Adrija Kerbelytė,
VU komunikacijos fakulteto
studentė praktikantė
Šie metai Elektrėnų savivaldybės mokiniams pilni naujovių. Moksleivius pasitiks ne tik sugriežtinta nauja tvarka dėl nepateisintų pamokų, bet ir atnaujintos patalpos.
Mokiniai piktnaudžiauti atostogomis mokslo metais nebegalės
Nuo rugsėjo 1 d. mokinių tėvai galės pateisinti tik penkias praleistas dienas per mėnesį. Penkias ar daugiau dienų pateisinti bus galima tik dėl svarių, pagrįstų priežasčių – ligos, oro sąlygų, dalyvavimo ugdomuosiuose renginiuose (sporto varžybos, olimpiados ir k.t.). Institucijos kreips didesnį dėmesį į nepateisintas mokinių pamokas – kartojantis praleidimams, nelankymo priežastis aiškinsis mokyklos Vaiko gerovės komisija, po to gali būti kreipiamasi į savivaldybę dėl kompleksinės pagalbos mokiniui ir jo šeimai.
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius naujoje tvarkoje įžvelgia trūkumų. Viena iš spragų – iki šiol nėra aišku, kaip interpretuoti kai kurias pamokų nelankymo priežastis. Esą bus daromos išimtys (tokios kaip didesnis galimų praleisti pamokų skaičius), kurias apibrėžia labai platus terminas „objektyvios ir pagrįstos priežastys.“ A. Jurgelevičius mano, kad griežtinant tvarką išimčių neturėtų būti, o jeigu jos yra, turėtų būti aiškiai nurodytos jų priežastys. LŠMPS pirmininko pavaduotojas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad mokyklos be pateisinamų priežasčių nelankančių vaikų tėvai vis tiek nesulauks jokių sankcijų: „Mūsų manymu, reikėtų aiškiai pasakyti: vieną kartą pažeidus šitą teisės aktą galbūt administracinės atsakomybės gali nebūti, bet antrą ir vėlesnius kartus tokia atsakomybė tėvams ar globėjams turi būti. Mokykla turi aiškiai tą pasakyti, ir situacija turėtų keistis“, – dėstė A. Jurgelevičius.
Skaičiuojama, kad Lietuvoje vienas mokinys per mokslo metus praleidžia nuo 60 iki 120 pamokų. Elektrėnų savivaldybėje šis skaičius mažesnis – vidutiniškai 40 pamokų. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Džeraldo Dagio teigimu, šis skaičius stebimas ir kartu su mokyklomis nuosekliai dirbant mokinių lankomumas didėja. D. Dagio nuomone, bendras aprašas palengvins mokyklų darbą kontroliuojant lankomumą.
Atnaujintos patalpos ir patrauklesnės sąlygos pedagogams
Elektrėnų savivaldybės mokinius pasitiks ne tik nauja tvarka, bet ir atnaujintos patalpos. „Be abejonių, savivaldybė šiais metais skyrė ypatingą dėmesį ir švietimo įstaigų patalpų atnaujinimui. Vienas iš svarbiausių darbų – papildomų patalpų įrengimas ir pritaikymas mokymosi poreikiams Elektrėnų „Ąžuolyno“ progimnazijoje“, – pasakojo D. Dagys.
Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas taip pat akcentavo, kad Elektrėnų savivaldybėje išlieka palankus socialinis, ekonominis, kultūrinis kontekstas aukštai ugdymo kokybei pasiekti. Elektrėnų savivaldybė taip pat dalyvauja „Tūkstantmečio mokyklų“, „Atviros ekosistemos atsiskaitymams negrynaisiais pinigais bendrojo ugdymo įstaigų valgyklose kūrimo“, „Koordinuotai teikiamų švietimo pagalbos, socialinių ir sveikatos priežiūros paslaugų plėtros Elektrėnų savivaldybėje“, „Skaitmeninio ugdymo turinio kūrimo ir diegimo“ projektuose, kurie padeda turtinti ir modernizuoti mokymosi aplinką bei procesą.
Auga ir neformaliojo švietimo veiklose dalyvaujančių mokinių skaičius, jose praeitais metais dalyvavo net 71 proc. mokinių.
D. Dagys dalijosi savivaldybės tikslais šiais mokslo metais ne tik orientuotis į mokinių pasiekimų skirtumų mažinimą, bet ir patrauklesnių sąlygų pedagogams kūrimą. „Stiprinsime mokytojų įtraukiojo ugdymo, STEAM ir kultūrinio ugdymo kompetencijas. Sieksime didinti aukštos kvalifikacijos specialistų skaičių“, – teigia D. Dagys.
Nuotraukoje: „Ąžuolyno“ progimnazijos sporto salei remonto reikėjo jau kelis dešimtmečus. Pasak progimnazijos direktorės Birutės Misiūnienės ir
pavaduotojos Odetos Kanapkienės, labiausiai mokinius ir kūno kultūros mokytojus nudžiugins nauja grindų danga.