Paminėtas atvirlaiškių projekto „Postcrossing“ 20-metis

Paminėtas atvirlaiškių projekto „Postcrossing“ 20-metis

Paminėti atvirlaiškių mainų projekto „Postcrossing“ 20-metį susirinko šiam hobiui neabejingi žmonės iš visos Lietuvos. Bendraminčiai įsiamžino su „Žaslių arkliukų“ įkūrėjais – A. ir V. Malakauskais (pirmi iš dešinės). Org. kom. „Panda Levanda“ nuotr.

 

Deimantė Jančiūnaitė

Kaip reikėtų atšvęsti atvir­laiškių mainų projekto „Postcrossing“ 20-metį? Atsakymas – bendraminčių būryje. Šią progą žyminčių susitikimų įvairiuo­se ­pasaulio šalyse bei miestuose vyko net 179. Lietuvos postkrosingo bendruomenė taip pat nebuvo išimtis. Liepos 12-ąją atvirlaiškius mylinčių žmonių sąskrydis vyko visai šalia Elektrėnų – kaimyniniame miestelyje – Žasliuose.

Idėja, apjungusi šimtus tūkstančių
Vasara – atostogų metas, kai atitrūkstame nuo kasdienybės ir daugiau laiko skiriame laisvalaikiui. Šiuo metų laiku yra įprasta keliauti, atrasti naujas vietas, išskirtinius miestelius ir miestus bei akį traukiančias gamtos vietas. Dažnas svajoja, kad daugiau laiko galėtų skirti kelionėms, tačiau įgyvendinti šią svajonę pavyksta retam. Išeitis visada yra – keliauti, pavyzdžiui, galima ir atvirlaiškių dėka.
Susidomėjus nauja veikla, nie­kada nežinai, kur ji tave nuneš. Panašiai kalbant yra ir apie keliones – jos gali būti lemtingos, pakeisti pasaulėžiūrą ar net gyvenimą.

Bendras atvirlaiškių tiražas, specialiai atspausdintas šiam susitikimui, siekė net 1000 vienetų. Dalis atvirukų jau šiandien keliauja į savo naujuosius namus įvairiose pasaulio šalyse

Virš 800 tūkstančių narių visame pasaulyje vienijantis atvirlaiškių mainų projektas „Postcrossing“ šiemet mini 20-ąjį gimtadienį. Viskas prasidėjo nuo tuometinio studento Paulo Magalhães‘o idėjos suburti į virtualią platformą tuos žmones, kurie mėgsta siųsti bei gauti atvirlaiškius paštu. Netrukus idėja tapo ­„virtualiu kūnu“ – internetinė svetainė buvo sukurta 2005 metų liepos 14-ąją. Projektas tapo sėk­mingu – į jį įsitraukė tūkstančiai žmonių, norinčių keliauti bei susipažinti su kitais bendraminčiais atvirlaiškių ­pagalba. Pagrindinė postkrosingo idėja – už kiekvieną išsiųstą atvirlaiškį, yra gaunamas kitas iš nario, esančio bet kuriame pasaulio kampelyje. Projektas vienija žmones ne tik iš skirtingų šalių, bet ir įvairaus amžiaus. Šiame projekte atvirlaiškį galite siųsti ir ką tik gimusiam kūdikiui, ir net augintiniui. Per projekto gyvavimo dvidešimtmetį net virš 82 milijonų atvirlaiškių buvo sėkmingai išsiųsta bei gauta. O tai būtų beveik 421 milijardas nukeliautų kilometrų arba virš dešimties milijonų ratų aplink pasaulį. Turbūt susimąstėte, kiek daugiausia atvirlaiškių savo kolekcijoje gali turėti šio mainų projekto narys? Atsakymas – virš 40-ties tūkstančių.

Atvirlaiškiai suartina bei suburia bendruomenę
Atvirlaiškiai suteikia progą susipažinti su naujais žmonėmis, šalimis, jų kultūra, papročiais, pritaikyti išmoktų kalbų žinias arba jų net išmokti. Postkrosingas, galima sakyti, yra individualus hobis, kadangi su bendraminčiais daugiausiai komunikuojama atvirlaiškių dėka. Visgi gyvo bendravimo poreikis yra ypač svarbus kiekvienam iš mūsų, todėl iš „virtualios“ atvirlaiškiams prijaučiančių žmonių bendruomenės, pamažu išaugo ir bendraminčių susitikimai, vadinami meetup‘ais. Tokie susitikimai ne tik leidžia susipažinti su naujais žmonėmis, plėtoti draugystę, vienas kitam parodyti turimas kolekcijas, bet kartu stiprina atvirlaiškių mylėtojų bendruomenę. 2024 metais visame pasaulyje buvo suorganizuoti net 1835 tokio tipo susitikimai. Liepos 12-ąją atvirlaiškius mylinčių žmonių sąskrydis vyko visai šalia Elektrėnų – kaimyniniame miestelyje – Žasliuose. Čia susirinko apie keturiasdešimt žmonių iš įvairių Lietuvos miestų – Elektrėnų, Kaišiadorių, Kauno, Skuodo, Šakių, Ukmergės, Utenos, Varėnos, Vilniaus. Į Žaslius susitikti pakvietė aktyvi bendruomenės narė, kolekcininkų klubo „Kaišedarai“ narė Lina Liaudenskienė kartu su „Postcrossing Lietuva“ organizaciniu komitetu – „Panda Levanda“.
Susitikimas prasidėjo miesto aikštėje, vienoje iš vietų, kur buvo filmuojamas filmas „Tadas Blinda“. Netrukus bendruomenės narius svetingai priėmė Asta ir Vaclovas Malakauskai, tądien šventę 39 vestuvių metines. Jie visus supažindino su „Žaslių arkliukais“ bei papasakojo apie savo gyvenimo būdą – meilę šiems gyvūnams. Bendruomenės nariai buvo pasiruošę, kas turėjo morkų, kas obuolių – pamaitino skanėstais arkliukus. Dar apžiūrėjo ir ten pat įsikūrusį „Arklių muziejų“, kuris pasižymi ypač didele gausa įvairių eksponatų, vienaip ar kitaip susijusių su arkliais – tai statulėlės, degtukai, šachmatai, laikrodžiai ir daugybė kitų suvenyrų. Šeimininkai svečius pavaišino specialia arbata – avižų su mėtomis. Ne vieną „Postcrossing Lietuva“ bendruomenės narį sužavėjo A. ir V. Malakauskų meilė ir aistra jų hobiui, kuris vienaip ar kitaip yra susijęs su arkliukais.

Kulminacija – atvirlaiškių antspaudavimas
Buvo aplankyta ir Žaslių šv. Jurgio bažnyčia, kuri yra apsupta ypač gražaus gamtos peizažo bei Žaslių ežero. Ji įvardijama kaip istoristinė, bei turi daug neogotikos elementų. Vėliau veiksmas persikėlė į „Lapės arbatinę“, kurioje pasi­stiprinę atvirlaiškių mylėtojai pradėjo patį svarbiausią susitikimo momentą – proginių atvirlaiškių, žyminčių projekto „Postcrossing“ 20-metį, antspaudavimą. Jie buvo dviejų dizainų. Viename sudėtos fotografijos iš įvairių „Postcrossing Lietuva“ bendruomenės ankstesnių susitikimų. Antrasis atvirlaiškis lei­džia susipažinti su Žasliais – miesteliu, kuriame ir vyko šis proginis susitikimas. Kaip atrodo atvirlaiškių antspaudavimas? Dažnas narys yra pasigaminęs specialų antspaudą, dažniausiai su tam tikru simboliu bei asmeniniu „Postcrossing‘o“ profilio pavadinimu. Kiti, neturintys antspaudo, ant kiekvieno atviruko pasirašo ranka. Pavyzdžiui, šiam susitikimui buvo atspausdinta po 500 vienetų abiejų atvirlaiškių. Atviruko formatas yra ribotas, todėl taip nutinka, kad ne visų bendruomenės narių antspaudai telpa, kadangi dalyvaujančių žmonių skaičius visada būna gausus. Todėl šį kartą atvirlaiškiai buvo dalijami į dvi grupes. Skaičius vis tiek išlieka įspūdingas – kiekvienas žmogus turėjo ant­spauduoti ar ranka pasirašyti penkis šimtus atvirlaiškių! Jie netrukus pa­sklis po visą pasaulį, taip skleisdami žinią ne tik apie „Postcrossing Lietuva“ bendruomenę, bet ir apie Žaslius. Vakarėjant susitikimas persikėlė prie Statkūniškio ežero, kur vyko ne tik bendraminčių pokalbiai, bet ir viktorinos, žaidimai, mainai.

Pažinimai ir susipažinimai
Tai ne vienintelis tokio tipo susitikimas. Pats pirmasis įvyko prieš ketverius metus – 2021-ųjų liepos trečiąją Vilniuje. Paklausus „Pandos Levandos“ organizacinio komiteto narės Renatos Stonienės apie tai, kuo skyrėsi pirmasis susitikimas nuo šio Žasliuose, ji sako: „Pačiame pirmame dalyvavo daug žmonių ir jame buvo daugiau oficialios dalies. Mes (organizacinis komitetas) pristatėme savo veiklą, ką mes darome, kokius organizacinius rūpesčius sprendžiame, kaip administruojame „Postcrossing Lietuva“ grupę. Buvo daugiau prisistatymo bei susipažinimo žaidimų. Dabar visi jau kaip ir susipažinę, tai daugiau senbuvių susitikimas, tik, galbūt, vienas kitas naujas žmogus prisijungia. Žinoma, susitikimai visada būna įvairūs. Dažniausiai mes orientuojamės ne tik į atvirukų antspaudavimą, bet ir į tai, kad žmonės galėtų aplankyti naujas, įdomias Lietuvos vietas.“ Uždavus klausimą, ar ilgai užtrunka suorganizuoti tokio tipo susitikimą, R. Stonienė atsako, jog jei organizacinis komitetas „Panda Levanda“ turi tame mieste pagalbos, kaip šiuo atveju Žasliuose joms padėjo Lina Liaudenskienė, Rokiškyje a. a. Vidas Seibutis, Plokščiuose Lidija Sutkuvienė, tai būna žymiai leng­viau, nes vietinis žmogus pažįsta savo vietoves, žino, kur galėtų vykti susitikimas, kadangi tiek žmonių yra nelengva sutalpinti.

Lietuva atvirlaiškių mainų projekte „Postcrossing“
Į šį atvirlaiškių projektą Lietuvoje yra įsitraukę beveik septyni tūkstančiai narių – tiek iš viso yra sukurtų anketų. Žinoma, vieni daugiau aktyvūs, kiti mažiau, vieni ką tik pradėję savo atvirlaiškių kelionę, o kiti jau skaičiuoja dešimtis metų. Daugiausia atvirlaiškių yra išsiuntusi ir gavusi Gitana iš Vilniaus – beveik 12 tūkstančių. Pagal išsiųstų atvirukų skaičių (apie 990 tūkstančių) Lietuva yra 18 vietoje. Grupėje „Postcrossing Lietuva“ narys Ričardas Pagojus pasidalijo surasta informacija, jog pirmasis atvirukas iš Lietuvos LT-1 „Postcrossing“ internetinėje svetainėje buvo užregistruotas Nyderlanduose tik po 278 dienų nuo išsiuntimo. Antrajam atvirlaiškiui sekėsi kur kas geriau – į Nyderlandus nukeliavo per 44 dienas. Šiandien atvirlaiškių keliavimo mediana – 20 dienų, o vidurkis siekia apie 30. Pavyzdžiui, Vokietiją atvirlaiškis dažniausiai pasiekia per 7 dienas, o į JAV kelionė trunka apie mėnesį.

Žinia apie postkrosingą sklinda iš lūpų į lūpas
Susitikimo metu pakalbinau kelis bendraminčius ir paklausiau, kaip jie atrado šį hobį. Susitikimo Žasliuose iniciatorė bei viena iš organizatorių Lina Liaudenskienė dalijosi, jog į atvirlaiškių mainų projektą „Postcrossing“ užsiregistravo prieš aštuonerius metus. Praėjus kelioms dienoms ji rado ir „Postcrossing Lietuva“ grupę, esančią „Facebook“ socialiniame tinkle. Moteris sako, jog šis hobis leido susipažinti bei susidraugauti su gausybe žmonių. Moksleivės bei geriausios draugės iš Varėnos Eglė ir Margarita post­krosingą atrado prieš pustrečių metų. Eglė pasakoja, jog jos mama pakei­tusi darbą bei susipažinusi su naujais kolegomis, sužinojo, jog viena iš jų dalyvauja postkrosingo veikloje. Eglė susidomėjo ir įsitraukė į šį hobį, o netrukus pakvietė ir savo geriausią draugę Margaritą prisijungti. Merginos dabar savo kolekcijose turi virš šimto atvirukų. Šis susitikimas Žasliuose joms pirmasis. Ričardas su žmona Rūta įsitraukė į atvirlaiškių mainų projektą daugiau nei prieš metus. Jiems apie post­krosingą papasakojo į svečius atvykusi lietuvė emigrantė iš Anglijos. Ričardas pasakoja, jog kai užsiregistravo į šią svetainę, dar ilgai nedrįso „ištraukti“ adreso. Jis pažymi, jog pirmas gautas adresas buvo tarytum krikštas, kadangi siuntė atvirlaiškį įnoringai vokietei, kuri anketoje kėlė daug reikalavimų. Netrukus Ričardas įsitraukti į šį hobį prikalbino ir žmoną Rūtą. Vėliau jie susirado „Postcrossing Lietuva“ grupę, sudalyvavo jiems pirmajame bendruomenės susitikime, kuris vyko praeitų metų rugsėjo pabaigoje Kaišiadoryse – Pasaulinio atvirlaiškio dienos proga. Dar viena susitikimo dalyvė Ieva susidomėjo postkrosingu 2012 metų sausio mėnesį. Šiandien jos kolekcijoje virš penkių tūkstančių atvirlaiškių. Kaip pasakoja, jaunystėje turėjo daug susirašinėjimo draugų dar nuo mokyklos laikų. Su vienu iš jų susirašinėja iki šiol – daugiau nei 40 metų. Re­nata į postkrosingą užsiregistravo prieš penkerius metus. Atvirukus atrado per pašto ženklus, nes prieš tai kolekcionavo juos.

Pabaigai…
Prieš jubiliejinį susitikimą „Postcrossing Lietuva“ grupėje buvo pasidalinta kolekcininkų klubo „Kaišedarai“ įrašo nuotrauka, kurioje seno kalendoriaus citata sako: „Pomėgis kolekcionuoti – pirmojo proto sutrikimo pakopa. (H. de Balzakas)“. Tokiai minčiai oponuoja J. Gėtė sakydamas, jog mėgstantys kolekcionuoti yra laimingi žmonės. Turėti hobį visada smagu. Kartais nepagalvojame, kiek tai suteikia įvairių naujų galimybių bei praskaidrina kasdienybę. O jei norite, kad šalia laikraščio „Elektrėnų kronika“ pašto dėžutėje Jūsų lauktų ir atvirukai, tai niekada nevėlu įsitraukti į atvirlaiškių mainus „Postcrossing“ internetinėje svetainėje. Gal ir Jūs atrasite čia save.

Post scriptum
Žodis „postkrosingas“ į Lietuvių kalbos naujažodžių duomenyną įtrauktas 2018 metų kovo mėnesį bei apibrėžiamas kaip: „nepažįstamų žmonių keitimasis pašto atvirukais, knygomis ir pan. platformoje postcrossing.com.“
Statistine informacija pasinaudota iš „Poscrossing“ projekto internetinės svetainės. Prieiga per internetą: https://www.postcrossing.com/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas