Efektyvus elektros energijos ir šilumos vartojimas vasarą gerokai sumažins išlaidas

Efektyvus elektros energijos ir šilumos vartojimas vasarą gerokai sumažins išlaidas

Elektros ir šilumos energiją vartojame kasdien ir ne paslaptis, kad kiekvienas šiuo klausimu norėtų sutaupyti. Tai padaryti padėti gali tvarus ir efektyvus energijos vartojimas. Energetinis efektyvumas svarbus tiek privatiems vartotojams, tiek verslui – tai ne tik nauda piniginei, bet ir atsakomybė prieš gamtą ir ateities kartas. Tvarus vartojimas prasideda nuo įpročių, kuriuos pa­keisti ar patobulinti niekada nevėlu. Kalbant apie elektros ir šilumos energiją, tai gana lengvai padaryti gali ir privatūs, ir verslo vartotojai, o ilgainiui tai padės ir gerokai sutaupyti.

Tvariau vartoti elektros energiją gali kiekvienas
Dažnai atrodo, kad suvartotos elektros energijos kiekis šokteli tik atėjus šaltajam metų sezonui, tačiau vasaros metu itin daug elektros suvartojama patalpų vėsinimui, bei produktų ar gėrimų šaldymui. Paprastas būdas išlaidas ženkliai sumažinti – suplanavus vasaros atostogas su išvyka, tokias pat atostogas suteikti savo šaldytuvui ar šaldikliui, kuris buityje dažniausiai sunaudoja net ketvirtadalį elektros energijos. Išvykdami į kelionę suvartokite produktus laikomus šaldytuve ar šaldiklyje – o įrenginį atšildykite, išjunkite ir taip pat suteikite atostogas.
Taip pat atkreipkite dėmesį ar tiesioginiai saulės spinduliai nešviečia tiesiai į šaldymo įrenginį – karštį nuo jų prietaisui taip pat tenka ­kompensuoti, o jums – mokėti be reikalo išaugusias sąskaitas.
Skalbdami rūbus patikrinkite­ etiketes, kai kuriems gaminiams skalbti reikia 60 °C temperatūros, bet kitiems galbūt pakaktų tik 40 °C ar 30 °C temperatūros? Nustačius­ mažesnę temperatūrą, vandens pašildymui reikia daug mažiau energijos, todėl gerokai sumažėja skal­bimo mašinos energijos sąnaudos. ­O jei­gu skalbiate rūbus, kurie nėra itin purvini ir norite tik juos atšviežinti, skalbkite trumpesniu ECO režimu, taip prisidėsite ne tik prie efektyvesnio energijos vartojimo, bet sunaudosite ir mažiau vandens.
Jeigu naudojate rūbų džiovyklę, pamėginkite vasaros metu pasinaudoti saulėtomis dienomis tinkamomis rūbų džiovinimui lauke – gryname ore išdžiūvę ir gaiva kvepiantys rūbai bei mažesnės elektros energijos sąskaitos turėtų suteikti papil­domo džiaugsmo.

Išnaudokite pastatų stogus
Jeigu galite pastato stogo spalvą pakeiskite iš tamsios į šviesią. Balta spalva atspindi iki 75 proc. saulės šviesos, todėl stogas ir pastato patalpos ne taip stipriai įkaista, jose sumažėja vėsinimui panaudojamos energijos poreikis. Uždengus stogą­ juoda danga, pastatai ­kenčia nuo kaitros, kurią gausiai sugeria ­juoda spalva. Karštomis dienomis stogai taip įkaitinami saulės, kad ant jų įrengti kondicionieriai dirba ne­sustodami ir elektrą ryte ryja visą parą, didindami pastatų savininkų išlaidas energijai.
Efektyviausias būdas namuose ar darbe naudojantis kondicionieriumi, suprogramuoti jo darbo laiką ir nepamiršti išjungti išvykstant savaitgaliui ar atostogoms.
O perkant naują prietaisą su elektros varikliu – pasitikrinkite, ar jis turi dažnio keitiklį ar bent „minkšto paleidimo“ funkciją, jis taip pat padės užtikrinti efektyves­nį elektros energijos vartojimą.

Nepamirškite šilumos taupymo net ir vasarą
Jeigu šiltuoju metų laikotarpiu naudojate karštą vandenį, patikrinkite šildymo sistemas, nusistatykite, kuris šildymo būdas mažiau imlus energijai. Mažesnio karšto vandens šildytuvo įrengimas ar cirkuliacijos vidinėse pastato ar vartotojo vidaus sistemose atsisakymas taip pat gali padėti sumažinti energijos sąnaudas.
Karšto vandens šildytuve tem­peratūros nustatymas ir reguliatorius būna įrengiamas ne šiaip sau – nustačius 60 °C lyginant su 80 °C skirtumą tikrai pajausite energijos sąskaitose. O karšto ir šalto vandens sąnaudas, kartais padeda sumažinti ir paprastas mechaninis įrenginys – ant krano įrengtas maišytuvas-aeratorius.
Jeigu naudojate ventiliacines, rekuperacines sistemas reguliariai atlikite jų valymą. Net ir nedidelis dulkių, nuosėdų sluoksnis blogina šilumos mainus bei didina energijos sąnaudas.
Izoliuokite karštus paviršius: šildymo, karšto vandens vamzdynai, garotiekiai ar įvairūs technologiniai įrengimai turi būti izoliuoti ne tik siekiant sumažinti šilumos nuo­stolius, bet ir saugant darbuotojus nuo nudegimų prie jų prisilietus.
Pagal susitarimą su Energetikos ministerija, šviesdama vartotojus „Ignitis gamyba” siekia edukuoti energetinio efektyvumo tema taip padedant vartotojams mažinti energijos vartojimo kaštus bei didinat energijos vartojimo efektyvumą. 

Užs. 1977

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas