Komisariato darbotvarkė: kova su sukčiais, narkotikų platintojais ir neblaiviais vairuotojais

Komisariato darbotvarkė: kova su sukčiais,  narkotikų platintojais ir neblaiviais vairuotojais

Komisariato viršininkas sako, kad daugiausiai pavojų dabar slypi skaitmeninėje erdvėje:
sukčiavimo skaičiai auga, o nauji būdai nesiliauja stebinti

 

Virginija Jacinavičiūtė

Kriminogeninė situacija­ ­svar­­­bi kiekvienam gyventojui,­ nes ji padeda suprasti, kiek saugūs esame visuomenėje. Žinodami nusikalstamumo tendencijas, žmonės gali labiau apsaugoti save, savo turtą ir artimuosius. Elektrėnų komisariato viršininkas Almantas Lukša sako, kad Elektrėnų savivaldybėje žmonės turėtų jaustis saugūs, nes kriminogeninė situacija pastaraisiais metais iš­lieka stabili. O jei prireikia pagalbos, policija visada pasirengusi padėti. Daugiausiai pavojų dabar slypi skaitmeninėje erdvėje: sukčiavimo skaičiai auga, o nauji būdai nesiliauja stebinti. Niekaip neišnyksta smurtas artimoje aplinkoje, išgėrusieji nevengia sėsti už vairo… Apie tai, kokiais dar rūpesčiais gyvena Elektrėnų policijos komisariatas, – pokalbyje su A. Lukša.

Siaučia sukčiai

Pasak viršininko A. Lukšos, nu­sikaltimų skaičius, lyginant su pernai metais, Elektrėnų savivaldybėje paaugo 8 proc. Tačiau penkerius metus išlieka stabilus – per metus fiksuojama apie 300 nusikaltimų. Įprastų vagysčių sumažėjo 20–30 proc., tačiau sukčiavimų skaičius išaugo 100 proc. Sukčiavimas internete – vyraujantis nusikaltimas ne tik Elektrėnų savivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje. Sumos, kurias žmonės atiduoda sukčiams, kartais siekia dešimtis tūkstančių.
Keičiantis sukčiavimų pobū­džiui, pareigūnams reikalingos nau­jos kompetencijos, reikia daugiau įgūdžių informacinių technologijų srityje, todėl nuolat organizuojami mokymai.
Viršininkas pasakoja, kad dažniausiai sukčiavimu užsiima kaliniai, kurie gerai perpratę žmonių psichologiją ir taiko tokias manipuliacijas, kurios labai paveikios. Vienas iš paskutinių atvejų, kai savivaldy­bės gyventojams paskambinęs sukčius informavo, kad artimas žmogus pa­teko į avariją. Kol vyras kalbėjo telefonu su sukčiumi, žmona surinko pinigus ir atidavė juos sukčiui. Nė vienam nekilo abejonių, abu patikėjo sukurta istorija. Dažniausiai į sukčių pinkles papuola senyvo amžiaus asmenys. Šiuos nusikaltimus sudėtinga užkardyti ir išsiaiškinti, nes žmonės į policiją kreipiasi per vėlai, kai pinigai jau būna pervesti į trečiųjų šalių banko sąskaitas. A. Lukša sako, kad gyvenime stebuklų nebūna, niekas nedovanoja nei pinigų, nei palikimų. Jei internetu prašo ar siūlo pinigų, geriausia tokį pokalbį iškart nutraukti. Sukčiavimo būdų yra labai įvairių, todėl prašoma žmonių būti itin kritiškiems ir atidiems. Reaguojant į nusikalstamumo tendencijas, planuojama dar daugiau dėmesio skirti sukčiavimų prevencijai. Kiekvieną savaitę po kelias valandas pareigūnai praleidžia seniūnijose pagal nustatytus grafikus.
„Bandysim persiorientuoti ir dirbti su žmonėmis individualiai. Kaimuose dirbantys pareigūnai stengsis užsukti ir pasikalbėti su se­nyvais žmonėmis. Labai gaila žmonių, kai viso gyvenimo santaupas atiduoda. Bendruomenės pareigūnai dažnai kviečia savivaldybės bendruo­menes, skaito paskaitas informuo­dami apie sukčiavimus. Pristinga tik noro ateiti. Turbūt, kol nepaliečia asmeniškai, tai atrodo neaktualu“, – apie prevenciją kalbėjo A. Lukša ir kvietė bendruomenes bendradarbiauti informuojant žmones apie sukčiautojų pinkles. Naudingos informacijos, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimų ar kitų nusikaltimų, galima rasti „Facebook“ paskyroje Elektrėnų policijos komisariatas.

Kova su narkotikų platintojais
Narkotikai tapo visur paplitusia problema, o internetas suteikia galimybę juos įsigyti be tiesioginio kontakto – juos pristatyti pirkėjams gali siuntų kurjeriai. Policija aktyviai ­dirba kovodama su narkotikų platinimu, vykdo tyrimus ir sulaiko platintojus, tarp kurių pasitaiko ir nepilnamečių. Vis dėlto, situa­cija išlieka sudėtinga dėl teisinių ir praktinių apribojimų, ypač mokyklose.
Anksčiau policija vykdė nar­kotikų prevenciją mokyklose, pasitelkdama tarnybinius šunis, tačiau Vaiko teisių apsaugos tarnyba tokią prevenciją uždraudė. Esą taip pažei­džiamos mokinių teisės. Dėl šios priežasties policijos veikla mokyklose yra ribota – pareigūnai gali imtis veiksmų tik gavę konkrečią informaciją apie nusikaltimą. Tačiau mo­kyklos pačios turi rūpintis saugumu, įrengti kameras ir riboti pašalinių asmenų patekimą į teritoriją. Policija daugiausiai dėmesio skiria narkotikų platinimo prevencijai mokyklų prieigose, nors tai nėra akivaizdžiai matoma visuomenei.
Susirūpinimą kelia ir sparčiai tarp moksleivių išpopuliarėję rūkomieji gaminiai – elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako gaminiai (heets), mokyklose vykdomi prevenciniai renginiai. Kasmet sulaikoma ir kontrabandinėmis cigaretėmis prekiaujančių asmenų.
Elektrėnų savivaldybėje pastebė­ti balionai, kurie gabena kontrabandines cigaretes. Matyt, nukrypę nuo maršruto, jie nusileido Elektrėnuose, Vievyje, Semeliškėse.
Per pastaruosius metus Elek­trėnuose buvo iškelta daugiau nei 20 bylų, susijusių su narkotikų laikymu ir platinimu. Šiais laikais narkotikų įvairovė labai plati, jie maišomi į saldainius, elektroninių cigarečių skysčius ir kitus produktus. Policija stebi ir kontroliuoja situaciją, tačiau visiško narkotikų išnaikinimo tikėtis neįmanoma. Narkotikų rinka nuolat kinta – kasmet atsiranda apie 100 naujų psichoaktyvių medžiagų, kurių poveikis nėra iš karto žinomas. Tai apsunkina teisėsaugos darbą, nes kriminalistai ne visuomet turi galimybę greitai nustatyti naujų medžiagų sudėtį ir poveikį.
Paklausus A. Lukšos, ar įmanoma apibūdinti narkotikų platintojų socialinį profilį, jis įvardijo, kad dažniausiai tai būna socialiai pažeidžiami asmenys. Pavyzdžiui, neseniai sulaikytas moksleivis auga asocialioje šeimoje, turi elgesio ir mokymosi problemų.

Bėdos dėl alkoholio
Nors baudos už vairavimą išgėrus vis auga, nors gresia teisės vairuoti atėmimas ar net įkalinimas, žmonės vis dar sėda už vairo neblaivūs. Pernai įkliuvo beveik 100 neblaivių vairuotojų.
37 asmenims nustatytas iki 1,5 promilės girtumas, 31 asmuo įpūtė daugiau nei 1, 5 promilės. Sulaikyta 20 neblaivių dviratininkų.
A. Lukša pasakoja gruodį pats sulaikęs neblaivų asmenį, kuris atvyko į mokyklą pasiimti sūnaus.
„Važiavau su neformalia mašina per pietus. Šviesos gatvės žiede juodas džipas važiavo vis kirsdamas juostas. Svarsčiau, girtas ar bloga žmogui. Išvažiavo ne ta juosta, bet nenorėjau užkišinėti, kad eismo įvykio nesukelčiau. Vyriškis nuvažiavo iki „Ąžuolyno“ progimnazijos, pasiėmė vaiką. Tada jau pamačiau, kad jis išgėręs ir sekiau paskui. Jis privažiavo prie savo namo, aš įėjau pro vartus, kol neužsidarė, iš­kviečiau pareigūnus. Pripūtė daugiau kaip 2 promiles. Sakė, kad išgėrė dvi alaus, o iš vakaro vartojo daugiau“, – savo patirtį papasakojo viršininkas.
Pašnekovas sako, kad nežymėtu automobiliu patruliuoja gana retai, dažniausiai stebimos rizikingos eismo vietos, kurios kelia pavojų eismo dalyviams – pėsčiųjų perėjos, kelio ruožai su ištisinėmis juostomis.
Dažnai ši mašina pastebima ten, kur stovi trikojai greičio stebėjimo aparatai. Viršininkas sako, kad jie lengvina pareigūnų darbą ir mažina skaudžių eismo įvykių, kuriuo­se žūsta žmonės, skaičių. A. Lukša palankiai vertina socialinių tinklų grupes, kur žmonės informuoja apie trikojų stovėjimo vietas. Svarbiau yra ne baudos, o saugus eismas.
Besaikis alkoholio vartojimas žmonių gyvenimuose prišaukia ir daugiau bėdų. Jis yra pagrindinė smurto artimoje aplinkoje priežastis. Nors tyrimai rodo, kad niekas neapsaugotas nuo smurto artimoje aplinkoje, tačiau dažniausiai muštynes lemia alkoholis. „Retai būna, kad atvažiavus dėl smurto, visi blaivūs. Arba abu geria, arba vyras girtas mušasi. Tyrimai rodo, kad smurto yra daugiau, negu mes matome, tik ne visi apie jį praneša“, – sako A. Lukša.

Pareigūnų stinga, alga nemotyvuoja
Elektrėnų policijos komisariate veikia du skyriai ir abiejuose stinga darbuotojų. Reagavimo skyriuje reikia patrulių ir tyrėjų, nors lapkričio mėnesį Reagavimo skyrių papildė net 4 pareigūnai iš Lietuvos kalėjimų tarnybos. Veiklos skyriuje darbuotojų skaičius stabilesnis, tačiau kelių žmonių vis tiek stinga. Norint tapti pareigūnu reikia turėti aukštąjį išsilavinimą ir baigti 6 sav. kursus arba įgyti specialybę Lietuvos policijos mokykloje. Spręsti pareigūnų trūkumo problemą padeda ir Elektrėnų savivaldybės administracija, kuri su Vilniaus apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu sudarė sutartį dėl bendradarbiavimo ir trūkstamų policijos pareigūnų pritraukimo. Pagal sutartį mokymo įstaigą baigusiam pareigūnui skiriama finansinė pritraukimo priemonė – vienkartinė skatinamoji 5000 Eur dydžio išmoka. Pasak A. Lukšos, pora būsimųjų policininkų pareiškė norą pagal šią programą dirbti Elektrėnų policijos komisariate. Tikimasi, kad jaunuoliai sprendimo nepakeis ir vasarą baigę mokslus papildys Elektrėnų komisariatą.
A. Lukša sako, kad pareigūnų trūksta visoje Lietuvoje. Tam įtakos turi ir demografinė padėtis – mažiau žmonių, mažiau studentų. Vilniaus apskrityje pernai stigo 40 pareigūnų. Nemotyvuoja net tai, kad Vilniaus mieste pradedantiems dirbti pareigūnams siūlomos vienkartinės 10 tūkst. eurų išmokos.
„Policijoje algos yra mažos – tai nemotyvuoja jaunimo, kuris nori uždirbti daug ir greitai. Pradedantysis su naktinėmis pamainomis gauna 1000 Eur. O darbe reikia daug visko žinoti, yra stresinių situacijų. Policiją juk kviečia ten, kur problemos, žmonės konfliktiški. Policija ne ta įstaiga, kur gali greit pakilti karjeros laiptais, todėl pareigūno profesiją reikia rinktis iš pašaukimo“, – pa­sakojo A. Lukša.
Jei nusikaltimų skaičius išlieka stabilus, o pareigūnų stinga, kaip policija susitvarko su darbu? Trūkstant darbuotojų kitiems pareigūnams tenka kiek didesnis krūvis, o gatvėse kartais patruliuoja ne du, o tik vienas ekipažas.
Viršininkas A. Lukša sako, kad be gyventojų prisidėjimo policija galėtų išaiškinti tik 10 proc. nusikaltimų, todėl kvietė gyventojus bendradarbiauti: „Pamatot girtą žmogų už vairo – skambinkit, matote prekiaujant narkotikais – rašykit. Galite rašyti elektroniniu paštu ar skambinkite 112. Galima pranešti ir anonimiškai. Policija dėkinga už bet kokią informaciją“.
Vietoj pabaigos
A. Lukša yra nuolatinis nuo karo kenčiančios Ukrainos rėmėjas. „Suprantu, kad ukrainiečiai gina taip pat ir mus. Todėl remiu Ukrainą tiek morališkai, tiek finansiškai per Lietuvos policiją, įvairias patikrintas ­visuomenines organizacijas (pvz. Blue\Yellow) ir raginu visus tai daryti“, – kvietė komisaras.

Komentarai:

  1. Lerochem sulfatai ir sulfonatai – tai efektyvūs junginiai, plačiai naudojami pramonėje. Sulfatas pasižymi valomosiomis ir emulsinėmis savybėmis, o sulfonatai dažnai taikomi plovikliuose, kosmetikoje bei chemijos pramonėje dėl savo tirpumo ir paviršiaus aktyvumo. Atraskite tinkamiausius sprendimus pagal savo poreikius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas