Šiemet jau dešimtą kartą Lietuvoje ir pasaulyje nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. vyksta Lietuvių kalbos dienoms skirti renginiai. Jubiliejines Lietuvių kalbos dienas, kaip ir kasmet, inicijavo Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), aktyviai prisideda ir Lietuvių kalbos draugija. Šių dienų tikslas – skatinti domėjimąsi ir pasididžiavimą lietuvių kalba, stiprinti norą jos mokytis, burti draugėn tautiečius. Prie lietuvių kalbą puoselėjančios iniciatyvos savo renginiais aktyviai prisijungė Vievio m. Lazdynų Pelėdos biblioteka.
Kovo 6 d. rytmetį bibliotekoje vyko juostelių pynimo ir audimo edukacija. Vievio Jurgio Milančiaus pradinės mokyklos ketvirtokus su mokytoja Kristina Jankauskiene audimo ir pynimo paslapčių mokė Elektrėnų krašto muziejaus darbuotoja Justina Rikterienė. Vaikai pasirinktinai galėjo sau nusipinti apyrankes arba knygos skirtukus, o norintieji galėjo išbandyti audimą staklelėmis. Vaikai mėgavosi kiekviena kūrybinio proceso akimirka ir pasigailėjo tik to, kad pinti išmoko jau po Kaziuko mugės, o tiek galėjo dirbinių pripinti pardavimui…
Vėliau prie renginių, skirtų Lietuvių kalbos dienoms, prisijungė Vievio gimnazijos mokiniai ir mokytoja Dalia Raslanienė su netradicine pamoka „Pasikalbėjimas Giesminyko su Lietuva“, skirta A. Baranausko 190-osioms gimimo metinėms paminėti. Pamokos metu mokiniai nagrinėjo A. Baranausko kūrybą. Teksto nagrinėjimą mokiniai originaliai perteikė piešiniais, kūrė vizualines interpretacijas, remdamiesi savo jausmais ir išgyvenimais, susijusiais su A. Baranausko kūryba. Vaikų piešiniai tapo puikiu būdu išreikšti tai, kaip jie suprato tekstą, perteikdami gamtos grožį, jausmus ir tautinę tapatybę. Sudėjus piešinius nuosekliai, susideda visa kūrinio interpretacija.
Netradicinių pamokų estafetę perėmė Vievio gimnazijos 7-tokai su mokytoja Irena Baliūniene. Pamoka „Po saulės klevais“ buvo skirta poeto Antano Miškinio 120-osioms gimimo metinėms paminėti. Pamokos metu mokiniai turėjo galimybę pažinti Antano Miškinio kūrybą ir jo poezijos grožį. Poetas yra žinomas dėl savo jautrių ir lyrinių kūrinių. Kiekvienas mokinys turėjo galimybę perteikti A. Miškinio eilėraščius iliustracijomis. Kiekvienas kūrinys tapo asmenine interpretacija, leidžiančia vaikams išreikšti savo jausmus ir mintis, gautas skaitant poeto kūrybą. Piešiniai buvo ne tik spalvingi, bet ir pilni emocijų, sukurtų pagal poetinį tekstą, taip suteikiant galimybę šiuolaikiškai atskleisti klasikinę literatūrą.
Kovo 6 d. vakare turėjome nepaprastą galimybę stebėti vaidinimą pagal jaunos ir talentingos kūrėjos, Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos abiturientės Rusnės Kulevičiūtės sukurtą pjesę „Ramunė baltame fone“. Vaidinimo režisierė – mokytoja Augutė Liutkevičienė. Šiame spektaklyje gvildenama aktuali ir svarbi šių laikų jaunimui tema – priklausomybės. Vaidinimas atskleidė, kaip šios problemos paveikia jaunuolių gyvenimus, jausmus ir santykius. Kaip svarbu ieškoti pagalbos ir palaikyti vienas kitą sunkiais laikais. Dėl didelio susidomėjimo ir didelio žiūrovų skaičiaus spektaklis buvo perkeltas iš bibliotekos erdvės į Vievio kultūros centro didžiąją salę. Tai ne tik parodo didelį susižavėjimą Rusnės kūryba, bet ir leido patirti šio vaidinimo emocijas ir jaunosios kartos iššūkius didesnei auditorijai.
Kovo 7 d. 15-ąjį kartą vykstantį Nacionalinį diktantą bibliotekoje rašė gimtajai kalbai neabejingi moksleiviai ir gyventojai. Raštingumą skatinantis renginys bibliotekoje jau tapo tradicija. Džiugu, kad didžiausią rašančiųjų dalį sudarė moksleiviai ir gimnazistai, kad jauni žmonės nebijo rašyti. Juk ir Marijus Žiedas, prieš pradėdamas diktantą skaityti, sakė: „Svarbiausia, kad mes nebijotume savo klaidų“. Šiemet rašėme Akvilinos Cicėnaitės sukurtą tekstą, skirtą M. K. Čiurlionio metams, „Laiškas Sofijai“.
Lietuvių kalbos dienų renginiai buvo ne tik edukaciniai, bet ir šventiniai, leidžiantys visiems mėgautis lietuvių kalbos grožiu, tuo pačiu stiprinantys kultūrinę bendruomenę. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie Lietuvių kalbos dienų rengimo, ir renginių dalyviams.
Vievio m. Lazdynų Pelėdos
bibliotekos bibliotekininkė
Renata Simanavičienė