Julija Kirkilienė
Bene gražiausiame Elektrėnų savivaldybės kampelyje, šalia Bražuolės botaninio draustinio ir Neries regioninio parko, įsikūrę du nedideli kaimeliai – Baltamiškis ir Kazimieriškės, kuriuos skiria Bražuolės upelis. Baltamiškio pusėje, nuosavame žemės savininko sklype, per Bražuolės upelį nuo gyventojams neatmenamų laikų permesta automobilinių svarstyklių konstrukcija gyventojams atstoja tiltą, per kurį Baltamiškio kaimo gyventojai turi išvažiavimą į autostradą, o Kazimieriškių kaimo gyventojai – į Baltamiškį, kur dauguma turi žemės, giminių, arba į Panerių kelią. Bet neseniai prie to tiltelio pastatytas eismą draudžiantis ženklas, abiejų kaimų gyventojus verčiantis nusižengti eismo taisyklėms.
Laukia atsakymo
Gegužės 2 dieną į Baltamiškį susitikti su gyventojais ir padėti jų problemas išspręsti atvažiavo trys tarybos nariai – Romas Sugintas, Gediminas Jachimavičius ir Gintaras Jančiauskas bei du Seimo narės Silvos Lengvinienės patarėjai – Edvardas Baleišis ir Margarita Skvarčienė. Kaip ir kada šią problemą būtų galima išspręsti, pasiūlymus teikė ir gyventojai, ir svečiai. Valdančiosios daugumos tarybos narys G. Jančiauskas ėmėsi lyderio vaidmens ir pažadėjo artimiausiu laiku įtikinti savivaldybės vadovus ir Saugaus eismo komisiją, kaip tą bėdą būtų galima panaikinti. Baltamiškio bendruomenės pirmininkas ir savivaldybės administracijos darbuotojas bei valdančiosios Liberalų sąjūdžio partijos narys Rimantas Dubosas svečius informavo, kad tuo tilteliu gyventojai be nuotykių važiavo tol, kol Vievio seniūnas Zenonas Pukėnas nesikreipė į savivaldybės Saugaus eismo komisiją su prašymu užtikrinti saugų eismą. Komisija, kaip dažnai būna, nesusitikusi su gyventojais, nepasidomėjusi, kas ir kokiu transportu per tiltelį važinėja, inicijavo kelio ženklo, draudžiančio eismą, pastatymą. Bendruomenės pirmininkas sakė, kad dėl uždaryto pravažiavimo prieš du mėnesius bendruomenė rašė raštą savivaldybės administracijai, bet iki šiol jokio atsakymo negavo, o gyventojai priversti naujojo kelio ženklo nepaisyti, nes kito pravažiavimo neturi.
Tiltas labai reikalingas
Vievio seniūnas Z. Pukėnas redakcijai sakė, kad dėl nesaugaus tilto per Bražuolę jis ne kartą kalbėjęsis su Baltamiškio bendruomenės pirmininku ir vieną kartą nusprendęs apie tą problemišką kelio atkarpą informuoti Saugaus eismo komisiją. Tos komisijos narys yra ir pats R. Dubosas, todėl svarstant klausimą privalėjo nusišalinti. Vievio seniūnas komisijoje taip pat turi balsą ir jis vienas balsavęs, kad toje vietoje būtų pastatytas tik ribojančio tonažo kelio ženklas. Pasak seniūno, minimų kaimų gyventojai daugiausia naudojasi džipais ir upelį kerta ne tiltu, o brasta. Brasta į kitą upelio pusę važinėja ir ūkininkai traktoriais bei miškovežiai. O tiems, kas neturi tokių aukštų ir galingų transporto priemonių, tiltas per upelį būtinas. Senieji kaimų gyventojai sakė nežinantys atvejo, kad prie tiltelio būtų įvykęs eismo įvykis, išskyrus tai, kad sovietmečiu į upelį buvęs įvirtęs pienovežis. Kadangi bendruomenei tiltelis labai reikalingas, o savivaldybės vadovai nepažadėjo naujo tilto pastatyti, jie svarstė galimybę tą tiltą statyti savo lėšomis, sakė skubiai atidarysiantys sąskaitą ir ieškosiantys lėšų. Bendruomenė jau konsultavosi su specialistais, kurie naujo tilto pastatymą įvertinę apie 60–70 tūkst. eurų, o savivaldybės pirminė sąmata esanti bene tris kartus didesnė.
Padėjo, kuo galėjo
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja ir Saugaus eismo komisijos pirmininkė Inga Kartenienė redakcijai sakė, kad tiltas per Bražuolės upelį Baltamiškio kaime nėra savivaldybės turtas. Pasak pirmininkės, ir tiltu jo vadinti negalima, tai per upelį permesta automobilinių svarstyklių konstrukcija. Šis įrenginys nėra teisiškai įregistruotas. Tiltas neatitinka tiltams keliamų reikalavimų (siauras, nėra šoninių atitvarų ir netinkamas automobilių eismui), todėl kad neįvyktų nelaimingas atsitikimas, Saugaus eismo komisija uždraudė tiltu eismą. Laikinai Baltamiškio k. gyventojai gali naudotis aplinkiniais keliais kaip Šaltinėlio, Gervių, Kernavės, Geležinkelio gatvėmis ir kitais toje teritorijoje esamais keliais. Esant finansinėms galimybėms, Elektrėnų savivaldybė organizuos projektavimo ir rangos darbų viešuosius pirkimus. Ženklo nuimti nuo tilto per Bražuolės upelį neplanuojama.
Žodžiu, savivaldybės atstovai padėjo, kuo galėjo. O kadangi lėšų naujam tiltui statyti pažadėjo ieškoti ir bendruomenė, ir savivaldybė, tai tas tiltas gal kada ir atsiras. Bet Baltamiškio ir Kazimieriškių kaimų gyventojai nerimauja, kad Vievyje uždarius geležinkelio pervažą ir nugriovus viaduką, turistus į pamėgtą Neries regioninį parką, Bražuolės botaninį parką ir prie žuvusio pasieniečio Jurgio Kybarto paminklo navigacija atves dabar ne visiems žinomais miško keliukais, ir pagausėjusio eismo tiltelis tikrai gali neišlaikyti. O ženklas važiuojantiems netrukdo – jis kol kas ramiai stovi.