Elektrėnų medikai – koja kojon su sveikatos politika

Elektrėnų medikai – koja kojon su sveikatos politika

Beveik mėnesį savivaldybės sveikatos priežiūros įstaigų vadovai atskirai diskutavę apie paslapčia vykdomą ar nevykdomą reformą, gruodžio 14 d. gavo progą susirinkti kartu. Devynių savivaldybės įstaigų vadovus į susirinkimą pakvietė ne savivaldybės, bet Vilniaus teritorinės ligonių kasos vadovai ir diskutavo ne apie sveikatos sistemos reorganizaciją, o apie tai, kokių gydymo paslaugų reikia savivaldybėje, kaip jas padaryti prieinamas pacientams ir ką galima nuveikti su turimais materialiniais ištekliais. Susirinkime taip pat dalyvavo savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komiteto nariai.

Julija KIRKILIENĖ

Nėra blogai

Elektrėniečiai, nuolat niurzgantys, kad gydytojai blogai gydo, ne visada yra teisūs. Ligonių kasos atstovai pranešimuose rodė lenteles, kuriose įrašyta, kad Elektrėnų medikai kai kurių paslaugų šiais metais suteikė daugiau, nei buvo numatyta finansuoti, o lyginant su kitomis mažomis savivaldybėmis – Elektrėnai ir paslaugų suteikia daugiau, ir finansavimą gauna didesnį.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ) kitais metais siūloma plėtoti ambulatorines specializuotas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, suteikti kompensuojamąsias paslaugas, kurių teikimą nutraukė kitos ASPĮ. Mūsų savivaldybėje labiausiai trūko kardiologo,  oftalmologo, urologo paslaugų. Ligoninės vyr. gydytoja Laimutė Matkevičienė teisinosi, kad netrukus jau dirbs antras kardiologas, pradėjo dirbti  antras oftalmologas,  ir ligoninės konsultacinėje poliklinikoje eilės gerokai sutrumpėjo.

O prioritetai, pasak Ligonių kasos atstovų, ateinantiems metams kaip tik ir yra plėsti ambulatorinės specializuotos asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir užtikrinti, kad šių paslaugų teikimas atitiktų apdraustojo poreikius. Kaip sakė Vilniaus ligonių kasos direktoriaus pavaduotoja Dalia Šimelienė, Elektrėnų medikai žengia koja kojon su visa sveikatos politika.

Kur dar gydosi elektrėniečiai

Kai paslaugų negali suteikti Elektrėnų medikai, ligoniai siunčiami arba patys važiuoja į kitas gydymo įstaigas. Labiausiai elektrėniečiai mėgsta Trakų ligoninę. Tai, greičiausiai, todėl, kad ten yra išlikęs gimdymo skyrius, o, pavyzdžiui, lazdėniškiams Trakų gydymo įstaigos yra arčiau nei Elektrėnų, todėl ten ir gydosi.

Dienos stacionaro ir ambulatorines III lygio paslaugas elektrėniškiams suteikia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos, tokios pat paslaugos elektrėniškiams suteikiamos Vilniaus universiteto Onokologijos institute, 10 proc. skubios pagalbos paslaugų suteikiama Vilniaus universitetinėje ligoninėje. Elektrėnų ligoninėje tokių paslaugų suteikiama 80 proc. Papildomai apmokamų paslaugų elektrėniškiams suteikiama Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centre.

Trūksta informacijos

Tik prevencinių programų vykdymo rezultatai, pasirodo, Elektrėnuose nėra patys geriausi. Prevencinės programos labai svarbios gyvenimo trukmės ilgėjimui bei ankstyvam ligų diagnozavimui. Visos prevencinės programos yra finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Šiuo metu Lietuvoje vykdomos  šešios prevencinės programos: atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa, vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, asmenų, priskirtų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa, priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa.

Kaip sakė Kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotojas Rimvydas Adomėnas, už blogai vykdomas prevencines programas atsakomybė tenka konkrečiam gydytojui. Lietuvoje esą ne vienas atvejis, kai nuolat pas šeimos gydytoją besilankantys pacientai, nepasiųsti pasitikrinti pagal programas ir susirgę tomis ligomis, gydytojų reikalauja prisiimti atsakomybę.

Elektrėnuose, pagal statistiką, labiausiai trūksta informacijos apie prevencines programas. Medikai nenorėjo priimti tokios kritikos, teisindamiesi, kad vieniems, prirašytiems pacientams, prevencinės programos nepriklauso, kiti yra prisirašę, bet išvykę, ir informacijos gydytojai jiems negali suteikti.

Ta informacija apie prisirašiusius, bet išvykusius pacientus, gali pakenkti gydytojams. Poliklinikų medikams atlyginimai skaičiuojami nuo prirašytų pacientų, todėl Ligonių kasų atstovai iš karto pastebėjo, kad išvykusius pacientus reikia išregistruoti iš sąrašų. Tiesa, mes gi žinome, kad visi išvykusieji sveikatos tikrintis grįžta į namus, tik nedažnai. Sugrįžę nemokamas paslaugas gauna tik tie, kurie savanoriškai susimoka Ligonių kasoms.

Iš kur šauksime greitukę

Sveikatos ministras patvirtino tokią Greitosios medicinos pagalbos teikimo ir apmokėjimo tvarką, kad nuo ateinančių metų Greitosios medicinos pagalbos (GMP) įstaigoje vienu metu privalo dirbti ne mažiau kaip dvi brigados. Bet tos brigados aptarnauti privalo ne mažiau kaip 27 622 žmonių.

Elektrėnų savivaldybėje per metus statistinių aptarnaujamų gyventojų sumažėjo beveik septyniais šimtais ir nustatyto skaičiaus dviems brigadoms nebeužtenka. O jeigu nustatytoje teritorijoje negali būti užtikrinamas dviejų GMP brigadų darbas, GMP paslaugų teikimo funkciją paslaugas teikiančios įstaigos steigėjas turi perduoti kitai (artimiausiai) GMP paslaugas teikiančiai įstaigai arba savivaldybė savo lėšomis gali kompensuoti reikalingų pinigų skirtumą. Bet Elektrėnams greičiausiai teks sudaryti sutartį su kažkuria Vilniaus apskrities GMP paslaugas teikiančia įstaiga, kuri tarnybos funkcijas vykdo pagal sutartį su Teritorine ligonių kasa. R. Adomėnas perspėjo, kad GMP darbuotojai, kurie dėl reorganizacijos išeis iš darbo ir gaus išeitinę pašalpą, įsidarbinti reorganizuotoje įstaigoje galės tik tokiu atveju, jei grąžins pinigus.

Elektrėnuose GMP jau yra pakeitusi pavadinimą, yra patvirtinti nauji įstatai, tai  gal niekas iš darbo išeiti ir nesiruošia. Bet, kaip sakė Ligonių kasos atstovai, ir naujoms paslaugoms vykdyti finansavimo iš Ligonių kasų gauti galimybių nėra daug. Bet tai yra savivaldybės, naujosios įstaigos steigėjos, problema. Mums svarbu, kad galėtume „greitukę“ laiku prisikviesti ir ten dirbantys medikai laiku ir tinkamą pagalbą suteiktų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas