Julija Kirkilienė
Prieš 15 metų estei, Pernu Raekulla Senosios mokyklos bendruomenės centro vadovei Piia Karo-Selg, vaikščiojant Liepojos turistiniu maršrutu „Kaip iš natų“, kilo unikali idėja – sukurti projektą ERASMUS suaugusiems. Projektą „Pėdsakai“ vykdyti „kaip iš natų“ sutrukdė koronaviruso epidemija. Per 15 projekto kūrimo ir vykdymo metų trys Baltijos šalių miestai – Estijos Pernu, Latvijos Ryga ir Lietuvos Vievis – ieškojo iškilių žmonių įmintų pėdsakų, o projekto vykdytojai tapo artimais draugais, Baltijos šalyse įmynę savo pėdsakus.
Projekto idėja Piiai kilo švenčiant Estijos Respublikos šimtmetį. Nors projektas užsitęsė, bet jo pėdsakai išliks išleistuose trijuose universaliuose kalendoriuose ir viešojoje erdvėje. Projektas birželio 29 dieną užbaigtas buvo Vievyje. Vievio kultūros centre projektą pristatė Estijos astovai Piia Karo-Selg ir žurnalistas Urmas Saarda, Latvijos atstovas Oskars Mucenieks bei Vievio kultūros centro direktorė Audronė Stepankevičiūtė.
Kiekviena šalis projektą skirstė į savo takelius, kuriuose paliko pėdsakus. Projekto metu bendruomenės kūrė naujus turistinius maršrutus į projektą įtrauktose vietovėse, kuriose gyveno įžymūs žmonės. Ta projekto dalis turėjo savo pavadinimą – mažosios neturistinės vietovės. Antroje projekto dalyje – naujai sukurtus turistinius maršrutus puošė žaliosiomis zonomis. Pavyzdžiui, Pernu bendruomenė sodino ąžuolus, Veteranų parke įrengė diskgolfo parką, įrengė medinio tilto apšvietimą ir kt. Latvijos sostinė buvo puošiama želdiniais. Rygoje vienas rajono turistinis objektas pavadintas „Laisvė gyvūnams“, augmenija papuošta prie Rygos centrinio turgaus ir kitame gyvenamajame rajone esanti Dauguvos upės pakrantė, augmenija papuoštas Holokausto muziejus bei Mokslo akademija ir kt. Vievyje buvo sukurtas Vievio virtualus turistinis žemėlapis.

Projekto užbaigimo dieną grupė vieviškių su svečiais po lankytinas Vievio miesto vietas keliavo ne virtualiai, bet pėsčiomis. Istorijos mokytoja, knygos „Vievio miesto ir apylinkių istorija“ autorė Romutė Lapinskienė tiek svečiams, tiek vieviškiams papasakojo dar nežinomų ar pamirštų istorijų. Papasakojo, kad naujieji kultūros namai Vievyje pastatyti toje vietoje, kur XIX amžiuje buvo traktierius (karčiama), todėl ta vieta nuo seno esanti žmonių traukos vieta, kad ten, kur seniūnijos pastatas, sovietmečiu veikė antroji Vievio spaustuvė, namas Semeliškių g., kuriame 1919 m. veikė bolševikų revoliucinis komitetas, šalia jo – TSRS teroristų tėvo ir sūnaus Bražinskų namas, NKVD – „stribitelių“ būstinė, milicijos namas Vilniaus g. ir kt. Ekskursija užbaigta buvo Vievio ežero pakrantėje, šalia Liudo Giros gatvės. Istorikė papasakojo, kodėl vieviškiai neleido pakeisti šios gatvės vardo. L. Giros vardą šiai gatvei apie 1920/21 metus suteikti pasiūlė J. Milančius. Kodėl? Vykstant Nepriklausomybės kovoms su lenkais, L. Gira buvo Krašto apsaugos ministerijos Generalinio štabo žvalgybos skyriaus viršininkas. Jo skyrius susekė ir likvidavo lenkų karinių organizacijų POW ir OSN narių ir jų šnipų veiklą. Ekskursijoje dalyvavę Piia Karro-Selg, Oskars Mucenieks ir Urmas Saard sakė besididžiuojantys, kad pristatyto projekto „Pėdsakai“ rezultatas Vievyje – virtuali medžiaga, supažindinanti besidominčius su Vievio miesto istorija. Todėl Vievį dėl to projekto aplankys daugiau turistų.
O projektas Vievyje užbaigtas buvo rožių sodinimu. Rožės sodinamos už kiekvieną projekto dalyvį, už kiekvieną šalį. Tai projekto metu sukurta tradicija – palikti pėdsakus, įteikti rožes ir aplikuoti vėliavos kaspiną dovanų. Piia Karro-Selg, Raeküla senosios mokyklos centro vadovė ir projekto „Pėdsakai“ vadovė, šį kartą taip pat buvo atsivežusi rožių augalų, panašiai kaip ir Jälge atidarymo renginiuose Sindyje, Rygoje ir Pernu. Pirmąjį ji perdavė pagrindinei Vievio takų projektuotojai ir vedėjai Romutei Lapinskienei, o antrąją – Vievio kultūros centro vadovei Audronei Stepankevičiūtei. Prie vienos iš rožių simboliškai buvo pritvirtinti Estijos ir Lietuvos tautinių vėliavų spalvų kaspinėliai – draugystės ir gero bendradarbiavimo ženklas. Birželio 29 dieną Vievyje vykęs renginys užbaigė trijų Baltijos šalims atstovaujančių bendruomenių suaugusiųjų švietimo strateginės partnerystės projekto Erasmus+ rezultatų pristatymą.
Nuotraukoje: Projekto užbaigimo dieną grupė vieviškių su svečiais po lankytinas Vievio miesto vietas keliavo ne virtualiai, bet pėsčiomis