Jubiliejinė – XX Vievio gimnazijos abiturientų laida. P. Tenikio nuotr.
Deimantė Jančiūnaitė
Kas jau kas, bet 2026-ųjų metų laida bus tikrai įrašyta į Lietuvos istorijos metraščius. Atnaujintos ugdymo programos, priimtas sprendimas Brandos egzaminus padalinti į dvi dalis. Pirma – laikoma 11-oje klasėje, antroji – 12-oje. Visus dvejus metus, o gal ir daugiau, kai buvo dar tik svarstomos naujosios ugdymo programos, žiniasklaidoje netilo antraštės, kalbančios apie naujų vadovėlių, metodinės medžiagos trūkumą, chaosą ne tik mokyklose, bet ir už švietimą atsakingose įstaigose…Visą tą chaosą, atrodo, savivaldybės abiturientai atlaikė sėkmingai. Šiemet mūsų savivaldybėje egzaminus laikė 189 moksleiviai, iš jų net 21 iš pasirinktų dalykų surinko po šimtą balų, o vienas abiturientas šimtuką gavo net už matematiką.
Daug sesijų
Pagrindinė egzaminų sesija, kurioje buvo laikoma antroji VBE dalis, šiemet 12-okams prasidėjo birželio 4 dieną lietuvių kalbos, o baigėsi birželio 20-ąją chemijos egzaminu. Už kelių dienų – birželio 23 dieną prasidėjo pakartotinė valstybinių brandos egzaminų sesija. Joje buvo perlaikoma pirma VBE dalis (buv. Tarpinis patikrinimas) – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija 2006-ųjų ir 2007-ųjų metų kartoms buvo sudariusi galimybę perlaikyti Brandos egzaminų pirmąją dalį, jei laikiusiųjų netenkino rezultatas. Šioje pakartotinėje sesijoje, kaip įprasta, buvo sudaroma galimybė laikyti ir antrąją VBE dalį, jei kandidatas pagrindinėje sesijoje nelaikė egzamino dėl pateisinamų priežasčių. Pakartotinė sesija baigėsi liepos 11-ąją lietuvių kalbos ir literatūros II dalies egzaminu. Galima konstatuoti, jog šių metų egzaminų sesija buvo ypač ilga, išvarginusi ne tik moksleivius, bet ir jų mokytojus.

Anksčiau nei baigėsi pakartotinė sesija, liepos 9-ą, Nacionalinė švietimo agentūra paskelbė pirmuosius pagrindinės sesijos šių dalykų egzaminų rezultatus: lietuvių kalbos ir literatūros išplėstinio ir bendrojo kursų, matematikos išplėstinio ir bendrojo kursų, istorijos, geografijos, filosofijos, ekonomikos ir verslumo, inžinerinių technologijų ir biologijos. Šios savaitės pradžioje, pirmadienį, buvo paskelbti likusieji paskutinieji pagrindinės sesijos Brandos egzaminų rezultatai: pirmosios užsienio kalbos (anglų, vokiečių bei prancūzų), tautinių mažumų (baltarusių, lenkų, rusų) gimtosios kalbos ir literatūros, chemijos, fizikos bei informatikos.
Pasirinkimai
Kaip ir kiekvienais metais domimės, kaipgi sekėsi šių metų abiturientams laikyti egzaminus. Šiemet – ypač daug nežinios. Gauti rezultatai dar tik preliminarūs, kadangi daugelis abiturientų pasinaudojo proga perlaikyti VBE I dalies egzaminus pakartotinėje sesijoje. Be to, aktyviai buvo rašomos ir apeliacijos dėl egzaminų įvertinimo keitimo. Šiandien yra žinomi tik pagrindinės sesijos egzaminų rezultatai. Yra didelė tikimybė, jog dar keisis dalies abiturientų laikytų egzaminų rezultatai. Visgi laikas nelaukia, mokyklose vyksta išleistuvės, todėl mūsų laikraštis skuba pateikti nors ir ne išsamius, bet pirminius rezultatus.
Į visus pateiktus klausimus atsakė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Viktoravičienė. Ji pastebi, jog šiemet kaip niekada turime labai šviežią, aštrią bei besikeičiančią situaciją, todėl išvadas apie išlaikymo bei neišlaikymo rodiklius, lyginant su kitais metais ar respublikos mastu, reikėtų daryti gavus ne tik pagrindinės, bet ir pakartotinės sesijos bei apeliacijų rezultatus. L. Viktoravičienė taip pat atkreipia dėmesį, jog statistinius duomenis apie egzaminų išlaikymą bei neišlaikymą reikia lyginti su tuo, kiek ir kokius moksleiviai rinkosi laikyti egzaminus bei kokiu lygiu. Norint tai padaryti, reikia sulaukti rodiklinių ataskaitų – standartizuoto įvertinimo, kuris pasirodys rudenį.

„Kai rudenį gauname Švietimo agentūros rodiklines ataskaitas, jos parodo bei atskleidžia situaciją. Pavyzdžiui, norint laikyti matematikos bei lietuvių kalbos ir literatūros egzaminus, buvo galima pasirinkti laikyti juos, arba bendruoju, arba išplėstiniu lygiu. Lietuvoje pasirinkimas diferencijavosi ir silpnesni vaikai daugiau rinkosi bendrąjį, stipresni – išplėstinį lygį. Mūsų savivaldybėje, pavyzdžiui, Elektrėnų „Versmės“ gimnazijoje visi moksleiviai rinkosi laikyti tiek matematikos, tiek lietuvių kalbos ir literatūros egzaminus išplėstiniu lygiu. Todėl natūralu, jog šių egzaminų neišlaikymo rodiklis yra didesnis“, – pastebi L. Viktoravičienė.
Rezultatai
Pasirodo, jog kalbant apie egzaminų pasirinkimus, mes, kaip savivaldybė, pirmaujame tarp kitų, kur yra laikomi ir išlaikomi trys bei daugiau brandos egzaminų. Tai reiškia, kad savivaldybės moksleiviai renkasi laikyti daugiau nei įprasta egzaminų. Pavyzdžiui, yra laikomi net penki ar šeši.
Šiemet mūsų savivaldybėje egzaminus laikė 189 moksleiviai kartu su Elektrėnų profesinio mokymo centru. Pasidžiaugti galime tuo, jog turime net 21-ą šimtuką. Iš jų 12 – Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos, 7 – Vievio gimnazijos, 2 – Semeliškių gimnazijos. Pagal naujausius duomenis, net devyni šimtukai yra iš anglų kalbos, savo kiekiu nenusileidžia ir penki šimtukai iš informacinių technologijų egzamino. Po du šimtukus abiturientai gavo iš geografijos, fizikos bei lietuvių kalbos ir literatūros egzaminų. Taip pat gautas vienas šimtukas iš matematikos.
Savivaldybėje yra moksleivių, kurie gavo ir po du, ir po tris šimtukus. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Viktoravičienė sako: „Šimtukininkų duomenys yra renkami – dar nėra gauta visa informacija. Šiai dienai du asmenys yra baigę mokyklą su pagyrimu. Dar vienas asmuo yra padavęs apeliaciją, todėl gali būti, jog net trys Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos mokiniai baigs mokyklą su pagyrimu. Savivaldybėje bus rengiamas posėdis. Tik po jo, pranešimu visuomenei, bus pateikiama daugiau informacijos apie abiturientus, pelniusius aukštus pasiekimus.“
Laukimas
Tarp mūsų savivaldybės moksleivių, laikiusių Brandos egzaminus, populiariausi yra šie – lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos bei anglų kalbos. Tai įprasta tendencija, kadangi lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra privalomas. Norint stoti į aukštąją mokyklą, reikia būti išlaikiusiam tris egzaminus. Matematikos egzaminas – viena iš būtinybių, norint studijuoti. Trečias valstybinis brandos egzaminas yra pasirenkamas. Visgi norint studijuoti tam tikras disciplinas, reikia būti išlaikiusiam ir keturis ar penkis valstybinius egzaminus. Dažniausiai yra imami trijų brandos egzaminų vidurkiai. Jų vidurkis šiemet turi būti ne mažesnis negu pagrindinis pasiekimų lygmuo, tai yra 50 balų.
„Šiai dienai mūsų savivaldybės daugumos egzaminų neišlaikymo procentas yra didesnis nei šalies. Vienų ženkliau, kitų mažiau ženkliai. Šis dėsnis netinka – savivaldybės moksleivių laikytiems ekonomikos, informatikos bei geografijos egzaminams, kurių išlaikymo rezultatai yra geresni, lyginant su kitomis savivaldybėmis. Ekonomikos bei informatikos egzaminus išlaikė visi kandidatai. Geografijos neišlaikė tik vienas žmogus“, – L. Viktoravičienė „Elektrėnų Kronikos“ skaitytojams pateikia šiek tiek statistikos.
Kol visi nekantriai laukia pakartotinės sesijos bei apeliacijų rezultatų, abiturientai turi jau galutinai apsispręsti dėl savo karjeros krypties. Šiomis dienomis pastebimas ypač didelis aktyvumas socialinių tinklų grupėse, vienijančiose Lietuvos universitetų studentus. Šių metų abiturientai klausia vyresniųjų įvairių patarimų: kurią kolegiją ar kurį universitetą geriau rinktis, kokios studijos yra perspektyvesnės, ar jų išsirinktos profesijos nepakeis sparčiai tobulėjantis dirbtinis intelektas. Moksleiviai prašymus studijuoti į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijų programas turi pateikti iki rugpjūčio 6 dienos 11 valandos. Kvietimai studijuoti bus paskelbti rugpjūčio 11 dieną iki 12 valandos.
Naujausios naujienos
Gavę naujausią informaciją, kartu su mokyklų bendruomenėmis norime pasidžiaugti šių metų abiturientais, gavusiais ypač aukštus įvertinimus.
Užsienio (anglų) kalba: Adelė Šimkūnaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Emilija Kochanskaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Vaidas Kaminskas (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Saulė Alimaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Margarita Meiliūnaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Ieva Jodkaitė (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Danielius Cibulskas (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Aivaras Denisenko (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Livija Klimovičiūtė (Elektrėnų sav. Semeliškių gimnazija).
Fizika: Justinas Sereika (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Teodor Šneider (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija).
Geografija: Ieva Jodkaitė (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Lukas Sindaravičius (Elektrėnų sav. Semeliškių gimnazija).
Informatika: Adelė Šimkūnaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Teodor Šneider (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Ieva Jodkaitė (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Danielius Cibulskas (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija), Aivaras Denisenko (Elektrėnų sav. Vievio gimnazija).
Lietuvių kalba ir literatūra: Gustė Taparauskaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Rusnė Kulevičiūtė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija).
Matematika: Teodor Šneider (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija).
Gimnaziją su pagyrimu baigė: Saulė Alimaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija), Adelė Šimkūnaitė (Elektrėnų „Versmės“ gimnazija).