Vievio vardo paminėjimui 500. Vieviečiai Baltijos kelyje

Vievio vardo paminėjimui 500. Vieviečiai Baltijos kelyje

„Baltijos kelias“ – Lietuvos, Latvijos, Estijos kelias į laisvę, taikingos Europos kelias. „Baltijos kelio“ dvasia mums teikia jėgų ištverti sunkumus, nepabūgti naujų, kad ir didelės valstybės, gąsdinimų, dirbti laisvos Tė­vynės, taikingos Europos ir pasaulio labui. (Romas Batūra)
1988-ieji Baltijos šalyse buvo politinių permainų metai, prasidėjo Atgimimas. 1987 m. pabaigoje, 1988 m. pradžioje Bal­tijos šalių gyventojai vis dažniau pradėjo kelti gamtosaugos, kultūros, paveldosaugos klausimus, aktyviai dalyvavo sprendžiant savo krašto problemas, viešai diskutavo apie stalinizmo nusikaltimus, trėmimus, kūrėsi įvairūs klubai, judėjimai. Pirmiausia, susikūrė Estijos liaudies frontas, o 1988 m. birželio 3 d. Vilniuje įkurta Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė (Sąjūdis). Procesas baigėsi Latvijos liaudies fronto sukūrimu.
1989 metais prasidėjus tautiniam atgimimui, siekiui išsivaduo­ti iš sovietinės valdžios gniaužtų, Vievis neliko nuošalyje. Vasario 16 dieną Vievio Šv. Onos bažnyčios šventoriuje buvo pastatytas ir pašventintas ąžuolinis kryžius, simbolizuojantis tautos prisikėlimą. Įvyko minėjimas, kapinėse buvo pagerbti už Lietuvos nepriklausomybę žuvę kariai.

This slideshow requires JavaScript.

Vievio gyventojai neliko abejingi ir Baltijos keliui, kuomet trijų valstybių žmonės, susikibę rankomis, sudarė gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino. Taip buvo parodytas Baltijos tautų noras gyventi laisvai ir atkurti nepriklausomas valstybes.
Skubėjo miestelio gyventojai susikabinti rankomis į gyvą grandinę, nors jiems ir buvo trukdoma. Norint patekti į reikiamą vietą, reikėjo pervažiuoti taip vadinamą Panerių geležinkelio pervažą. Tuomet dar gaji tarybinė valdžia sumanė šią pervažą kiek galima ilgiau laikyti uždarytą. O, kad tai būtų galima pateisinti, stumdė tuščius vagonus pirmyn – atgal. Taip tik trumpam atidarant ir vėl uždarant pervažą. Nepavykus pasiekti reikiamos nurodytos vietos, mūsų miestelio ir kitų apylinkių žmonės, kurie naudojosi šia geležinkelio pervaža, susikibo rankomis ten, kur sugebėjo atvykti. Niekas negalėjo sutrukdyti žmonėms gyventi laisvai. Tautų valia, laisvės siekis nebuvo palaužtas.

E. Petrausko surinktą medžiagą spaudai paruošė I. Senulienė,
ESVB filialo Vievio miesto bibliotekos vedėja
Nuotraukos iš asmeninio E. Petrausko archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas