesiūlė.
Teisme išklausytas įrašas šioje situacijose viską sudėliojo į vietas. Įraše aiškiai girdimas ir pareigūno perspėjimas, jog už kyšio siūlymą gresia baudžiamoji atsakomybė, ir kaltinamojo prašymas nerašyti protokolo už tūkstantį litų.
Todėl teismas nusprendė kaltinamąjį S. Narkevičių pripažinti kaltu pagal Baudžiamojo kodekso 227 str. 2 d. ir skirti vienerių metų laisvės atėmimo bausmę bausmės vykdymą atidedant vieneriems metams.
Po šio nuosprendžio vievietis turbūt bus supratęs, kad su pareigūnais apie „štukę“ geriau nejuokauti.
„Siūlytojai“ baudžiami retokai
Galimybę bausti vien už kyšio pasiūlymą Baudžiamasis kodeksas numato, tačiau iš tiesų tokių „siūlytojų“, kurie mainais už nemalonumų išvengimą siūlo pinigų, materialinių vertybių ar net paslaugas, nubaudžiama nedaug.
Kaip „Elektrėnų kroniką“ informavo Trakų rajono apylinkės teismo atstovas spaudai Darius Kasperskis, nuo 2005 metų pradžios iki šiol šiame teisme iš viso išnagrinėtos 32 baudžiamosios bylas, kuriose asmenys buvo kaltinami nusikalstamos veikos, numatytos LR BK 227 str. (Papirkimas) padarymu. Viena byla buvo nutraukta mirus kaltinamajam, trijose bylose kaltinamieji atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Visose kitose bylose kaltinamieji buvo pripažinti kaltais ir jiems paskirtos bausmės. 2011 m. išnagrinėta 11 tokių bylų, 2010 m. – 10 bylų, 2009 m. – 6 bylos, 2008 m. nei vienos, 2007 m. – 2 bylos, 2006 m. – 3 bylos, 2005 m. – nei vienos bylos.
Penkiems kaltinamiesiems buvo skirta laisvės atėmimo bausmė ir paskirtas laisvės atėmimo terminas nuo 6 mėnesių iki vienerių metų trijų mėnesių. Visiems penkiems nuteistiesiems laisvės atėmimo bausmės vykdymas buvo atidėtas nuo vienerių metų iki vienerių metų šešių mėnesių, paskiriant įpareigojimus, dažniausiai – neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms. Trakų teismo atstovas pažymi, kad S. Narkevičiui paskirta laisvės atėmimo bausmė buvo pirmoji tokia griežta bausmė, paskirta už bandymą papirkti Elektrėnų policijos komisariato pareigūnus.
Pasak D. Kasperskio, paprastai teismas priimdamas nuosprendį remiasi kaltinamųjų prisipažinimais, policijos pareigūnų parodymais ir ikiteisminio tyrimo metu užfiksuotais duomenimis apie policijos automobilio salone padėtas pinigų kupiūras. Tais atvejais, kai kaltinamieji neprisipažįsta bandę papirkti policijos pareigūnus, itin vertingi būna kiti įrodymai – vaizdo ar garso įrašai, kuriuose užfiksuotos nusikalstamos veikos padarymo aplinkybės. Nesant tokių papildomų įrodymų ir kaltinamajam neprisipažįstant, pagrįsti jo kaltę teisme būna kur kas sudėtingiau.
Žodis – ne žvirblis
Policijos patrulių veiklos instrukcijos pakeitimai numato, jog visais atvejais, kai patruliniame automobilyje bendraujama su asmeniu, pokalbis turi būti įrašinėjamas arba stacionaria įranga arba kitomis vaizdo ar garso įrašymo priemonėmis, o asmuo apie tai turi būti įspėtas.
Elektrėnų policijos komisariato viršininkas Andžej Grudinskij sako, jog įrašas teisme yra vienas iš įrodymų, o kiekvienas asmens patruliniame automobilyje ištartas ir užfiksuotas žodis gali būti vertinamas per teisinę prizmę. Kitaip sakant, žodis – ne žvirblis, išskridęs nebegrįžta, o jeigu dar pagautas ir užfiksuotas – tampa žymiai svaresnis.
Pasak komisaro, Elektrėnų komisariatas yra aprūpintas vaizdo ir garso įrašymo priemonėmis, kurios taikomos plačiai: fiksuojami nepilnamečių daromi pažeidimai, vadinamieji „taškai“, vaizdo įrašymas pasitelkiamas į pagalbą ir kovoje su narkotikų platinimu.
Kalbant apie pareigūnų papirkinėjimą, nors šįmet kyšio davimo pareigūnui atvejų užfiksuota daugiau nei pernai, tai, pasak A. Grudinskij, geras ženklas. Pernai per metus buvo 8 tokie atvejai, šįmet per septynis mėnesius duodami kyšius įkliuvo 6 pažeidėjai. Tai rodo, jog korupcijos prevencijos programos veikia efektyviai, o pareigūnai, užuot paėmę kyšį, renkasi principingumą.
Elektrėnų policijos komisariato pareigūnai už tokį principingumą yra skatinami. Gali būti, jog principingiausieji šįmet sulauks verslininkų įsteigtų piniginių premijų.