Žemės ūkis – svarbi nacionalinio saugumo sritis

Žemės ūkis – svarbi nacionalinio saugumo sritis

Ištikus krizei, ekstremaliai situacijai, labai svarbu užtikrinti gyventojų aprūpinimą maistu. Čia ypatingas vaidmuo tenka žemės ūkiui.

 

Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos parengtam Na­cionalinio saugumo pagrindų įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama žemės ūkį pripažinti nacionaliniam saugumui svarbia sritimi.

Kodėl reikalingas toks įstatymas?

„Anksčiau kiekvienas kaimo gyventojas ir daržą turėjo, ir ­gyvulius laikė, todėl ir karą, ir kitas nelaimes išgyveno. Ir patys maistu apsirūpindavo, ir miestiečius nuo bado apgindavo, o kaip kilus karui išgyventume dabar, kai tiek miestiečiai, tiek kaimiečiai produktus prekybos tinkluose perka“, – į svarstymus leidosi turguje žalumynais prekiaujanti garbingo amžiaus moteris.
Išties Lietuvoje jau kelinti metai kalbama apie nacionalinio saugumo stiprini­mą, didžiausią dėmesį skiriant ginklų įsigijimui, išorinių sienų apsaugai ir kitos karinės infrastruktūros plėtrai, kiber­netinėms grėsmėms, bet neakcentuojamas gyventojų ap­rūpinimo maistu klausimas, kilus kariniam konfliktui ar ekstremaliai situacijai, kuri gali neigiamai atsiliepti žemės ūkio gamybai. Net ją sustabdyti! Karas Ukrainoje, pandemija, stichinės nelaimės, kylančios įvairiose šalyse ir net žemynuose, akivaizdžiai parodė, kaip greitai sutrinka maisto tie­kimo grandinės.
Gyventojų aprūpinimas maistu susidarius kritinei padėčiai yra vienas svarbiausių valstybės už­da­vi­nių. Tai numatyta ir Vyriausybės ­programoje. Kad vienas iš pa­grindinių valstybės prioritetų yra gyventojų aprūpinimas maistu, konstatavo ir Europos vadovų bei Europos Sąjungos tarybos.

Kokie svarbiausi siūlymai?

Žemės ūkio ministerija, įvertinusi sparčiai besikeičiančią geopolitinę situaciją, stichinių nelaimių dažnėjimą, parengė Nacionalinio saugumo pagrindų įs­tatymo pakeitimo projektą, kuriuo siūloma žemės ūkį pripažinti­ nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Įstatymo projekte teigia­ma, kad valstybės užduotis yra kurti ir palaikyti atsparią ir savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą. Taip pat užtikrinti palankias sąlygas gyventojų apsirūpinimui maisto ištekliais ir sudaryti są­lygas darniai, konkurencingai ir veiksmingai žemės ir maisto ūkio plėtrai.
Be to, įstatymo projekte numatyta valstybės prievolė sudaryti ­teisines, ekonomines ir kitas reikalingas sąlygas, kurios užtik­rin­tų nenutraukiamą gyventojų aprūpinimą maisto produktais ekstremalių situacijų ar krizių metu bei šalinant jų padarinius, paskelbus mobilizaciją, įvedus nepaprastąją ar karo padėtį.

Bus sukurta savarankiška apsirūpinimo maistu sistema

Kad Žemės ūkio ministerijos parengtas įstatymo projektas, kuriam pritarė Vyriausybė, taptų įstatymu, reikalingas Seimo pritarimas. Projektas Seimui jau pateiktas ir tikimasi, kad rudens sesijoje jis bus svarstomas. Seimo patvirtinimas, kad žemės ūkis yra na­cionaliniam saugumui svarbi sritis, leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
„Žemės ūkis vaidina itin svarbų vaidmenį nacionaliniam saugumui. Jis ypač aktualus susiklosčius šių dienų geopolitinei situacijai. Gyventojų būtinųjų poreikių tenkinimas yra gyvybiš­kai svarbi valstybės funkcija, žmonių aprūpinimas maisto produktais ir geriamuoju vandeniu yra būtiniausias išteklius, o karo atveju – ir strateginis ginklas, – teigia žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. – Labai svarbu, kad žemės ir maisto ūkio produkcijos gamintojams būtų užtikrinamas nepertraukiamas elektros ir dujų tiekimas, kritiniais sutrikimų, nutraukimų ar gedimų atvejais jos prioriteto tvarka gautų būtinų išteklių.“ Dėl šių sąlygų, priėmus įstatymo projektu siūlomus Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo pakei­timus, bus diskutuojama su Energetikos ministerija.
Seimui pritarus ŽŪM parengtam įstatymo projektui, bus sudarytos sąlygos didinti Lietuvos atsparumą bet kokioms krizėms, sudarytos palankesnės galimybės stiprėti pačiam žemės ir maisto ūkio sektoriui, teisės aktu bus pripažinta, kad ne tik karys, bet ir ūkininkai saugo valstybę.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Užs. 25/36

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas