Iš sąvartyno Prezidentė neskubėjo

Iš sąvartyno Prezidentė neskubėjo
Julija Kirkilienė

Prieš septynerius metus tuometinis Prezidentas Valdas Adamkus, atvykęs į Kazokiškes, bendruomenei pažadėjo, kad sąvartyno čia statyti neleis. Bet grįžęs į Vilnių,  savo pažado ištesėti nepajėgė. (video)

Dabar, kai Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo sąvartyne jau planuojama antroji sekcija, į susitikimą su kazokiškiečiais atvyko kita Prezidentė – Dalia Grybauskaitė. Ją pasitiko naujasis atliekų tvarkymo centro direktorius, buvęs Prezidentūros kancleris, ten įrengęs auksinius tualetus, buvęs liberalcentristas Osvaldas Markevičius. Kaip sako kinai, Lietuva tokia maža šalis, kad visi vieni kitus pažįsta…
Šioje mažoje šalyje nuo 2002 m., neįsiklausant į žmonių pasipriešinimą ir mokslininkų išvadas dėl netinkamai parinktos vietos, buvo pastatytas Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo sąvartynas. Kazokiškių, Vievio ir Elektrėnų seniūnijų žmonės, negalintys  susitaikyti su skriauda, per Kazokiškių bendruomenės narę Iną Stačiokienę ir Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininką Leoną Kerosierių į Prezidentę kreipėsi ieškodami pagalbos ir buvo išgirsti.
Sąvartyne
Švariai sutvarkytoje sąvartyno aplinkoje, kur pro dezodoranto kvapus vis prasiskverbdavo atliekų smarvė, Prezidentės laukė savivaldybės ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC)  vadovai su būriu žurnalistų bei aplinkos apsaugos ir sveikatos apsaugos ministrai su  patarėjais. Belaukiant vyko įvairūs pasikalbėjimai. Žurnalistai ėmė interviu iš ministrų, savivaldybės bei sąvartyno vadovų. VAATC direktoriaus pavaduotojas, sąvartyną statant buvęs direktoriumi, Jurijus Valiūnas žurnalistams užsiminė, kad kvapus gyventojai tik išsigalvoja, tuo spaudos atstovai dabar galį įsitikinti. Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas su sveikatos apsaugos ministru Raimondu Šukiu diskutavo apie komposto (pūvančių bioatliekų: lapų, šiaudų, šakų) panaudojimą geležinkelio, autostrados šlaitams, o Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas L. Kerosierius išplatino informaciją apie pažeistus įstatymus statant bei eksploatuojant sąvartyną
Kelionė nuo Prezidentūros iki sąvartyno užtruko 40 minučių. Prezidentės kortežas apie sąvartyną padarė garbės ratą, D. Grybauskaitė pasisveikinusi su belaukiančiais atstovais, iš O. Markevičiaus gavusi apsauginę liemenę su VAATC užrašu ir atsakiusi į žurnalistų klausimus, užsidarė pokalbiui su ministrais, savivaldybės ir VAATC vadovais. Sąvartyne Prezidentė užtruko ilgiau, nei planavo. Ministrai ir VAATC vadovai ilgokai „švietė“ Prezidentę, kaip sąvartyne viskas tinkamai tvarkoma.
Dar tą patį vakarą nuo sąvartyno vėl pasklido smarvė. Apie tai Alesninkų bendruomenės pirmininkas Romas Pečiūra surašė aktą, po kuriuo kartu su Alesninkų gyventojais pasirašė iš „Zelvės“ poilsiavietės vykę studentai.
Prieš žmones stovėjo
Kol sąvartyne Prezidentė diskutavo su valdininkais, Kazokiškėse, Edvino sodyboje, su „Kazokynės“ muzika, duona, žemuogėmis ir laukinių gėlių puokštėmis jos laukė Kazokiškių, Alesninkų, Vievio bendruomenių nariai, kiti aktyvūs piliečiai, sužinoję apie vizitą ir atskubėję į Kazokiškes.  „Vieną kartą padarys tvarką“,- Prezidente ir savo pergale  tikėjo žmonės, vaikams įdavę plakatą „Gelbėkite mus nuo sąvartyno!“.
Sausakimšoje salėje Prezidentė ilgėliau pasiglėbesčiavo su vaikais, dovanojusiais jai laukinių gėlių ir kraitelę žemuogių, priėmė iš tautiniais rūbais apsirengusios Elvyros Gliaudelienės duoną ir pastebėjo, kad per šmėžuojančius žurnalistus ji negalės matyti žmonių, tad nutarė  susitikime stovėti. Karštą dieną salėje, neatidaromais langais ir be ventiliacijos, daugiau kaip valandą su Prezidente prieš kazokiškiečius stovėjo aplinkos ir sveikatos apsaugos ministrai, VAATC direktorius, o salėje, negavę vietų atsisėsti, stovėjo ir tie, kurie norėjo sąvartyno Kazokiškėse, brutaliai jį čia įkišo, meluodami apie jo poveikį aplinkai,  tie, kurie į valdžią atėję žadėjo jį uždaryti. „Tegul nors kartą valdžia prieš žmones pastovi“, – pataikavo D. Grybauskaitė susirinkusiems.
Prezidentė, pagyrusi gyventojus, kovojančius už savo būvį, informavo juos apie ką su ministrais ir VAATC vadovais kalbėjo sąvartyne. Jame kas 30 metrų numatoma pastatyti dujų deginimo įrenginius, pastatyti laboratoriją, kontroliuojančią ir prižiūrinčią taršą sąvartyne. Ji pažadėjo tarpininkauti, kad kuo greičiau atliekos būtų rūšiuojamos ir deginamos.
Šalies vadovė pažadėjo, kad gyventojai bus informuojami apie taršos rodiklius, o bendruomenės nariai į sąvartyną informacijos gauti užeiti galės kada panorėję. Pasak Prezidentės, sąvartynas yra valstybinė įmonė, o ne koks karinis slaptas objektas, tad gyventojai gali lankytis visada. Apie primityvų atliekų užkasimą žemėje Prezidentė kalbėjo, kad tik Lietuvoje aukso vertės šiukšlės laidojamos, nors atliekas galima paversti energijos šaltiniu. Uždaryti sąvartyno Prezidentė nepažadėjo, bet pažadėjo kontroliuoti, kad būtų eksploatuojamas pagal pažangias technologijas.
Išklausė visus
Apie sąvartyno statybos istoriją ir peripetijas, apie  gyvenimą šalia sąvartyno  kalbėjo buvęs Kazokiškių mokyklos direktorius Edvardas Rimantas Sabutis,  Valstybinės paminklosaugos komisijos Kontrolės tarnybos vyriausiasis specialistas Algimantas Gražulis, Kazokiškių parapijos klebonas Alfonsas Kelmelis, advokatė Ramunė Dulevičienė, Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas L. Kerosierius, Kazokiškių bendruomenės atstovė I. Stačiokienė,  Alesninkų bendruomenės pirmininkas R. Pečiūra, gyventojai.
Prezidentė kantriai išklausė visų, norėjusių kalbėti, pasidalinti nuoskaudomis apie nuvertėjusią žemę, už kurią mokesčius mokėti reikia, kaip už brangią, apie nesaugią vaikų kelionę į mokyklą, apie išskridusius gandrus, nekvarkiančias varles ir neperinčius paukščius, apie sąvartyno kvapą net bažnyčioje ir musių antpuolius rudenį. Tik niekas nepasisakė apie sąvartyno naudą, nors susitikime dalyvavo ir aktyvūs sąvartyno šalininkai, anksčiau nepraleisdavę progos pakalbėti. Susitikime į politinę kraičio dėžę žmonių simpatijų įsimetė ir jaunasis politikas, savivaldybės tarybos narys Danas Dambrauskas. Jis sugaišo gal mėnesį savo laiko, stovėdamas prie prekybos centrų ir rinkdamas parašus po peticija, reikalaujančia neplėsti Kazokiškių sąvartyno ir laikytis Lietuvos energetikos strategijos. D. Dambrauskas sakė surinkęs 3 tūkst. gyventojų parašų ir juos įteikė Prezidentei.
Neskubėjo
Po susitikimo su gyventojais Prezidentė neskubėjo į sostinę. Ji panoro apžiūrėti Kazokiškių bažnyčią, dėl kun. A. Kelmelio pastangų vėl įtrauktą į saugomų kultūros objektų sąrašą, sustojo prie stebuklingojo Šv. Mergelės Nugalėtojos paveikslo, išklausė klebono pasakojimo apie bažnyčios istoriją, dabartį, atliktą remontą ir mirtinai reikalingą bažnyčios vidaus, menančios šimtmečius, restauraciją.
Iš bažnyčios išvykusi Prezidentė, kaip ir buvo žadėjusi, sustojo Alesninkų kaime. Ji nepasididžiavo užsukti į Juozo Gliaudelio kiemą, kur susibėgę alesninkiečiai  Prezidentei, kaip motinai, galėjo pasiskųsti dėl nuo vibracijos skilinėjančių namų pamatų ir sienų, uždelsto aplinkkelio atidarymo, užteršto šulinių vandens, išdvėsusių žuvų Aliosės upelyje ir kt.
Nepamiršo alesninkiečiai su Prezidente papolitikuoti ir dėl blogo Seimo bei Vyriausybės darbo. Čia pat Prezidentė paragino aplinkos ministrą kuo skubiau šiukšliavežių eismą nukreipti aplinkkeliu, o pasiūlius paleisti Seimą,  klausė: „Ką vietoje jų rinkti?“. Po tokio artimo ir žmogiško bendravimo, Prezidentę alesninkiečiai išlydėjo dėkodami ir linkėdami sveikatos.
Spaudos tarnybos pranešimas
Dar Prezidentei besisukiojant Kazokiškių apylinkėse, žiniasklaidai buvo išplatintas jos  pranešimas spaudai:
Atliekos turi būti tvarkomos moderniai ir nepažeidžiant žmonių interesų
Reaguodama į Kazokiškių sąvartyno kaimynystėje gyvenančių žmonių skundus ir atkreipdama dėmesį į atliekų tvarkymo problemas visoje šalyje, Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Kazokiškių sąvartyne ir susitiko su Kazokiškių kaimo bendruomene. Valstybės vadovę lydėjo sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys, aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas ir Elektrėnų meras Arvydas Vyšniauskas.
„Atliekų tvarkymui artimiausius penkerius metus turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Iš ES fondų tam Lietuva gauna labai dideles sumas pinigų. Turime galimybę atliekas tvarkyti moderniai ir nepažeidžiant žmonių interesų. Lėšos turi būti panaudotos efektyviai, kitaip gali tekti mokėti dideles baudas, o nuo to nukentės visi Lietuvos gyventojai“, – teigia Prezidentė.
Prezidentės teigimu, už atliekų tvarkymą ir sveikatos priežiūrą atsakingos institucijos turi užtikrinti realią ir veiksmingą sąvartynų priežiūrą bei kontrolę, išsklaidyti žmonių abejones dėl sąvartyno keliamų grėsmių.
Gyventojai, pasak Prezidentės, neturi būti sąvartynų keliamų problemų įkaitais, kaip atsitiko su Kazokiškių sąvartyno apylinkėse gyvenančiais žmonėmis, kurie penktus metus varsto įvairių valdžios institucijų duris, bandydami užsitikrinti galimybę gyventi saugioje aplinkoje.
Didžiausią susirūpinimą gyventojams kelia galima sąvartynų įtaka aplinkai ir žmonių sveikatai, todėl Prezidentė ragina už aplinkosaugą ir sveikatos priežiūrą atsakingus ministrus sugriežtinti sąvartynų veiklos kontrolę, peržiūrėti kvapų ir oro kontrolę reglamentuojantį Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymą ir ieškoti galimybių atlikti operatyvius laboratorinius kvapų vertės tyrimus.
Sąvartyno vadovybę Prezidentė ragina tinkamai ir laiku reaguoti į gyventojų skundus, išgirsti jų problemas ir bendru sutarimu jas spręsti. Pasak šalies vadovės, jei nebus dialogo su bendruomene, nebus ir efektyvaus darbo.
Valstybės vadovė pabrėžė, kad komunalinių atliekų kaupimas ir vertimas sąvartynuose negali būti vienintelis atliekų šalinimo būdas. Pasak Prezidentės, būtina kurti efektyvią atliekų rūšiavimo, perdirbimo ir deginimo sistemą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas