Julija Kirkilienė
Įvairios priklausomybės taip paplitusios šalyje, kad apsaugoti vaikus ir paauglius imasi ne tik tėvai, pedagogai, policijos pareigūnai, bet ir bibliotekos. Elektrėnų biblioteka vykdo projektą „Padėkime pasakyti narkotikams NE!“, į kurį įtraukti stengiasi savivaldybės progimnazijos, gimnazijų ir profesinio mokymo centro moksleivius. Kovo 29 dieną moksleiviai susirinko į buvusio Elektrėnų kunigo, paslydusio dėl priklausomybių ir prisikėlusio doram gyvenimui, Kęstučio Dvarecko paskaitą.
Praradimai ir atsitiesimai

Nors kunigas įpratęs bendrauti su didelėmis auditorijomis, bet suvaldyti Elektrėnų paauglių dėmesį jam nebuvo lengva. Jo patirtys apie tai, kas įklampina sunkiau nei alkoholis, ir patarimai, kad geriau nepradėti, auditorijos nelabai sudomino. Užtat, kai kalba pakrypo, kur kvaišalų galima įsigyti ir kokie jų pavadinimai, dauguma sukluso. Tiesa, atsakymą jaunimas iš kunigo gavo neįprastą ir klausimo pavidalu: o ar Jūs matėte senų narkomanų? Narkomanai arba jauni miršta, arba pasveiksta, nors pažeistos smegenys 100 procentų nebeatsistato.
Į klausimą apie santykius su policija, kunigas atsakė, kad policija jam padėjo, uždariusi jį į areštinę. Ten jis ir permąstęs, ką jis veikia šiame gyvenime. Dėl priklausomybių K. Dvareckas buvo praradęs viską – kunigystę, pasitikėjimą žmonėmis, laisvę ir kitas vertybes, kokias turi sąžiningai ir sveikai gyvenantys žmonės.
Šiuo metu kunigas K. Dvareckas vadovauja „Caritas“ priklausomų asmenų bendruomenei „Aš esu“. Ją pats įkūrė, joje kartu gyvena su įvairiomis priklausomybės formomis sergančiais žmonėmis, čia ne tik pats sveiksta, bet ir stengiasi padėti kitiems. Bet geriausia, sako kunigas, į tą purvą niekada neįbristi. Jis pats į tą liūną įgrimzdęs iš smalsumo, puikybės ir gėdijimosi savimi. Tik dabar jis žino ir kitam gali pasakyti, kad priklausomybės jam nė vienos problemos neišsprendė, tik pridarė naujų ir daug sunkesnių bėdų.
Padėkime pasakyti NE
Bibliotekos projekte „Padėkime pasakyti narkotikams NE!“ rašoma, kad Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, plinta rūkymas, alkoholizmas ir narkotikų vartojimas bei piktnaudžiavimas jais. Psichiką veikiančių (alkoholio, narkotinių, psichotropinių ir kitų svaiginamųjų) medžiagų vartojimas trikdo žmogaus elgesį ir gali sukelti psichologinę bei fizinę priklausomybę, kurios gydymas yra sunkus ir ne visada efektyvus. Labai svarbu apsaugoti moksleivius nuo psichiką veikiančių medžiagų vartojimo. Vienintelis efektyvus pirminės prevencijos būdas – suformuoti reikiamas nuostatas ir išugdyti sveiko gyvenimo įgūdžius, kurie padėtų paaugliui, jaunuoliui teisingai apsispręsti ir suvokti, kad geriau nepradėti, nes vėliau sunku tą priklausomybę gydyti. Projektas skirtas narkotikų bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos organizavimui Elektrėnų bendruomenėje. Bibliotekos darbuotojai, įgyvendinantys šio projekto veiklas, dirba savanoriškais pagrindais ir už šį darbą jiems nebus mokamas papildomas užmokestis, taip pat projekto veikloms bus nemokamai suteiktas bibliotekos inventorius (patalpos, įranga). Kitas projekto renginys – balandžio 12 d. vyks knygos „(Ne)Pasmerkti: apie priklausomybę, kopriklausomybę ir sveikimo kelionę“ pristatymas. Šios knygos sudarytojai: kunigas Kęstutis Dvareckas, psichologė dr. Justina Kymantienė ir žurnalistas, buvęs internetinio naujienų portalo Bernardinai.lt vyr. redaktorius, religijotyrininkas, dabar Seimo narys Andrius Navickas. Kaip teigia patys sudarytojai: „Būtų puiku, kad knygą perskaitytų tiek priklausomų žmonių artimieji, tiek būsimi socialiniai darbuotojai, medikai, mokytojai“.