Krauju aplaistyta žiema

Krauju aplaistyta žiema

Julija Kirkilienė

Liaudies patarlė byloja, kad be­sisaugantį ir Dievas saugo. Deja, Elektrėnuose nugriuvusio ant ša­ligatvio 72 metų vyriškio neapsaugojo nei Dievas, nei kelių priežiūros tarnybos, nei Greitoji medicinos pagalba, nei praeiviai… Tik gausiai į Elektrėnus suplūdę žurnalistai ieškojo priežasties, kodėl žmogui niekas nepadėjo.

Mirė žmogus
Sausio 11 d. priešpiet Trakų g., ten, kur išvažiavimas nuo Trakų g. 5 namo kerta šaligatvį, nugriuvo žmogus. Žmonės, norėję padėti jam atsikelti, pamatė per žmogaus striukės rankovę besisunkiantį kraują, todėl skubiai kvietė Greitąją medicinos pagalbą. Deja, greitosios automobilis buvo iškviestas pas ligonį Saulės gatvėje, todėl prie nugriuvusio žmogaus atskubėjo tik po 15 ar 20 min. Per tą laiką žmogus nukraujavo ir, kaip sakė Ligoninės direktoriaus pavaduotojas Dmitrij Burkoj, „…į ligoninės priimamąjį atvežtas buvo be spaudimo, gilioje komoje, galima sakyti, kad jau negyvas“. D. Burkoj žiniasklaidai kalbėjo, kad pacientą bandyta atgaivinti, už gyvybę kovojo du gydytojai traumatologai, anesteziologas-reanimatologas ir jo komanda – praktiškai visas Priėmimo skyriaus personalas. Dmitrij Burkoj informavo, kad vyras patyrė reto pobūdžio traumą. Jis paaiškino, kad vyrui išniro dilbis ir buvo pažeista žasto arterija. „Tai pakankamai stambi arterija, jei iš jos kraujuojama, laikas skaičiuojamas minutėmis. Jei žmogui per kelias minutes nesuteikiama adekvati pagalba, jis miršta“, – sakė gydytojas.

Praeiviai nekalti
D.Burkoj teigimu, vyro gyvybė priklausė nuo to, ko ėmėsi aplinkiniai, kol atvažiavo greitosios medicinos pagalbos medikai. „Kiekvieno automobilio vaistinėlėje yra turniketai. Nelaimė įvyko pakankamai judrioje vietoje, jeigu pro šalį važiavęs automobilio vairuotojas būtų sustojęs ir uždėjęs turniketą, labai tikėtina, kad tas žmogus dabar būtų gyvas“, – kalbėjo D.Burkoj. Bet… Įvykį matę žmonės padėti nelaimėliui bandė kiek galėjo. Nežinia tik, kaip vairuotojas, kuris ir mokėtų naudotis turniketu, galėjo kraujuojančiam žmogui jį uždėti. Nebent žmogų gatvėje, prie 10 laipsnių šalčio reikėjo nurengti, surasti vietą, iš kurios kraujuoja, o tada matyti, kurioje vietoje kraujavimą stabdyti. Šis atvejis buvo toks, kad joks turniketas kraujavimo sustabdęs nebūtų. Kaip sako Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Vilniaus filialo vadovas Tadeušas Rodz, su tokia trauma vyrui išgyventi galimybių nebuvo. Pasak T. Rodz, nukritęs vyras patyrė lūžį žasto srityje, nutraukta žastikaulio arterija, prasidėjo kraujavimas, kuris daugiausia buvo vidinis. „Jam šansų išgyventi praktiškai buvo nulis. Mirė jis ne iš karto. Kadangi buvo žmogus labai daug apsirengęs, tai drabužiai kažkiek arteriją užspaudė. Įsivaizduokite, stambi arterija, kuri maitina ranką – kai ji nutraukiama, kraujavimas nueina į vidų. Fiziškai kraujavimo vietos nebuvo įmanoma matyti, nes ji buvo po pažastimi“, – komentavo T. Rodz. „Pirmo­sios pagalbos nebūtų galėjęs suteikti niekas. Turniketas čia nepadėtų. Jeigu lūžis būtų žemiau, būtų galima aukš­čiau užspausti, o čia niekaip neužspausi. Net jei būtų prie pat buvusi greitoji ir vyras būtų iškart nuvežtas į ligoninę – vis tiek jis būtų miręs“, – sakė T. Rodz.

EKŪ (ne)kaltas
Gausiai į Elektrėnus suplū­dusiems žurnalistams elektrėniečiai vienas po kito komentavo, kad šaligatviai barstomi nepakankamai, todėl gatvėse yra slidu. Reikia būti objektyviems ir pripažinti, kad Elektrėnų mieste šaligatviai prižiūrimi nėra blogai. Bet bloga vieta yra tas išvažiavimas nuo Trakų g. 5 numeriu pažymėto namo. Apie šią vietą jau esame rašę, kalbinę Elektrėnų komunalinio ūkio direktorių. Komunalinis ūkis tą vietą gali gausiai druska ir smėliu barstyti, bet ten praeiti vis tiek pavojinga būna tiek žiemą, tiek vasarą, lietui lyjant. Išvažiavimas iš kiemų į gatvę yra stati įkakalnė, kuri kerta šaligatvį. Kaip žmogus per tą statų šaligatvį beeitų, jis bus nešamas į pakalnę ir sunku jam išsilaikyti nenugriuvus. Po nelaimės šia vieta galėtų susidomėti Savivaldybės saugaus eismo komisija, nes meras savo „Facebook“ paskyroje ir žiniasklaidai pasižadėjo situaciją įvertinti, padaryti išvadas ir imtis priemonių, kad panašūs atvejai nepasikartotų. O panašių atvejų yra buvę ir „Elektrėnų kronika“ juos buvo aprašiusi. Toje pavojingoje vietoje mėginant pakelti nugriuvusią moterį, iš paskos važiavęs automobilis tik dėl laimingo atsitiktinumo suspėjo sustoti. Redakcijai taip pat yra skundęsis žmogus, toje vietoje patyręs traumą. Žmonės, žinantys tą pavojingą vietą, dažniausiai eina šaligatviu pašto pusėje ir perėją kerta tik Draugystės–Trakų gatvės sankryžoje.

Ką daryti patyrus traumą
Kad žmonės, dažniausiai moterys, žiemos metu pačios ieško bėdos, geriau pamatyti galėjau kitą dieną po įvykio. Moterys, nufilmuotos vienos televizijos, dalijosi patirtimi, kad jos ėjusios gerai pabarstytu šaligatviu, bet joms būtinai reikėjo pasukti į kairę toje vietoje, kur neina nei šaligatvis, nėra perėjos. Paklausus, ko jos ten ėjo, atsakė galvojusios, kad nebus slidu. Žinoma, viena moteris nugriuvo, draugė ją kėlė, o tą vaizdą nufilmavo televizija. Kitos dvi moterys, eidamos link prekybos centro „Geras“, irgi kirto kampą toje vietoje, kur nėra jokio praėjimo… Nugriuvo, bet sutaupė atstumą.
Po skaudaus sausio 11 d. įvykio įvairios organizacijos ir darbovietėse suskubo organizuoti mokymus, kaip suteikti pirmąją pagalbą. O Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Vilniaus filialo vadovas gyventojams pataria, kad pamačius nukritusį asmenį pirmiausia reikia skambinti pagalbos numeriu 112 ir vykdyti dispečerio nurodymus, kol atvyks greitoji pagalba. Pats savavališkai žmogus jokios pagalbos teikti negali, nes vietoj pagalbos nukentėjusiajam gali tik pakenkti. Traumą patyrusio gulinčio asmens judinti – apversti, sodinti – negalima. Ar dėti turniketą ant kraujuojančios galūnės ar ne – visada patars bendruoju pagalbos telefonu atsiliepęs dispečeris. Pagal konkrečią situaciją, jei kiltų būtinybė, tas pats dispečeris patars, ar reikia atlaisvinti turniketą ir kaip tinkamai tai padaryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas