Julija Kirklienė
Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas buvo kitoks, nei buvome įpratę minėti 32 metus. Visuose renginiuose buvo giedami du himnai – Lietuvos ir Ukrainos, kartu su trispalvėmis pynėsi Ukrainos vėliavos – mėlyna ir geltona – spalvos. Šventei net dangus pasiuntė gražų orą, o žmonės, kaip niekad anksčiau suprasdami laivės ir gyvybės trapumą, šventė ir džiaugsmingai, ir ramiai.
Šventė pradėta buvo bažnyčioje šventomis Mišiomis. Po pamaldų šventoriuje, stebint gausiai susirinkusiems žmonėms, savivaldybės vadovai tradiciškai padėjo gėlių prie paminklo, žuvusiems už Lietuvos laisvę Elektrėnų apylinkėse.
Prie paminklo kalbėjęs Elektrėnų seniūnas Antanas Šalkauskas priminė, kad paminklas žuvusiems už laisvę – tik laisvės siekio simbolis. Šioje vietoje nėra palaidotų. Seniūnas jaudinosi kalbėdamas apie šių dienų laisvės siekį Ukrainoje, o šventėje dalyvaujantiems karo pabėgėliams kalbėtojų žodžius vertė jų globėjai.
Iš bažnyčios gausi ir marga nuo vėliavų gausybės eisena, vedama Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro „Sklepučini“ (vadovas Vilmantas Vapsva), iškilmingai žygiavo iki Lietuvos Valstybės Atkūrimo Šimtmečio aikštės, kur vyko iškilmingas minėjimas. Elektrėnų kultūros centro renginių organizatorė Greta Garmašaitė į renginio organizavimą įtraukė Elektrėnų jaunimo: renginį vedė Jaunimo centro atstovai Dovydas Kaminskas ir Medas Gvazdaitis, Lietuvos aitvarų judėjimo klubas organizavo laisvės aitvarų dirbtuvėles, kurių metu kiekvienas galėjo pasigaminti išskirtinio dizaino aitvarus. Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 804-osios pėstininkų kuopos kariai atliko garbės salvę bei pristatė Lietuvos kariuomenės naudojamos ginkluotės parodą, Lietuvos valstybės vėliavą kėlė Elektrėnų LDK Algirdo 1001-oji šaulių kuopa, o labai gardžia sriuba vaišino Elektrėnų sveikuolių klubas ir verslininkas Ernestas Paišys su sūnumis. Aikštėje koncertavo grupė „Tánkuojis“. Tánkuojis – tankus pušynas Dzūkijos pietuose, praeitame amžiuje globojęs išėjusius ginti mylimosios Tėvynės. „Mūsų tikslas – įprasminti Lietuvos tarpukario ir partizanų kultūrinį palikimą, suteikiant jam jaunatvišką balsą!“, – kalbėjo atlikėjai.
Iš aikštės šventė persikėlė į salę,kur tradiciškai meras Kęstutis Vaitukaitis pristatė savivaldybės ir mero ataskaitą. Bet prieš ataskaitą meras pasidalino nuotraukomis, kuriose istorijai liko Elektrėniškių perduota parama Ukrainai – greitosios pagalbos automobiliai su įranga ir medikamentais. Po ataskaitos negausiai susirinkusiems elektrėniškiams koncertavo Saulius Petreikis ir orkestras „World Orchestra“. Jų programa, pavadinta „Laisvė šaukia“, sulaukė daug ovacijų ir žibučių, kurias kažkur ankstyvą pavasarį pririnko etnologė Ona Šakienė.