Rugpjūčio pabaigoje po dviejų mėnesių pertraukos į posėdį susirinko Elektrėnų savivaldybės taryba. Gal dėl geros nuotaikos po atostogų, o gal dėl nesudėtingų klausimų tarybos nariai ypač sutarė – daugelį teisės aktų patvirtindavo vienbalsiai. Tik vienam jų iš esmės paprieštarauta – buvo parengtas projektas atleisti UAB „Vilniaus atliekų tvarkymo centrą“ nuo žemės mokesčių, o taryba vienbalsiai nusprendė to nedaryti.
Žinoma, buvo peno ir diskusijoms: jau artimiausiu metu bus reorganizuota savivaldybės administracija – vietoj vienų skyrių atsiras kiti, komitetų posėdžiuose daug laiko prireikė ir apsvarstyti naujus geriamojo vandens ir nuotekų tarifus. Tad, ką naujo nusprendė taryba?
Administracijoje – reorganizacija
Taryba pritarė, kad būtų panaikinti Finansų, biudžeto ir ekonomikos bei Strateginio planavimo ir investicijų skyriai, o atsirastų Bendrasis bei Finansų ir strateginio planavimo skyriai. Nors administracijos struktūra pasikeis, tačiau darbuotojų skaičius liks tas pats. Taip pat, tarybos narės Lauros Andrijauskaitės iniciatyva, nutarta pervadinti Savivaldybės gydytojo tarnybą į Sveikatos apsaugos tarnybą. „Pasidomėjau kitų savivaldybių praktika ir ji rodo, kad pavadinimas „Sveikatos apsaugos tarnyba“ yra tinkamesnis nei „Savivaldybės gydytojo tarnyba“. Toks pavadinimas tarsi nurodo, kad tai – tik vieno žmogaus skyrius“, – sakė tarybos narė.
Dėl administracijos skyrių pakeitimo pasisakė buvęs jos direktorius Henrikas Petrauskas. „Kadangi aš turiu patirties šioje srityje, galiu sakyti, kad pakeitimais drebinami patys administracijos pamatai. Įsisavinant Europos Sąjungos paramą, reikia labai daug vargti, darbas yra labai atsakingas, netgi projektus įgyvendinus, lieka dar daug darbo. Iki šiol personalas su užduotimis puikiai susitvarkė, o dabar Strateginio planavimo ir investicijų skyrius keičiamas. Tokia pat situacija ir su Finansų, biudžeto ir ekonomikos skyriumi. Duok, Dieve, kad pertvarka pasiteisintų“, – sakė pats balsuojant susilaikęs H. Petrauskas.
Opozicijos narys Algimantas Adomaitis sakė nesuprantantis, kam tų pokyčių reikia: „reorganizacija turėtų atnešti kokią nors naudą – arba pagerinti darbo kokybę, arba sutaupyti lėšų. Komitete buvo klausta, kiek lėšų bus sutaupyta, tačiau tokių duomenų niekas nepateikė, taip pat sunku vertinti, ar pagerės darbo kokybė. Nematau jokio argumento, kodėl turėčiau tam pritarti“.
Meras Kęstutis Vaitukaitis sakė, kad nors ir nedaug, tačiau lėšų turėtų būti sutaupyta. Tik šiuo metu sumos nustatyti dar negalima. Pagrindinis tikslas, kodėl struktūra pakeista – didesnis darbo našumas. „Jei pavadinime nėra žodžio „biudžetas“, tai dar nereiškia, kad darbas skyriuje nebus su juo susijęs, – sakė meras, – o ir pakeitimas nėra amžinas – dar galima bus viską keisti“.
Ar administracija teisi, sprendžia administracija
Teisės akte, skirtame patvirtinti tarybai, buvo pateikti du pakeitimai – administracijos direktoriaus pavaduotojo Vaido Ratkevičiaus įtraukimas į Visuomeninę administracinių ginčų komisiją ir komisijos narės pavardės pakeitimas po santuokos.
Spendžiant, ar patvirtinti paprastą keitimą, išryškėjo problema – komisijoje, kuri turi nagrinėti visuomenės ginčus ir spręsti, ar administracija teisingai pasielgė, dirba tos pačios administracijos nariai. O Ūkio reikalų komiteto pirmininkas Jonas Grybauskas netgi siūlė Vaidą Ratkevičių „dėl solidumo“ paskirti komisijos pirmininku, tačiau tokį pasiūlymą užginčijo mero pavaduotojas Viktoras Valiušis. „Komisija sprendžia konfliktus su administracija, tad nelabai logiška būtų, jei tuos konfliktus spręstų administracijos direktoriaus pavaduotojas“, – sakė V. Valiušis.
Jam pritarė daugelis tarybos narių. „Galbūt apsidrauskime nuo neobjektyvumo šešėlio ir komisijos pirmininku V. Ratkevičiaus neskirkime“, – mero pavaduotojui antrino L. Andrijauskaitė. Teisės ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Gediminas Ratkevičius, pristatęs teisės akto projektą, sakė, kad iš esmės V. Ratkevičius galėtų būti pirmininku, tačiau taryba už tokį pakeitimą nebalsavo.
Ši problema buvo akcentuota jau Socialinių reikalų komiteto posėdžio metu. Tąkart paaiškėjo, kad komisijos pirmininkas ir pavaduotojas būtinai turi turėti aukštąjį teisinį išsilavinimą, o nariai yra skiriami mero teikimu. Kadangi už darbą komisijoje nemokamas joks atlygis, vadovybė skiria savo darbuotojus. Tokia problema yra visos Lietuvos mastu.
Savivaldybei skolų grąžinti nereikia
Beveik 36 tūkst. litų paskolą iš savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo skatinimo lėšų gavo bendrovė „Rimasta“. Ji šiuo metu yra bankrutavusi, o paskola taip ir liko negrąžinta. Bankrutuojanti bendrovė visų pirma atsiskaityti turi su darbuotojais, po to – grąžinti mokesčius, o tik tada – atsiskaityti su savivaldybe, suteikusia paskolą. Pastarajai pinigų ir neliko.
Taip pat savivaldybė jau nebeatgaus beveik 9 tūkst. litų ir iš bankrutavusios „Wood Team Production“. Tačiau šiai bendrovei savivaldybė paskolų nedalino – įsiskolinimas liko už žemės nuomos mokestinę nepriemoką.
Kontrolės komiteto posėdžio metu pirmininko A. Adomaičio siūlymu, nuspręsta beviltišką pripažinti tik „Wood Team Production“ skolą, tačiau po L. Andrijauskaitės replikos, kad neįmanoma išieškoti skolos iš bendrovės, kuri neegzistuoja, tarybos posėdžio metu jau dauguma narių balsavo už abiejų bendrovių skolų nurašymą. Visgi 6 nariai projektui nepritarė.
Davė kelią brangiam vandeniui ir nuotekų tvarkymui
UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ jau seniai ruošėsi didinti vandens ir nuotekų tvarkymo kainas. Trečiadienį jos buvo pateiktos svarstyti tarybai. Ūkio plėtros skyriaus vedėjas Virgaudas Šimkūnas motyvavo, kodėl kainos turi būti didesnės, nei yra dabar, tačiau ne visus tarybos narius tai įtikino. Už kainų kėlimą balsavo 14 tarybos narių, 6 – susilaikė.
Ūkio komiteto pirmininkas Jonas Grybauskas iškėlė klausimą, ar neverta kainų suvienodinti ir butams, ir individualiems namams. Tačiau šio posėdžio metu klausimas nesvarstytas.
Kontrolės komiteto posėdžio metu tarybos narys Ramūnas Kartenis sakė negalintis suprasti, kodėl taip drastiškai – daugiau nei litu – kyla nuotekų tvarkymo paslaugų kaina. „Taip, „Lietuvos energija“ įsirengė savo valymo įrengimus, tačiau prie bendrų tinklų prisijungė labai daug naujų vartotojų – prijungti ištisi kaimai“, – sakė tarybos narys. Tačiau EKŪ ekonomistė Birutė Malevičiūtė paaiškino, kad šie skirtingi vartotojai vienas kito nekompensuoja, ir išlaidos vis tiek smarkiai padidėjo.
Meras – galimas „Auksinės krivūlės riteris“
Vienas svarstytų klausimų privertė merą K. Vaitukaitį išeiti iš salės ir pirmininkavimą perduoti pavaduotojui V. Valiušiui. „Ne galimų asmeninių ir privačių interesų painiojimo išvengti noriu, o emocinių interesų. Žinoma, esu patenkintas, kad esu kandidatas „Auksinės krivūlės riterio“ apdovanojimui, tačiau žinokite, kad labai nenusiminsiu, jei man ir nereikės dalyvauti jokiuose konkursuose“, – sakė meras.
A. Adomaitis sakė, kad kandidatūra yra skelbiama neteisingai – esą kandidatas priklauso nuo valdančiosios daugumos. Mero kandidatūrą ėmėsi ginti Virginijus Pruskas. „Nežinau, ar rastume dar vieną taip savivaldai nusipelniusį politiką, kaip K. Vaitukaitis. Jis, būdamas Seime, labai smarkiai prisidėjo prie savivaldybės sukūrimo, Elektrėnų atskyrimo nuo Trakų rajono. O „Auksinės krivūlės riterio“ apdovanojimas skirtas politikams, labiausiai nusipelniusiems būtent savivaldai“, – sakė tarybos narys.
Atsiras naujų gatvių
Kiekvienas namas, negi esantis vienkiemyje, turi turėti gatvę ir namo numerį. Todėl beveik kiekviename tarybos posėdyje tvirtinami naujų gatvių pavadinimai arba senų gatvių pratęsimas.
Po šio posėdžio Vievio seniūnijoje atsirado tokios gatvės: Pievų, Linų, Ievų, Vilkabalių, Geležinkelio, Balceriškių, Žvejų, Krivašiūnų, Beržų, Burbiškių, Semeliškių seniūnijoje: Dabintos ir Dzenkūniškių, Pastrėvio seniūnijoje – Rusakalnio ir Strėvininkų. Taip pat kai kurios gatvės pratęstos: Kazokiškėse – Parko gatvė, Lazdėnuose – Liepų ir Beržų gatvės, Paneriuose – Dvaro gatvė.
Laukia permainos
Po posėdžio paaiškėjo, kas dar pasikeis savivaldybėje. Įsisavinant ES paramą, bus sutvarkytos naujosios Kukliškių kapinės, nes Vievio kapinės jau beveik užpildytos. Taip pat populiarinami bus liaudies amatai – jų dirbtuvės atsiras Gilučiuose, Kietaviškėse ir Pastrėvyje.
Modernės tarybos darbo sąlygos ir visuomenės galimybės jį stebėti – bus įsigyta speciali įranga, padėsianti užtikrinti elektroninę demokratiją. Pritarta, kad mokykla-darželis „Pasaka“, Elektrėnų pradinė ir sporto mokyklos kandidatuotų gauti paramą pagal Klimato kaitos specialiąją programą.
Elektrėnų socialinių paslaugų centras pradės teikti naujas – medicinines – paslaugas.
Administracijos direktorius Arvydas Vyšniauskas pasidžiaugė, kad savivaldybė gavo naują mokyklinį autobusiuką, kuris po posėdžio buvo perduotas Vievio pradinei mokyklai.