Julija Kirkilienė
Šimtmetį mininčioje Lietuvos dainų šventėje skambėjo iš Vievio kilusio kompozitoriaus Dainiaus Pulausko daina „Savo žemės vaikai“, kuriai žodžius sukūrė jo žmona Jolanta Milišauskaitė. Savo žemės vaiką – Dainių Pulauską – liepos 28 d. Elektrėnų savivaldybės Garbės piliečio vardu ir regalijomis, Vievio bendruomenės „Santarvė“ pasiūlymu, visų Oninių atlaidų dalyvių ir specialiai į inauguracijos iškilmes atvykusiųjų akivaizdoje iškilmingai pagerbė savivaldybės meras Gediminas Ratkevičius. Dainius Pulauskas – aštuntasis Elektrėnų savivaldybę šalyje ir pasaulyje garsinantis pilietis, apdovanotas tuo garbingu vardu.
Inauguracija
Po titulinių Šv. Onos atlaidų Vievio šventovė perleista buvo Garbės piliečio inauguracijos iškilmėms. Vievio kultūros centras inauguraciją organizavo ir prasmingai, ir iškilmingai.
Skambant varpams, nuo Didžiųjų bažnyčios durų link altoriaus pirmiausia buvo įnešta Elektrėnų savivaldybės vėliava, po jos monetų kalykloje pagamintas Garbės piliečio ženklas, tada paskelbtas Elektrėnų savivaldybės tarybos sprendimas dėl Garbės piliečio vardo suteikimo, tada atėjo meras Gediminas Ratkevičius. Vievio teatro aktoriui Antanui Anskaičiui perskaičius Tarybos sprendimą buvo įnešta Vievio vėliava ir, pagaliau, dviejų gimnazisčių lydimas įžengė pats nominantas Dainius Pulauskas. Vievio teatro vadovui, režisieriui Vytautui Mikalauskui perskaičius visus D. Pulausko pasiekimus ir nuopelnus džiazo muzikos mene, meras, vieviškis G. Ratkevičius savo kalboje prisiminė D. Pulausko tėvelius – Aldoną ir Julių Pulauskus, kultūrinę veiklą pradėjusius dar tada, kai Vievis buvo rajono centras. Vėliau J. Pulauskas buvo Trakų r. Kultūros skyriaus vedėju, o A. Pulauskienė – Vievio kultūros centro meno vadovė ir direktorė, Vievio muzikos mokyklos direktorė ir, žinoma, chorvedė, Vievį išgarsinusi chorų profesionalumu ir gausa. G. Ratkevičius dalinosi prisiminimais, kaip pats dainavo A. Pulauskienės vadovaujamame chore ir todėl D. Pulauskui įteikti garbės piliečio regalijas jam pačiam esanti didelė garbė. G. Ratkevičius nepamiršo ir Dainiaus kūrybos įkvėpėjos, muzikės ir jo kūrinių žodžių autorės Jolantos Milišauskaitės-Pulauskienės.
D. Pulauskas, dėkodamas už įvertinimą, prisiminė pirmuosius žingsnius muzikos pasaulyje – tėvų pamokas ir grojimą šokiuose. Kompozitorius dar kartą pakartojo, kad koncertus visose pasaulio šalyse jis pradeda kūriniu „Vievis“, skirtu gimtinei Vieviui. Savo padėką už apdovanojimą jis išreiškė kūriniais: „Balta“, skirta Mamai Aldonai Pulauskienei, ir „Vievis“. Kūrinius D. Pulauskas atliko kartu su LRT grupės, kuriai vadovauja, atlikėju, žymiu trimitininku Valerijumi Ramoška, kilusiu iš Trakų. Inauguracijos dalyviai už atliktus kūrinius dėkojo atsistoję.
Inauguracijoje be savivaldybės vadovų, Vievio bendruomenių pirmininkų ir aktyvių narių, visų trijų savivaldybėje rinktų Seimo narių, dalyvavo ir kompozitorius, dirigentas, prof. Tadas Šumskas, kuriam Elektrėnų savivaldybės Garbės piliečio vardas suteiktas buvo 2022 metais. Nominantą taip pat sveikino gausios Vievio bendruomenės, draugai, nuolatos sekantys D. Pulausko kūrybinę veiklą ir pasiekimus.
Kūrybos kelias ir nuopelnai Lietuvos Respublikai
D.Pulauskas gimė 1960 metais Vievyje. 1968–1975 m. mokėsi Vievio mokykloje fortepijono ir smuiko klasėse. 1979-aisiais baigė fortepijono specialybę Vilniaus konservatorijoje, o 1984-aisiais – Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija, LMTA). Studijuodamas (1980 m.) tapo Fortepijoninių improvizacijų konkurso LMTA nugalėtoju.
Lietuvos džiazo scenoje klavišininkas debiutavo 1990-aisiais su Skirmanto Sasnausko džiazo kvartetu festivalyje „Vilnius Jazz“ ir nuo tada tapo nuolatiniu šalies džiazo švenčių dalyviu.
D.Pulauskas kaip savo grupės lyderis 1996 m. debiutavo „Birštonas Jazz“ festivalyje. 1997 m. išleido debiutinį džiazo kompozicijų albumą „Penetration“ ir per rekordiškai trumpą laiką tapo vienu ryškiausių ir labiausiai svetur žinomų lietuvių džiazo kolektyvų. Būtent D.Pulausko originali muzika – šio kolektyvo vizitinė kortelė. Ji skamba visose jų gastrolėse ir yra įamžinta autoriniuose lyderio albumuose. Amerikietis džiazo kritikas Melas Huangas pavadino Dainiaus Pulausko grupę „vienu talentingiausių dabarties džiazo ansamblių pasaulyje“. „D.Pulauskas su kolegomis kuria geriausią, koks tik gali būti, „fusion“. Jų muzikinės išraiškos įvairovė svaiginanti!“ – žavėjosi grupe švedų kritikas Bo Levenderis.
Dainiaus Pulausko kompozicijos jau skambėjo daugiau kaip 170 prestižinių pasaulio džiazo festivalių, 39-jose valstybėse, keturiuose žemynuose. DPG pirmoji iš Lietuvos įžengė į Malaizijos, Indonezijos, Pietų Afrikos Respublikos, Egipto, Etiopijos, Pietų Korėjos scenas; net dešimt kartų gastroliavo Azijoje, keturis iš jų – Kinijoje, tris – Indijoje. Grupei plojo prestižinių Keiptauno, Otavos, Honkongo, Londono, Bombėjaus, Vašingtono, Tokijo, Atėnų, Kopenhagos, Oslo, Seulo džiazo ir kt. festivalių publika.
D.Pulausko kūryba įamžinta 19 autorinių albumų, dviejuose autoriniuose DVD, 9 džiazo rinkiniuose. Jis – daugelio precendento neturinčių monumentalių projektų autorius, randantis vis naujų saviraiškos nišų džiaze.
Dainius Pulauskas sukūrė siuitą džiazo grupei ir simfoniniam orkestrui, kurią 2005 metais pristatė „Vilnius Jazz“ festivalio atidarymo koncerte su Gintaro Rinkevičiaus diriguojamu Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru. 2014 m. D. Pulauskas sukūrė džiazo siuitą DPG ir Kauno bigbendui „Pro et Contra“, kurią pristatė „Birštonas jazz“ festivalyje. Pagal D.Pulausko kompozicijas 2016 metais Estijos nacionalinis operos ir baleto teatras pastatė šiuolaikinį baletą „Jazz Ballet Club“. 2018 metais D.Pulausko kompoziciją „Pro rata“ (4 dalys) atliko Europos šalių radijo bigbendas – Euroradijo tiesioginėje transliacijoje Europos šalims iš Rygos.
Asociacija Europos džiazo tinklas (EJN), jungianti 86 organizacijas iš 27 šalių, 2012 metais šventė garbingą 25 metų jubiliejų. Ta proga dvidešimt penkių šalių žymiausiems džiazo kompozitoriams buvo pasiūlyta sukurti muzikos dalį Europos džiazo himnui, pristatant savo kūrybą bei reprezentuojant savo šalį. Lietuviškąją himno dalį sukūrė Dainius Pulauskas. „Pianistas D. Pulauskas yra neabejotinai vienas įdomiausių Europos fusion džiazo kompozitorių“, – rašė kritikas Jan Patterson „Allaboutjazz.com“ tinklapyje (2011 m. spalio 10 d.).
Dainiaus Pulausko veiklą lydi virtinė apdovanojimų: 1998 m. – „Bravo“ apdovanojimas geriausiam Lietuvos džiazo muzikantui (pirmas ir vienintelis teiktas džiazo muzikos atstovui), 1999 m. – tarptautinio „Yesterday Pärnu“ konkurso (Estija) Grand Prix už geriausią Johno Lennono ir Paulo McCartney dainos „Yesterday“ aranžuotę, 2000 m. – Birštono džiazo festivalio Grand Prix; 2001 m. su savo sekstetu Dainius Pulauskas buvo įvertintas Lietuvos muzikų sąjungos „Auksiniu disku“, 2004 m. pelnė Lietuvos instituto apdovanojimą „LT tapatybė“ už Lietuvos džiazo populiarinimą. Už nuopelnus Lietuvos džiazo kultūrai 2010 m. festivalis „Vilnius Jazz“ apdovanojo Dainių Pulauską specialiu prizu. 2016 metais „Kaunas Jazz“ festivalis apdovanojo Dainių Pulauską specialiuoju prizu „Kaunas Jazz Award“. Už svarų indėlį į kultūrą ir meną ir ypatingus šios srities nuopelnus 2021 m. Dainiui Pulauskui skirta Valstybės kultūros ir meno premija.
Dainius Pulauskas – ir chorinių kūrinių autorius. Jo originali daina „Pasakėlė“ ir aranžuota lietuvių liaudies daina „Už žalių miškelių“ skambėjo Lietuvos ir Lietuvos moksleivių dainų šventėse. 2024 m. 100-metį švenčiančioje Lietuvos dainų šventėje „Kad giria žaliuotų“ skambės Dainiaus Pulausko ir jo žmonos Jolantos Milišauskaitės-Pulauskienės daina „Savo žemės vaikai“.
Nuopelnai Vieviui ir Elektrėnų savivaldybei
Gimęs ir augęs Vievyje, vėliau kūrybinį kelią tęsęs Lietuvos ir užsienio scenose Dainius Pulauskas niekad neatitrūko nuo gimtinės Vievio, savo įspūdinga veikla nuolat garsina Elektrėnų kraštą.
Spaudoje, TV laidose, kuriose D. Pulauskas teikia interviu, ar TV laidose apie D. Pulauską – kūrėją, Maestro visada akcentuoja savo kilmę ir gimtinę – muzikinėmis tradicijomis garsų Elektrėnų krašto miestą Vievį. Savo garsiąja džiazo kompozicija „Vievis“ D. Pulauskas pradeda daugumą savo džiazo koncertų mūsų šalyje ir užsienyje („Vievis“ skambėjo Afrikoje, Azijoje, Amerikoje, Europoje vykstančiuose prestižiniuose džiazo festivaliuose), tuo viešindamas Elektrėnų savivaldybę ir jos svarbą profesionalaus meno puoselėjimui.
Dainius Pulauskas aktyviai prisideda prie tarptautinio chorų festivalio-konkurso „Mūsų dainose“ – Lietuvoje garsaus ir populiaraus mėgėjų meno kasmetinio renginio – veiklų. Nuo pat festivalio pradžios 2007 m. D. Pulauskas – pagrindinių prizų (Grand Prix) chorų konkursų nugalėtojams steigėjas. Jo įsteigti prizai iškeliavo į Prienus, Širvintas, Ukmergę, Raudondvarį, Šakius, Varėną, Kretingą, Panevėžį, Kauną, Vilnių, kitus Lietuvos miestus ir miestelius bei Minską (Baltarusija), Priekulę (Latvija), tuo skleidžiant žinią apie Elektrėnų savivaldybėje vykstančius šalies regionams itin svarbius kultūrinius renginius. Dainius Pulauskas – nuolatinis šių tarptautinių chorų konkursų, skirtų garsios chorvedės Aldonos Pulauskienės Šviesiam atminimui, vertinimo komisijos narys.
Dainius Pulauskas – Vieviui skirtų dainų autorius. 1997 m. jo „Daina apie Vievį“ – kompozitoriaus dovana gimtajam miestui. 2015 m. D. Pulauskas ir jo žmona J. Milišauskaitė-Pulauskienė sukūrė chorų festivalio „Mūsų dainose“ himną, kuris tapo neoficialiu Vievio miesto himnu.
Dainiaus Pulausko iniciayva 2022 m. pradėtas rengti tarptautinis džiazo festivalis „Vievio džiazo klavišai“, trejus metus iš eilės gavęs Lietuvos kultūros tarybos dalinį finansavimą. Vis populiarėjantys ir kasmet sukviečiantys šalies džiazo elitą ir svečius iš užsienio (dalyviai – džiazo muzikai iš Latvijos, Estijos, Italijos, Ispanijos, JAV, Puerto Riko ir kt.) bei gausią publiką iš įvairių Lietuvos vietų, „Vievio džiazo klavišai“ garsina Elektrėnų kraštą ir populiarina jame vykstančius išskirtinius tarptautinius renginius. 2024 m. balandžio–gegužės mėn. LRT skyrė dvi laidas „Vievio džiazo klavišams“, įvertinus šio renginio reikšmę. Dainius Pulauskas, savo autoritetu ir charizma pritraukiantis žymiausius šalies džiazo atlikėjus, festivalio meno vadovo pareigas (kurios išties reikalauja daug pastangų ir laiko) vykdo neatlygintinai, pabrėždamas, kad tai visada bus jo dovana Vieviui ir visam Elektrėnų kraštui.
Vievio kultūros centras 2021 m. įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos finansuojamą projektą „Dainiaus Pulausko chorinės kūrybos sklaida“, ne tik pristatantį autoriaus kūrybą, bet ir pabrėžiantį jo, kaip iš Elektrėnų krašto kilusio menininko, indėlį į Elektrėnų savivaldybės – kultūrinės veiklos ir meninės kūrybos puoselėtojos – populiarinimą.
Įvertindama ypatingus Dainiaus Pulausko nuopelnus Lietuvos respublikai ir Elektrėnų savivaldybei Vievio bendruomenė rekomendavo džiazo muziko, džiazo grupių lyderio, pianisto, kompozitoriaus vieviečio Dainiaus Pulausko kandidatūrą Elektrėnų savivaldybės Garbės piliečio vardui.