Virginija Jacinavičiūtė
„Elektrėnų savivaldybė – geriausia vieta investuoti“ – tokiu šūkiu pavadintą leidinį, skirtą potencialiems investuotojams, išleido savivaldybė, bet investuotojai į Elektrėnus neskuba.
Neperka varžytinėse

Šalia būsimo vandens pramogų parko stūkso apleistasis „Perkūnkiemis“
Nesėkmingos investuotojų paieškos prasidėjo dar 2000 metais, kai savivaldybė sukūrė projektą „Jaunimo krantas“. Vėliau, 2006 metais vietiniai verslininkai galvojo suradę turtingą investuotoją, kai nepatikimiems žmonėms už vieną milijoną litų pardavė ant pat ežero kranto stovintį restoraną „Perkūnkiemis“. Kadaise klestėjusį restoraną nusipirko įmonė „Eurostatyba“ , kuriai tuomet vadovavo Andrius Gudzinskas. Šis sandėris turėjo tapti nauja senojo restorano pradžia, tačiau jau daugiau nei dešimtmetį pastatas stovi visiškai apleistas, viliodamas valkatas, o seniūnija negali priversti savininkų apleistą pastatą ir jo teritoriją sutvarkyti. Nauja viltis sužibo vasario pabaigoje, kai buvo paskelbtos restorano su žemės sklypu varžytinės už 349 000 eurų pradinę kainą. Tačiau varžytinės, turėjusios vykti kovo 8-ąją, taip ir neįvyko, nes neatsirado norinčiųjų įsigyti objektą.
Neima nė už dyką
Ne ką geresniu likimu gali pasigirti senoji valčių prieplauka „Poseidonas“. Šis pastatas buvo įtrauktas į projektą „Jaunimo krantas“, tačiau projektui subliuškus, pastatas už dyką 50-čiai metų buvo atiduotas prodiuseriui ir verslininkui Gyčiui Daugėlai. Verslininkas vietoj šio pastato turėjo statyti modernų sporto viešbutį su konferencijų ir sveikatinimo centrais, apie tai byloja dar ir šiandien ant sienos kabanti projekto vizualizacija, tačiau pažadai ir vėl liko pakibę ore. Ilgai tikėjusi verslininko sočiai dalinamais pažadais, galiausiai savivaldybė nutarė nutraukti nuomos sutartį su verslininku. Tai padaryti savivaldybei padėjo antstolis Darius Jonaitis.
Elektrėnų paplūdimys su ES investicijomis pasikeitė neatpažįstamai. Jis gausiai lankomas vietinių ir giriamas čia besisvečiuojančių, tačiau bėda ta, kad prasideda ir baigiasi jis pastatais vaiduokliais, kurie miesto įvaizdžio tikrai nepuošia. Netrukus šalia „Perkūnkiemio“ bus įrengtos vandens pramogų trasos ir visos pramogos vyks griuvėsių, prie kurių renkasi benamiai ir narkomanai, pašonėje.
Vilioja jauku

Elektrėnai – vienas jauniausių miestų Lietuvoje, tačiau čia gausu nusidėvėjusių pastatų, kuriems reikia didelių investicijų. Be anksčiau minėtų griuvėsių dar turime miesto simboliu iki šiol laikomą „Vaikų pasaulį“. Atrakcionų dienos seniai suskaičiuotos, jie jau kelerius metus nebenaudojami ir laukia investuotojų. Savivaldybė yra parengusi teritorijos detalųjį planą bei viešosios infrastruktūros techninį projektą. Universitetų studentai savivaldybei buvo pateikę keletą variantų, kas galėtų būti senojo atrakciono vietoje, tačiau, kad ir kas ten bebūtų, tam reikia rasti investuotojų, kurie galėtų investuoti 13 mln. eurų. Kad vieta taptų dar patrauklesnė, savivaldybė iš ES investicijų jau tiesia kelią Nr. 1. Savivaldybės vadovai mano, kad šis nuo Draugystės gatvės atrakciono link vedantis kelias bus geras jaukas investuotojams.
Milijonų niekas nemėto
Investuotojų ieškoma ir jachtklubo rekonstrukcijai Elektrėnuose. Projekto koncepcija buvo parengta dar 2014 metais, tačiau dar neatsirado verslininkų, norinčių investuoti 2,5 mln. eurų į pastatą ir jo teritoriją.
Kaip jau rašėme praėjusios savaitės numeryje, investuotojų ieškoma 1991 metais statytam Elektrėnų baseinui. Per šiuos metus baseinas nusidėvėjo ir dar daugiau nusidėvės, jei greitu metu neatsiras norinčiųjų investuoti, o savivaldybė renovacijai nesuras lėšų šaltinių. Jau dabar suskilusiose baseino plytelėse veisiasi dumbliai, kurie stebina lankytojus. Ši problema kasmet atsinaujina, tad panašu, kad kol baseinas nebus rekonstruotas, darbuotojams teks dirbti Sizifo darbą, valant vešinčius dumblius. Paskaičiuota, kad baseino rekonstrukcija su viešbučio bei konferencijų salės įrengimu kainuotų 6,5 mln. eurų. Milijonų reikia daug, bet norinčių juos leisti Elektrėnuose verslininkų – mažai.
Nenori investuoti geriausioje vietoje
Be investicinių projektų Elektrėnų savivaldybė turi netrumpą sąrašą nekilnojamojo turto, parduodamo viešajame aukcione. Vienas toks objektas – Panerių mokykla ir jai priklausantys statiniai. Neries regioniniame parke esančioje sanatorinėje mokykloje mokėsi ir gyveno įvairių sveikatos problemų turintys vaikai iš visos Lietuvos, o nuo 2012 metų pastatas stovi apleistas. Pernai vandalai išdaužė pastato langus, o policijos pranešimai byloja, kad statiniai tapo chuliganų traukos vieta. Šalia mokyklos stovi Panerių dvaras, kuris taip pat parduodamas viešajame aukcione.
Savivaldybė viešajame aukcione parduoda pastatą, kuriame įsikūrusi parduotuvė „Arzida“, taip pat pastatą miesto centre, kur anksčiau buvo įkurtas paštas. Šiame sąraše aptinkame Semeliškių miestelyje esantį gaisrinės pastatą, Ausieniškių mokyklą bei ūkinį pastatą, stovinčius Aliosios gatvėje.
Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Rimantė Jankauskienė komentavo, kad turtas, kuris yra įtrauktas į viešo aukciono būdu parduodamo turto sąrašus, tiek juridinius, tiek fizinius asmenis tikrai domina. Daugiausia dėmesio sulaukė buvusio pašto pastatas Rungos g. 8 ir automobilių stovėjimo aikštelė Sabališkių g. 2B Elektrėnuose. Yra besidominčių ir buvusios Panerių sanatorinės mokyklos pastatais Panerių k. bei pastatu Draugystės g. 22 Elektrėnuose.
Geriausia vieta
„Elektrėnų savivaldybė – geriausia vieta investuoti“ – tokiu šūkiu pavadintą leidinį, skirtą potencialiems investuotojams, išleido savivaldybė. Lankstinuke išvardijama daug galimybių, kurios turėtų patikti investuotojams. Jame žadama reikalingus leidimus statyboms išduoti, o teritorijų planavimo procedūras atlikti greičiau nei numatyta teisės aktuose, suteikti tiesioginę investicijų specialistų pagalbą ir kt. Prie šių pliusų dar pridedami ir žmogiškieji ištekliai – patyrę darbuotojai, kurie specializuojasi energetikos, logistikos srityse bei medžio apdirbimo ir baldų pramonėje, bet investuotojai į Elektrėnus neskuba.
Jei paklaustume elektrėniškių, kokie didžiausi miesto privalumai, neabejotinai išgirstume, kad vienas didžiausių pliusų – geografiškai patogi vieta, kiti pasidžiaugtų gražia gamta, įmonių gausa, dėl kurios Elektrėnuose žemas nedarbo lygis. Kad Elektrėnai – kompaktiškas ir patogus miestas, sutiks visi, tačiau šie privalumai, deja, niekaip neprivilioja investuotojų, kurie ne tik žadėtų, bet iš tiesų savo pinigus investuotų miesto labui.
Nekilnojamo turto specialisto komentaras

Kokios priežastys lemia, kad Elektrėnai, būdami pusiaukelėje tarp didžiųjų miestų, turėdami tokį vandens telkinį, nesulaukia investuotojų dėmesio, klausėme Nekilnojamojo turto agentūros ENTA direktoriaus Arno Buteikio: „Taip pesimistiškai nereikėtų žiūrėti į Elektrėnų situaciją, vis dėlto sulaukiame nemažai naujų vietinių verslų ir įmonių įsikūrimo – nuo vietinio maisto gaminimo iki naujojo wake parko. Lyginant su kitų savivaldybių miestais – vieninteliai Elektrėnai keičiasi tokiu tempu. Paskui šiuos mažus verslus atkeliaus ir didieji investuotojai. Nepamirškime, kad tik kokius paskutinius penkerius metus jaučiamas ekonomikos pagyvėjimas ir per šį periodą pirmiausia investuojama į miestus, kuriuose daugėja ar bent jau nesikeičia gyventojų skaičius, didėja darbo jėga ir t.t. Šiuo atveju kalbu būtent apie didžiuosius Lietuvos miestus. Kai juose konkurencija taps didelė ir investicijos greitai neatsipirks, tada investicijos keliaus į kitus, netoli didmiesčių esančius miestus, tokius kaip Elektrėnai, Trakai. Tačiau būtina užtikrinti, kad investuotojai sulauktų palankaus valdžios požiūrio ir lengvatinių sąlygų, kadangi tai yra privatus sektorius, ir privatūs asmenys ar įmonės čia investuos tik tada, kai jiems bus suteikiamos sąlygos gauti pelną ir netrukdoma vykdyti veiklos.“