Virginija Jacinavičiūtė
Pirmauti smagu, bet tik ne tada, kai kalba eina apie alkoholį. Deja, lietuvis per metus išgeria mažiausiai 14 litrų alkoholio ir lyderiauja tarp kitų pasaulio šalių. Besaikis alkoholio vartojimas – tik Pandoros skrynios dalis, po kurios seka dar ir įvairios nelaimės, sudaužyti žmonių likimai, iširusios šeimos ir kt. Alkoholizmas klesti beveik pusšimtyje Elektrėnų savivaldybės šeimų. Nors pasveikti nuo šios ligos neįmanoma, tačiau nustoti gerti galima. Kai žmonės jau skęsta alkoholio liūne, o jų gyvenimas ritasi į bedugnę, pagalbos ranką ištiesia Elektrėnų savivalsybės administracijos socialinės paramos skyrius.
Elektrėnų – respublikinė akcija
Prieš keletą savaičių Elektrėnų socialinės paramos skyriaus vedėjos Violetos Šimkūnienės sugalvota akcija „Svaigalams – ne“ apskriejo visą respubliką. Tereikėjo vedėjai idėja pasidalinti su kitų miestų socialinės paramos skyriais ir prie akcijos prisijungė alytiškiai, kelmiškiai, joniškiečiai ir kitų miestų gyventojai.
Mintis raginti piliečius gyventi blaiviai kilo tuomet, kai vedėja susidūrė su dviejų šeimų tragedijomis. Vienoje šių šeimų vaikas įnikęs į svaigalus, kitoje – kvaišinasi narkotikais, smurtauja prieš tėvus.
V. Šimkūnienė neabejoja, kad akcijos populiarumą lėmė tai, kad alkoholizmas yra plačiai paplitusi problema. Pirmieji prie akcijos „Svaigalams – ne“ prisijungė elektrėniečiai. Per porą savaičių į negeriančiųjų gretas įsirašė per 20 įstaigų. Pavyzdžiui, dauguma mokyklos-darželio „Žiogelis“ darbuotojų nutarė alkoholio visiškai nebevartoti iki Joninių. Nė lašo alkoholio nevartoti prisižadėjo 65 Semeliškių gimnazijos bendruomenės nariai. Kuriam laikui į alkoholio nevartojančių gretas stojo ir meras Kęstutis Vaitukaitis su administracijos direktoriumi Virgilijumi Prusku.
Alkoholizmo pasekmės
Skeptiškas pilietis gali pamanyti, kad tokios akcijos tėra vaikų žaidimas. Tačiau vedėja įsitikinusi, kad alkoholizmo mastus sumažinti galima tik pradėjus nuo savęs. „Būtina kalbėti, viešinti šią problemą, išmokti pastebėti žmogų, kuriam jau reikia pagalbos, ieškoti būdų padėti“, – įsitikinusi V. Šimkūnienė. Kad situaciją reikia keisti, rodo skaudi statistika. Elektrėnų savivaldybėje yra 139 socialinės rizikos šeimos, kuriose gyvena 221 nepilnametis vaikas. Šiuose namuose alkoholis yra dažnas svečias, o besaikio alkoholizmo pasekmės – liūdnos. Pirmiausia, vaikai auga matydami lėbavimus, stebi smurtą arba patys būna skriaudžiami, mat ginčus spręsti kumščiais šiuose namuose – įprastas būdas. Taip augdami vaikai sukauptą patirtį perduoda savo atžaloms ir alkoholizmo karuselė niekaip nesustoja. Degraduojančių žmonių vaikai patenka į valstybines įstaigas, o apribojus motinystės ar tėvystės teises, galimybė vaikus susigrąžinti yra minimali. Elektrėnų ir Beižionių vaikų globos įstaigos šiuo metu yra jau pilnos, nors politikai bando Lietuvos ateitį įsivaizduoti be vaikų globos namų. Alkoholizmo pasekmės – smurtavimas šeimose, nuolat mirgantys pranešimai policijos suvestinėse, dėl alkoholizmo išyra šeimos, vaikai auga nematydami ne tik darnios šeimos pavyzdžio, bet ir tėvų.
Galimybės pasveikti
Kai šeimoje viršų paima alkoholis, pailgėja socialinės rizikos šeimų sąrašas. Šio sąrašo šeimas akylai stebi socialiniai darbuotojai. Dažniausiai šie darbuotojai pirmieji pasiūlo alkoholikams pagalbą – sveikimo kursus pagal pačią veiksmingiausią „Minesotos“ programą.
Ši 12 žingsnių programa socialinės rizikos šeimų nariams yra nemokama, tereikia parašyti prašymą Socialinės paramos skyriuje. Per 2009-2014 metus 48 proc. gydytis siųstų žmonių visiškai atsisakė alkoholio ar narkotikų.
Dabar šie žmonės pradžiugina vedėją V. Šimkūnienę savo padėkomis. Vienai vievietei „Minesotos“ programa apvertė gyvenimą aukštyn kojomis. Ji išsiskyrė su alkoholiku vyru, kuris ir ją buvo įtraukęs į alkoholizmą, pati augina savo penkis vaikus, keli dabar jau suaugę ir dirba. Moteris įgavo tiek stiprybės ir pasitikėjimo, kad dabar ir pati organizuoja anoniminių alkoholikų susirinkimus ir stengiasi padėti likimo draugams.
Ši moteris – puikus pavyzdys, kad išbristi iš priklausomybių įmanoma. Daug lengviau tai padaryti, kuomet šalia yra žmogus, kuris į svečius atėjęs neatsineša alkoholio, kuris laiku pastebi pirmuosius alkoholizmo ženklus, paaiškina, kokios galimybės gydytis.