Virginija Jacinavičiūtė

Antradienio rytą automobilių aikštelėje prie Lietuvos elektrinės vienas po kito rikiavosi traktoriai. Šį kartą ūkininkus sutelkė ne tradicinės arimo varžybos, o protesto akcija „Žali kryžiai“, kuria ūkininkai siekia paraginti Vyriausybę ir Seimą nedidinti jiems mokesčių. Ūkininkai protesto simboliu pasirinko žalią kryžių, kuriuos ne tik laukuose susmeigė, bet ir apklijavo savo traktorių langus ruošdamiesi protestui. Bet ne visiems toks akcijos simbolis yra priimtinas.
„Šia akcija norime atkreipti dėmesį į ūkininkų problemas. Valdžia nori įtikinti, kad ūkininkai gyvena gerai, bet taip tikrai nėra. Mokesčius nori pakelti, išmokos Lietuvos ūkininkams pačios mažiausios lyginant su kitomis Europos valstybėmis, nors turėtų būti sąlygos visiems vienodos“, – svarsto ūkininkė iš Gabriliavos Rita Stirnienė.
Ją papildo jaunas ūkininkas iš Migūčionių Justinas Vėželis: „Lietuvoje jaučiamas didelis supriešinimas tarp miesto ir kaimo žmonių. Jaučiame priešiškumą iš valdžios, žiniasklaida dažnai skleidžia su realybe prasilenkiančią informaciją. Gal taip yra todėl, kad valdžioje yra daug žemės ūkio atstovų ir taip norima jiems įgelti. Mums pastarieji treji metai buvo sudėtingi – tai sausros, tai lietūs. Nėra tiek pajamų, kiek anksčiau būdavo. Dar yra įvairūs kreditai, bankų paskolos, atsiskaitymai už grūdus. Viskas susideda į krūvą, todėl ir sunkūs mums šie laikai. Nepaisant to, valdžia nori mums uždėti apynasrį, pakelti kuro kainą, mokesčius padidinti. Štai todėl mums ir reikia kovoti už save.“
Justiną papildo mama Dalytė: „Kitos Europos valstybės gauna daug didesnes išmokas žemės ūkiui. Lietuvos ūkininkai nė pusės tiek negauna“.
„Elektrėnuose žemės yra ne itin derlingos, todėl mums sunku konkuruoti net su Lietuvos ūkininkais. Pavyzdžiui, mes iš hektaro galime prikulti 6 tonas, o žemaičiai – 12 tonų javų. Ką jau kalbėti apie Europą, kur ir derlius, ir tiesioginės išmokos dvigubai didesni. Šiandien čia nėra didelių bendrovių atstovų, nes dabartinės sąlygos jiems tinka. Mes manome, kad valdžia atstovauja tik didelių bendrovių interesams, o smulkius ūkius žlugdo. Panašu, kad yra toks tikslas smulkius ūkininkus nustumti į šalį ir palikti tik stambiuosius. Šiandien atėjome čia išreikšti vieningą visų Lietuvos ūkininkų poziciją, norime parodyti, kad kovosime dėl savo ateities“, - kovingai nusiteikęs J. Vėželis. Pasak D. Vėželienės didelės žemės ūkio bendrovės ūkininkams kenkia dar ir tuo, kad sukelia žemės nuomos kainas. Smulkūs ūkininkai negali tiek mokėti už nuomą, kiek stambios bendrovės, iš ūkininkų atimamos visos galimybės išsinuomoti derlingesnės žemės.
Į protesto akciją Elektrėnų savivaldybės ūkininkų susirinko gausiai – aikštėje išsirikiavo beveik 30 traktorių.
Elektrėnų savivaldybės ūkininkų sąjungos pirmininko Algirdo Grotuzo klausėme, ar lengva buvo suburti žmones akcijai. „Nereikėjo žmonių ilgai įkalbinėti. Tai turbūt rodo, kad ūkininkams rūpi jų ateitis. Spaudžiami sunkumų visada žmonės buriasi į krūvą. Tikimės, kad valdžia išgirs mus ir netrukdys mums ūkininkauti, kad neteks dirbti nuostolingai“.
Į akciją išlydėti ūkininkų atvyko meras Kęstutis Vaitukaitis, vicemeras Raimondas Ivaškevičius, administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius ir jo pavaduotoja Inga Kartenienė. Meras žadėjo po švenčių organizuoti dar vieną susitikimą su ūkininkais.
Prieš užvesdami variklius ūkininkai išklausė Elektrėnų policijos komisariato pareigūnų nurodymų, kaip laikytis saugaus eismo. Vėliau vienas paskui kitą, lydimi policijos, Elektrinės gatvėje rikiavosi traktoriai, sudarydami laukiančių automobilių koloną. Ūkininkai lėtai važiavo iki žiedo ties PC „Norfa“ ir apsisukę skirstėsi į namus.
Protesto akcijos išvakarėse Seimo narė Laimutė Matkevičienė organizavo gyventojų priėmimą savo kabinete Elektrėnuose. Seimo narė atstovauja valdančiajai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, kurios sprendimus kritikuoja ūkininkai. Paklausėme, kaip Seimo narė vertina akciją „Žali kryžiai“. „Ūkininkai labai svarbi Lietuvos visuomenės grupė, kuri savo darbu prisideda prie Lietuvos gerovės, todėl man svarbu, kad ūkininkai būtų patenkinti ūkininkavimo sąlygomis. Šiuo metu Lietuvos biudžetas dar nėra patvirtintas, ieškoma būdų, kaip padidinti biudžeto pajamas, kad ūkininkai nepatirtų žalos. Gerbiu ūkininkų norą protestuoti. Visi turi teisę išsakyti savo nuomonę, tik kartais būdai nuomonei reikšti būna ne visai tinkami. Akcijos simbolis – žalias kryžius. Kaskart krūpteliu pakelėje jį pamačiusi. Juk tai šventas ženklas, simbolizuojantis kančią. Manau, buvo galima pasirinkti kitą simbolį“, – kalbėjo L. Matkevičienė.
Nuomonei, kad kryžius netinkama protesto forma pritarė ir Vievio parapijos klebonas Alfonsas Kelmelis. Jo teigimu, asmeniniams tikslams naudodami kryžių, ūkininkai pažemina religinį simbolį. „Ne tik ūkininkų atlyginimas yra mažas, juo nesidžiaugia ir kitų profesijų atstovai, bet kas gi bus jei visi naudos kryžius, norėdami išreikšti protestą. Tai tikrai netinkama protesto priemonė“,- savo nuomonę išsakė A. Kelmelis.