Helen Parmen
2023 m. gegužės 1-ąją nedidelis Estijos miestelis Sindi šventė savo 85-ąjį gimtadienį. Tuometinė gyvenvietė, esanti 14 km nuo Pernu (Pärnu), Pernu upės pakrantėje, pradėjo kurtis dar 1833 m. Rygos pirklio Johann Christoph Wöhrmann iniciatyva, kuris pradėjo statyti čia Kalevo fabriką. Šis fabrikas buvo vienas didžiausių ir žinomiausių visoje tuometinėje carinėje Rusijoje ir veikė iki 1994 m. rudens, nors bankrotas buvo paskelbtas metais anksčiau. Miestelis savo gyvenimą tęsė toliau, čia kūrėsi ir veikė įvairios gamybos įmonės. Pati gyvenvietė šiltuoju metų laiku skendi žalumoje ir pagal gyventojų skaičių yra lyginama su Vieviu. Nors miestelio istorija yra liūdnoka, tačiau fotografai-mėgėjai per kameros objektyvą pabandė įamžinti miestelio grožį. Paroda „Sindi 85“ iki šiol yra parodyta šešiose Pernu apskrities vietose, o dabar yra septintoje.
Parodos kuratorė ir viena iš autorių yra Helen Parmen, kuri pakvietė vietinius gyventojus fotografuoti. Prie šios iniciatyvos prisijungė Este Maidle ir Urmas Saard. Helen pirmenybę teikia gamtos fotografavimui. Jai priklauso vienas ryškesnių pripažinimų „Gamtos metų nuotraukos 2018 m.“ kategorijoje „Gyvūnai savo aplinkoje“. „Ir dar keletas nuotraukų, kurios konkursuose pelnė pergales“ – kukliai prisimena Helen, kuriai pats didžiausias įvertinimas yra tai, kad nuotraukos patinka žmonėms. Pati Helen save įvardina kaip fotografę-mėgėją, tačiau jos mokėjimo įgūdžiai bei kokybiškas fotografavimas prilygsta profesionaliam fotografui. Helen yra užfiksavusi be galo daug akimirkų iš sportinio gyvenimo Sindi miestelyje. Jau daugiau nei dešimt metų sukauptos gamtos fotografijos buvo paskelbtos interneto svetainėje „Kaimo naujienos“ (Külauudised), kurios redaktorius ir šios parodos kuratorius yra Urmas Saard. Helen nuotraukos yra apkeliavusios daugelį gimtosios savivaldybės vietų ir pelniusios pripažinimą, o taip pat buvo publikuotos ir kalendoriuose.
Este Maidle prisistatydama sako, kad nėra nei fotografė, nei labai mėgstanti fotografuoti. „Esu paprasčiausiai akimirkos ir nuotaikos fiksuotoja. Kai akys išskiria kažką gražaus ir įdomaus, tada nufotografuoju savo prisiminimui. Mano kadrai daryti pasivaikščiojant su telefonu. Atskiro fotografavimo nebuvo. Tiesiog fiksuoju akimirkas vaikščiodama arba važiuodama dviračiu, o taip pat ir namų aplinkoje. Seniau tokiose kelionėse daugiau filmuodavau, bet, atsiradus šiuolaikiniams išmaniesiems telefonams, anksčiau naudotų filmavimo aparatų teko atsisakyti. Dabar kokybiškas nuotraukas galima padaryti ir telefonu“.
Urmas Saard rimčiau pradėjo fotografuoti prieš 17 m., ir tai buvo veikla, susijusi su žurnalistiniu darbu. Tačiau savęs spaudos fotografu nelaiko. Atsižvelgiant į kasdieninius poreikius, temų pasirinkimas yra platus: žmonės, įvykiai, veiklos, gamta, architektūra. Jo nuotraukas galima aptikti internetinėje erdvėje, o taip pat ir popierinėje periodikoje, kai kuriose knygose. Urmas džiaugiasi, kad Elektrėnų savivaldybės, kuriai priklauso Vievis, laikraštis buvo išspausdinęs ir jo nuotraukas. Urmas jau nebeskaičiuoja, kiek jo darytų nuotraukų yra knygose. Ši paroda Urmui yra antroji, nes pačią pirmąją „Nuo Jurginių iki Nepriklausomybės dienos“ dalinosi su kitu fotografu – ji buvo eksponuota 2015 m. Pernu ir Sindi muziejuose. Vaizdai pasirinkti iš Sindi miestelio architektūrinės dalies, kur paprastai daug žmonių nesustoja. Tai dabartiniai Kalevo fabriko griuvėsiai, fotografuoti iš vidaus 2009 m.ir 2019 m. Tuomet reikėjo gauti specialius savininko leidimus ir naudotis saugos priemonėmis, kad nuo sienų krintantys akmenys nepridarytų žalos.
Paroda Vievio kultūros centre veiks kovo 3–31 d., o nuo balandžio 3 d. ji bus eksponuojama Kazokiškėse, vėliau kelsis į kitas vietas. Esame tikri, fotomedžiagos ir jos pateikimo originalumu ši paroda sudomins lankytojus.
Teksto autorė Annika Poldre
Vertė Zita Gudelevičiūtė