Julija Kirkilienė
Kovo mėnesio posėdis planuotas buvo kaip trumpiausias posėdis per savivaldybės gyvavimą, bet tam sutrukdė diskusijos dėl apšvietimo įrangos lauko renginiams pirkimo Vievio kultūros centrui. Nors posėdis užtruko tik dvi su puse valandos, bet tarp apsvarstytų 18 klausimų buvo labai svarbių gyventojams. Nauja balsavimo įranga jau veikė sklandžiai, valdančioji dauguma su naujokais Barbora ir Giedriumi taip pat susidirbo sklandžiai, todėl ir sprendimo projektai buvo arba sklandžiai priimami, arba atmetami.
Apie atlyginimus ir reikalus
Pirmuoju klausimu taryba svarstė ir pritarė Peticijų komisijos sudarymui ir nuostatų patvirtinimo pakeitimui. Peticija iš lotynų k. – reikalavimas, yra raštiškas pareiškėjo kreipimasis į valdžios instituciją su reikalavimu spręsti jam ar visuomenei svarbius klausimus. Taryba pritarė, kad Peticijų komisijai balsuojant kokiu svarbiu klausimu ir balsams 3 kartus pasiskirsčius po lygiai, rezultatą lems pirmininko balsas. Peticija nuo pareiškimo ar skundo skiriasi tuo, kad joje keliami visuomenei svarbūs klausimai ir jiems išspręsti reikia priimti naują teisės aktą arba atšaukti, keisti senąjį. Antru klausimu taryba nustatė didesnį atlyginimo koeficientą savivaldybės kontrolieriui. Didesnio atlyginimo kontrolieriui taryba nepagailėjo todėl, kad padidinta kontrolieriaus funkcijų apimtis, t.y. kontrolieriaus tarnyba audituoja daugiau savivaldybei priklausančių įstaigų. Kad kontrolierius daug dirba, parodė ir tai, kaip rašėme praėjusiame numeryje, kad Elektrėnų savivaldybės kontrolierius vienintelis iš visų penkių į Specialiųjų tyrimų tarnybos akiratį patekusių savivaldybių, atliko žemės naudojimo paskirties ir būdo keitimo ar nustatymo procesų auditą. Apie žemės reikalus posėdyje buvo ir daugiau klausimų. Taryba pritarė tokiam projektui „Dėl Architektūros kokybės vertinimo metodikos taikymo Elektrėnų savivaldybės teritorijoje gairių patvirtinimo“. To sprendimo projekto tikslas – pagal Gairėse pateiktus vertinimo būdus ir priemones nustatyti objekto atitiktį kriterijams, įvertinant kiekvieno kriterijaus aspektu. Į tarybos nario Edvardo Baleišio paklausimus apie „stiklainio pastatą“ Saulės gatvėje ir apie kitus, pasak tarybos nario, vyriausiojo architekto abejotinos architektūros statinių priėmimus, A. Butrimavičius atsakė, kad nematęs reikalo statinių nepriimti.

Parduos žemes
Šiame posėdyje valdančiųjų balsais buvo nuspręsta Elektrėnuose aukcione parduoti du didelius žemės sklypus:1,30 ha Sabališkių g. 1B ir 2,93 ha Elektrinės g. 2. Tarybos nariai Edvardas Baleišis ir Rimantas Baravykas bandė apeliuoti į tarybos narių sąžinę paskutinių didelių valstybinės žemės sklypų greta magistralinio kelio Vilnius–Kaunas neparduoti. Opozicijos balsai į dangų nenuėjo. 14 valdančiųjų tarybos narių balsais sprendimo projektams buvo pritarta. Sabališkių g. sklypo pradinė kaina 140 tūkst. Eur, Elektrinės g. – 320 tūkst. Eur. Už sklypo Sabališkių g. pardavimą gautų lėšų – 65 proc. pagal susitarimą atiduoti teks UAB „Irlanda“, kuriai visi sklypai pagal autostradą 2012 m. buvo perleisti pagal koncesijos sutartį. Pardavus sklypus, pasak projektą svarstymui teikusio Architektūros ir kraštotvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojo Donato Matijoškos, pusė pinigų patektų į savivaldybės biudžetą, kita pusė – Nacionalinei žemės tarnybai. Greta sklypo yra beržynėliai, pripažinti valstybinės reikšmės mišku. Abu parduodami sklypai yra geroje strateginėje vietoje, tinkamoje verslams, turi įvažiavimus nuo autostrados. Tarybos narys E. Baleišis savo „Facebook“ paskyroje sarkastiškai šmaikštavo, ragindamas „pažįstamus prie pinigo“ skubėti į žemių išpardavimą. Po pakartotinių balsavimų buvo nuspręsta, kad aukcione būtinai turės dalyvauti nors du pirkėjai, kitaip aukcionas bus skaitomas neįvykęs.
Keis gatvių pavadinimus ir ne tik
Taryba nedaug diskutavo dėl sprendimo projekto Vievyje Liudo Giros gatvę ir skersgatvį pakeisti į Ivio pavadinimą. Gyventojams esą adresų pakeitimu tiek Registrų centre, tiek ant namų patiems rūpintis nereikės. Vilūniškių kaime po mėnesio, jei sprendimo projektas nebus apskųstas, atsiras Palivarko, o vietoj Trakų gatvės – Senojo kelio gatvės pavadinimas. Senojo kelio gatvė iš Trakų g. pervadinta ir Keliakiemio kaime. Taryba diskutavo apie Vievyje esančios Kosmonautų gatvės vardo pakeitimą. Esą kosmonautai vadinami tik rusų kalba, o visomis kitomis kalbomis – astronautai. Meras dar papildė informaciją, kad Lietuvoje gyvena du kosmonautai ir vienas astronautas. Lakštingalų gatvės pavadinimo Vievyje taryba nekeis, bet ten esančio senojo stadiono panaudos sutartį su VšĮ „Vievio miesto sporto ir sveikatingumo aikštynu“ nutrauks, nes taryba tam pritarė. Posėdyje nebuvo svarstomas klausimas dėl buvusios kavinės „Poliai“ veiklos nutraukimo, bet meras, per informacijos ir paklausimo valandėlę E. Baleišiui paklausus, tarybos narius informavo, kad kavinės savininkai iš „Vaikų pasaulio“ pasitraukė savivaldybei už nuomą nesumokėję apie 3 tūkst. Eur.
Ne visiems projektams pritarė
Tarybos narys R. Baravykas svarstymui teikė projektą dėl specialistų važiavimo į darbą ir atgal išlaidų kompensavimo tvarkos pakeitimo. Projekte buvo siūloma už pravažiavimą kompensuoti ne 0,10 Eur/ km, o 0,12 Eur/ km ir siūlė kompensacijas mokėti ne tik specialistams, bet ir savivaldybei priklausančių įstaigų vadovams, kurie į darbą važinėja daugiau nei 10 km. Jei tam projektui būtų pritarta, R. Baravyko paskaičiavimu, biudžete papildomai tektų surasti apie 50 tūkst. Eur. Dabar specialistų kelionių kompensavimui biudžete numatyta apie 250 tūkst. Eur. Tarybos nariai negailėjo laiko diskusijoms, ar vadovams prie gerų atlyginimų reikia dar pridėti apie 80 Eur už benziną, ar tos kompensacijos į konkursus pritrauktų kandidatų iš kitų savivaldybių ir pan. Po diskusijų valdančiųjų balsais sprendimo projektui pritarta nebuvo. Nepritarė taryba ir prisidėti prie Vievio kultūros centro per Vietos veiklos grupę iš dalies finansuojamo projekto – įsigyti įrenginių apšvietimo įrangą, skirtą naudoti lauke. Tam projektui reikėtų 150 tūkst. Eur, iš kurių savivaldybei prisidėti tektų apie 90 tūkst. Eur. Tarybos nariai nutarė, kad 90 tūkst. Eur savivaldybė galėtų panaudoti svarbesniems projektams, ir sprendimo projektui nepritarė. Sprendimų projektai sklandžiai priimami arba atmetami dabar todėl, kad valdančioji dauguma, prie frakcijos „Vardan Lietuvos“ prisijungus Giedriui Leskauskui ir Barborai Vidauskienei, turi 15 balsų ir nors posėdyje nedalyvavo tarybos narys Kęstutis Vaitukaitis, valdantieji visais klausimais vis tiek buvo vieningi ir jų balsų pakako sprendimų projektams pritarti arba nepritarti.