Savanoriai

Savanoriai: kai geri darbai tampa gyvenimo būdu

Kiekvienas žmogus turi jei ne hobį tai bent jau pomėgį – užsiėmimą, kuriam mielai skiria savo laiką nesitikėdamas jokio atlygio. Vieni savaitgaliais triūsia soduose ar gėlynuose, kiti valandų valandas praleidžia su knyga rankose. O ar daug tokių, kurių pomėgis – savo gerais darbais padėti kitiems? Ir Lietuvoje, ir Europoje gausu žmonių, kurie savanorystę gali vadinti savo gyvenimo būdu.

 

Savanoriais paprastai vadiname visus, kurie imasi visuomenei naudingo darbo – gali būti skiriama tik popietė labdaringam renginiui, o gali užtrukti iki kelių metų toli nuo tėvynės. Taip pat egzistuoja savanorių organizacijos, koordinuotai sprendžiančios socialines problemas. Šie savanoriai kartais gauna simbolinį atlygį, tačiau kiekvienas jų patvirtins, kad tikro savanorio darbas ir atsidavimas netelpa nei į pareigybes, nei į etatus.

Nuo darbų rutinos – prie savanoriško darbo

Vos galą su galu suduriančiam lietuviui pasirodys, kad padėti kitiems – turtingo vakariečio saviraiškos būdas. Tačiau savanorystė mūsų šalyje jau prigijo. „Savanorių centras“ vykdo įvairius projektus: socialinius, kultūrinius, švietėjiškus ir pilietinius. Centro veikla apima visas amžiaus grupes, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, sveikatos, religinių bei politinių įsitikinimų. Pavyzdžiui, savanoriai skatina piliečių humanitarinę ir socialinę veiklą Goro provincijos atstatymui, o taip pat motyvuoja lietuvius mokytis Europos kalbų bei domėtis lingvistine ir kultūrine įvairove – per teatrą ir muziką.

Savanoriais tapę žmonės tvirtina, kad dirbdamas savo noru gauni daugiau nei duodi. Visai šaliai pažįstamas žurnalisto Ryčio Rakausko balsas iš „Lietuvos radijo“ informacinių laidų kurį laiką buvo dingęs. Rytis 10 mėnesių praleido Toskanos regione Italijoje. Čia su kitais savanoriais jis padėjo organizacijai, besirūpinančiai senyvo amžiaus žmonėmis.

„Mano, kaip ir kitų savanorių, funkcija buvo praskaidrinti senukų gyvenimą – su jais kalbėtis, žiūrėti filmus, kartais padėti pavalgyti ar pažaisti jų mėgiamus žaidimus“, – pasakoja R. Rakauskas. Paklaustas, kodėl žurnalistinį darbą iškeitė į savanorystę, vyras teigia nepaprastai praplėtęs akiratį. Pasak jo, norėjosi padaryti pertrauką, pakeliauti, sutikti naujus žmones, pagyventi kitokioje aplinkoje ir užsiimti neįprasta veikla. Nuostabu, jei tuo pačiu gali dar ir padėti kitam.

Europa – savanorių žemynas?

Europos savanorių organizacijas vienija Europos Savanorių Centras (CEV). Ši organizacija nukreipia kolektyvinius savanorių prioritetus ir reikmes į Europos Sąjungos institucijas. Jis veikia ir kaip centrinis forumas savanoriškos veiklos politikos, praktikos bei informacijos apie ją skleidimui. Kitaip tariant, tai puikus startas žmogui, jau galvojančiam išbandyti save savanorišku darbu.

Nemažai ES piliečių prisijungia prie Europos savanorių tarnybos (EVS). Tarnybos metu savanoris išvyksta į kitą šalį, joje gyvena ir dirba pelno nesiekiantį ir vietos bendruomenei naudingą neapmokamą darbą socialinėje, kultūrinėje, gamtos apsaugos, jaunimo ar kitoje srityje.

Nors Lietuvoje galimybė tapti savanoriu kartais atsimuša į žmonių pesimizmą ir norą siekti naudos pirmiausia sau, savanorių patirtis – įkvepia. Jų veikla neabejotinai padeda milijonams žmonių visame pasaulyje, tačiau galime tik numanyti, kiek daug gerų emocijų ir naudingos patirties savanoris pasisemia pats. Taigi, artėjant 2011-iesiems, kurie Europos Sąjungoje bus paskelbti savanorystės metais, šios pozityvios idėjos dar turi progą įsišaknyti ir Lietuvoje.

Ar žinote, kad …

  • Vokietijoje į kokią nors savanorišką veiklą įsitraukę 23 milijonai (36 %) piliečių, Airijoje – daugiau nei trečdalis suaugusių gyventojų.
  • Neapmokamai savanoriškai veiklai belgai skiria 5 valandas per savaitę, tai atitinka apie 200 000 darbų visu etatu.
  • Didžiojoje Britanijoje kiekvienais metais 23 milijonai žmonių tampa savanoriais. Jų darbas atitinka 180 000 dirbančių pilnu etatu. Už kiekvieną valstybės skirtą eurą savanorystei paremti savanoriai atlieka darbų už 30 eurų. Oficialios savanorystės Didžiojoje Britanijoje ekonominė vertė per metus yra daugiau nei 65 milijardai eurų, arba 7,9 % BVP.

europosistorijos.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas