Nuotekų tinklų plėtra Pastrėvyje: pažadai virto darbais

Nuotekų tinklų plėtra Pastrėvyje: pažadai virto darbais

Į klausimus dėl nuotekų plėtros ir vandens kokybės atsakė buvęs EKŪ gen. direktorius R. Leckas

 

Virginija Jacinavičiūtė

Po seniūnų ataskaitinių su­sirinkimų neretai susidaro įspūdis, kad kaimuose problemų mąžta. Žmonės vis dažniau išsako džiaugsmus, o ne problemas. Bet ne Pastrėvio seniūnijoje, kur keletas svarbių problemų žmones kamuoja metai iš metų. Pažadai dalijami kasmet, o problema neišspręsta. Tačiau ataskaitiniame susirinkime pastrėviškiams sužibo nauja viltis – gal dar šiemet bus pradėta nuotekų tinklų plėtra, kuri leis pastrėviškiams gyventi civilizuotai.

Statistika
Ataskaitinis Pastrėvio seniūno Arūno Kanapecko susirinkimas vyko balandžio 24 d. daugiafunk­ciame centre. Atvykę gyventojai išgirdo, kas svarbiausio nutiko Pastrėvio seniūnijoje. Seniūno ataskaitą naudinga informacija papildė meras Gediminas Ratkevičius, administracijos direktorė Jekaterina Goličenko, Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėja Giedrė Tomkevičiūtė-Kalinauskienė, UAB „Elektrėnų komunalinis ūkis“ direktorius Ričardas Leckas.
Seniūnas pasidalino statistika, kurią detaliau galima išanalizuoti svetainėje www.elektrenai.lt. 2024 m. gruodžio 31 d. duomenimis, seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravo 659 gyventojai: vaikai iki 16 metų – 91, jaunimas 16/25 m. – 55, asmenys nuo 25 iki 65 metų – 390, asmenys 65–85 m. grupėje – 104, vyresni negu 85 m. – 19. Seniūnijos teritorijoje yra 27 kaimai, iš jų keturiuose jau nėra gyventojų. 2024 m. gimė 3 vaikai, mirė 8 gyventojai. Didžiausios seniūnijos gyvenvietės: Pastrėvys (231 gyventojas) ir Musteniai (169 gyventojai). Seniūnijai priklauso 8 veikiančios ir 3 neveikiančios kapinės. Teritorija suskirstyta į 3 seniūnaitijas: Pastrėvio, Mustenių ir Strėvininkų, tačiau seniūnaičių jos neturi. Seniūnaičiai nebuvo išrinkti, nes pirmame ture į rinkimus neatvyko nė vienas seniūnaitijos gyventojas, o antrame ture nebuvo pasiūlyta kandidatų į seniūnaičius. Pastrėviškiai mėgsta šventes – 2024 m. suorganizuota 30 renginių.
A. Kanapeckas pristatė pagrindinius nuveiktus darbus, kurie panašūs kiekvienoje seniūnijoje: kelių, kapinių ir viešųjų erdvių priežiūra, apšvietimo tinklo naujinimas ir plėtra.
Po pristatymo buvo aptartos pastrėviškius neraminančios problemos, kurias seniūnas įvardijo ir savo ataskaitoje.

Bėdos dėl nuotekų
Susirinkime daug diskutuota dėl nuotekų tinklų, kurie Pastrėvio seniūnijoje yra įsisenėjusi problema. Daug metų gyventojai girdi pažadus, tačiau realių darbų nėra. Nors žmonės per langus mato galingus nuotekų valymo įrenginius, dalis jų vis dar priversti naudotis lauko tualetu. Pasak Tarybos narės ir Pastrėvio bendruomenės pirmininkės Viktorijos Juknevičienės, žmonės tiek nusivylę pažadais, kad net nemato prasmės eiti į susirinkimą. V. Juknevičienės paprašėme plačiau pakomentuoti, kokia šios problemos priešistorė.
„Keičiasi merai ir administracija, tačiau Pastrėvio kaimo pagrindinė problema ir EKŪ pažadai lieka tie patys. Istorija labai ilga, o oficialūs veiksmai prasidėjo gal dar 2016 m. Kadangi Pastrėvyje ES lėšomis buvo pastatyti galingi nuotekų valymo įrenginiai, kurie buvo paskaičiuoti viso kaimo gyventojų naudojimui, natūralu, kad žmonės laukė, kada įvyks nuotekų trasų įrengimas ir pajungimas. Prijungė tik Naująją gatvę, nes čia nuo senų laikų buvo nuotekų trasa. Mokyklos g. tokia laimė teko tik keliems namams. Tiesą sakant, tiek gyventojams, tiek ir man asmeniškai, svyra rankos ir vis sunkiau žodžius sekasi parinkti atsakant į klausimą, kodėl tiek pažadų ir jokio rezultato nebuvo. Gaudavome ir atsakymus, ir patvirtinimus, kad jau techninis projektas parengtas, kad suskirstyti darbai konkrečiais metais ir etapais, EKŪ planuose, kurie buvo tvirtinami taryboje, kasmet vis „perstumiamos“ investicijos, kurios buvo konkrečiai numatytos. Nepadėjo nei kreipimasis į Aplinkos ministeriją, televiziją ir spaudą. Paradoksalu – gyventojai 2 kartus pasirašė trišales sutartis tarp jų, savivaldybės administracijos ir EKŪ. Mums pasakydavo, kad reikia surinkti visų parašus ir sutikimus. Surasdavau žmones kituose miestuose, užsienyje. Pernai žmonės pasirašė sutartis, kuriose net numatytos 1000 eurų baudos tiems, kas neprisijungs prie nuotekų tinklų“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.
Ataskaitiniame susirinkime gyventojams sužibo viltis, kad prisijungti prie nuotekų tinklo realu dar šiais metais. Administracijos direktorė J. Goličenko ne tik žadėjo, bet ir kalbėjo apie realius nuveiktus darbus, nes nuotekų klausimą Pastrėvyje ėmėsi kuruoti savivaldybės administracija.

Nauja viltis
„Priimtas sprendimas eiti kitu keliu. Kompensuosime savo lėšomis ir darysime nuotekų projektą, nes negalime žmonėms 10 m. pasakoti tą patį“, – kalbėjo J. Goličenko ir pridūrė, kad jau nupirkti ir nuo balandžio 8 d. vykdomi projektavimo darbai. Gyventojai labai norėjo žinoti, ar realu tikėtis, kad dar šiais metais bus pradėti darbai, tačiau administracijos direktorė atsakė tik tiek, kad kai bus projektas, bus perkami rangos darbai. Konkretesnės informacijos bus galima pateikti birželio mėnesį.
V. Juknevičienė džiaugėsi, kad klausimą perėmė savivaldybės ad­ministracija, nes ši praktika atne­šė gyventojams teigiamą nau­dą. Esą Mustenių daugiabučių geriamojo vandens gręžinio klausimas pajudėjo tik tada, kai kuravimą perėmė administracijos direktorė J.Goličenko ir Ūkio plėtros ir investicijų skyriaus vedėja G.Tomkevičiūtė-Ka­linauskienė.
Į susirinkimą atvykusi jauna šei­ma teiravosi dėl vandens kokybės ir nepakankamo vandens slėgio. Mo­kyklos gatvės gale vandens filtrą esą reikia keisti kas savaitę, o vandens slėgis toks mažas, kad vanduo vos bėga, neveikia indaplovė, skalbyklė. Žmonės baiminasi, kad šalia iškilus naujiems namams, vandens apskritai neliks. EKŪ direktorius R. Leckas ramino, kad vandens kokybė savivaldybės gręžiniuose tikrinama kas ketvirtį ir vandens kokybė yra antra po Druskininkų, visur vanduo nugeležintas. Mokyklos g. Pastrėvyje yra viena problemiškiausių, nes nėra žiedo, todėl vanduo užsistovi ir sumenksta kokybė. Esant nusiskundimams dėl vandens kokybės, praplaunami valymo ir nugeležinimo įrenginiai, sumažėjus vandens slėgiui yra tik viena išeitis – kviesti ko­munalininkus, kurie vandenį ­nudrenuos.

Kiti rūpesčiai
Gyventojai turėjo priekaištų dėl saugumo keliuose: remontuojant kelią Vievis–Semeliškės, jis kelių ereliams tapo autostrada, todėl gyventojams nesaugu išsukti iš kiemų. Pastrėviškis Julius šmaikštavo, kad norint saugiai kirsti kelią, reikės sraigtasparnio. Pastrėviškiai taip pat norėtų, kad išvažiuojant Semeliškių link, nuokalnėje būtų įrengtas sferinis veidrodis. Gyventojus neramina prastėjanti kelio Elektrėnų link būklė, dėl susiformavusių provėžų išaugo avarijų rizika. Kaip replikuota susirinkime, šias problemas galėtų išspręsti tik bendrovė „Via Lietuva“, kuriai priklauso minėti keliai. Tačiau teisingai pastebi gyventojai, kad seniūnija ir savivaldybės administracija gali būti komunikaciniu tiltu tarp žmonių ir atsakingų įstaigų ar įmonių.
Problemų pastrėviškiams kelia ne tik ratuotos, bet ir vandens transporto priemonės. Tikru galvos skausmu tapo vandens motociklai, kurie trukdo kitų poilsiautojų ramybę. Aplinkos ministerijos įstatymai draudžia vandens motociklininkams privažiuoti arčiau nei 100 m prie maudyklos, bet to draudimo niekas nepaiso. Filmuoti pliažą ir taip fiksuoti pažeidėjus įstatymai irgi draudžia. Meras kalbėjo, kad savivaldybė turi tikslą šioje marių pusėje vandens motociklų eismą išvis uždrausti. Tai ketinama padaryti per bendrojo savivaldybės plano korektūrą.

Senkantys šuliniai
Pastrėvio seniūnijos gyventojai patiria įvairių iššūkių, tačiau progų pasidžiaugti irgi yra. Investiciniu požiūriu ypač geri praėjusieji metai buvo Mustenių kaimo gyventojams. Kaip informavo G. Tomkevičiūtė-Kalinauskienė, 40 tūkst. eurų investuota į Mustenių kaimo kiemų ir privažiavimų asfaltavimą. Prieš tai keletą metų šiame kaimelyje buvo klojamas išlyginamasis asfalto sluoksnis.
Musteniškiai gyvena ant kalno ir gali džiaugtis gražia panorama, tačiau vaizdas šuliniuose retai pradžiugina – vandens būna taip mažai, kad EKŪ veža vandenį ir papildo šulinius. Toks sprendimas priimtas po gyventojų, savivaldybės administracijos, EKŪ ir Pastrėvio seniūnijos susitikimo. Kaime yra trys daugiabučiai. Vieno jų gyventojai jau anksčiau įsirengė gręžinį. Savivaldybė ketino perimti gręžinį ir prijungti kitus du daugiabučius. Tačiau galiausiai priimtas sprendimas padaryti naują gręžinį visiems trims daugiabučiams.
Kaip pasakojo V. Juknevičienė, Musteniuose vandens stinga ne tik daugiabučiuose, bet ir didelėje dalyje kaimo, todėl siūloma ir prašoma prie gręžinio įrengti viešą vandens kolonėlę. Šį siūlymą valdžia išgirdo, bet ką nors žadėti neskuba.
Nemažos investicijos numatomos ir seniūnijos centre – Pastrėvyje. Mokyklos gatvėje, prie daugiafunkcio centro atliekami šaligatvio ir kiemo remonto darbai. Šiems darbams suplanuota skirti 30 tūkst. eurų.
Pernai Pastrėvio bendruomenės projektas „Pastrėvio parko plėtra. Jaunimo erdvės įrengimas ir apželdinimas“ laimėjo pirmą vietą kaimiškų projektų kategorijoje. Projektui skirtas finansavimas, parengtas techninis projektas, iš dalies pradėti darbai. Projektą tikimasi pabaigti gavus finansavimą iš Elektrėnų VVG. Bet paraiška dar vertinama. Projektą įgyvendinus netoli vandens rato skulptūros iškiltų vaikų žaidimų aikštelė ir erdvė jaunimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas