Pastaruoju metu tiek spaudoje, tiek per televiziją girdime žodžius ,,suaktyvėjo telefoniniai sukčiai“. Tai asmenys, bandantys pasipelnyti kitų žmonių sąskaita. Dažniausiai jie pasinaudoja psichologinėmis žmonių silpnybėmis, potraukiu pinigams. Šių asmenų veikla Lietuvoje nėra naujiena, tai įrodo ir informacija, gauta iš kitų policijos komisariatų, kai buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai pagal požymius, numatytus LR BK 182 straipsnio 1 d.
Vilniaus aps. VPK Elektrėnų PK
Gegužės 25 d. Biržuose gyvenančiai moteriai į namų laidinį telefoną, prisistatęs anūku, paskambina nepažįstamas jaunuolis, kuris paaiškino, kad yra sužeistas, nelabai gali kalbėti, todėl ragelį perduoda gydytojui. Pastarasis praneša, kad anūkas lipdamas laiptais pakišo koją mergaitei ir jie abu nukrito nuo laiptų. Mergaitės būklė sunki, jai skubiai reikalinga galvos operacija. Dėl anūko kaltės reikia padengti operacijos išlaidas, o jei išlaidos nebus padengtos, rašys pareiškimą ir anūką sodins į kalėjimą. Gydytojas nurodė 3000 Lt sumą ir į kokią sąskaitą pervesti pinigus.
Kovo 31 d. Lazdijų rajone gyvenančiai moteriai į laidinį telefoną paskambina nepažįstamas asmuo, kuris, prisistatęs gydytoju iš Anglijos, praneša, kad dukra padarė avariją. Su sąlyga, kad nebūtų pranešta policijai, iš motinos pareikalavo 3000 Anglijos svarų sterlingų. Kai motina sutiko sumokėti nurodytą sumą, po keleto valandų į jos namus atvyko jaunuolis, kuriam patikli moteris davė 300 litų ir savo banko kortelę, nurodydama PIN kodą. Taip senolė prarado 2300 litų.
Balandžio 17 d. Lazdijų rajone gyvenanti moteris į mobiliojo ryšio telefoną gauna SMS žinutę, kurioje nurodytas telefono numeris, kuriuo ji turi paskambinti. Kai ši paskambina, atsiliepęs asmuo informuoja, kad ji laimėjo loterijoje ir norėdama atsiimti laimėtus prizus, reikia nusipirkti ,,Pildyk“ papildymo kortelių už 40 litų. Tokiu būdu per keletą kartų apgaulės būdu iš moters buvo išvilioti 739 litai.
Gegužės 28 d. į Druskininkuose gyvenančios moters namų fiksuoto ryšio telefoną paskambino moteris, kuri prisistatė banko darbuotoja ir paaiškino, kad jai skubiai reikia kompiuterinėje bazėje suvesti visų banko klientų sąskaitas. Banko darbuotoja apsimetusi moteris taip įtikino senyvo amžiaus moterį, kad ši nurodė jai visus savo banko kortelių sąskaitų kodus. Jos vardu buvo paimtas 200 litų kreditas, o nuo sąskaitos nuimta 6830 litų.
Visi šie atvejai rodo didelį sukčių išradingumą, kai įvairiais būdais stengiamasi iš gyventojų išvilioti tam tikras sumas pinigų ir informaciją, susijusią su konfidencialiais asmens elektroninės bankininkystės duomenimis, sąskaitų numeriais, atpažinimo kodais ir t.t. Gavę konfidencialius duomenis, sukčiai pasinaudoja šiais duomenis, žaibiškai ištuština žmonių sąskaitas arba paima greituosius kreditus.
Pranešimai spaudoje įrodo, kad sukčiavimo atvejų daugėja, o apgautieji nepasimoko iš klaidų. Vieni sukčiai sulaikomi, nuteisiami, juos keičia kiti.
Policija dar kartą prašo gyventojus būti atidesnius ir neatskleisti nepažįstamiems asmenims savo vardo, pavardės, asmens kodo ir konfidencialių elektroninės bankininkystės duomenų, taip pat apie tokius sukčiavimo būdus informuoti giminaičius, pažįstamus, kaimynus, ypač garbaus amžiaus asmenis. Neskubėkite vykdyti skambinusiojo prašymo, o patys paskambinkite giminaičiui ar artimam asmeniui, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba.
Jeigu tikrai Jūsų artimą ištiko nelaimė, susitikite su juo asmeniškai, neperduokite pinigų per tarpininkus ar į nurodytas sąskaitas, taip pat neskubėkite džiaugtis laimėjimu, o pirmiausia susisiekite su Jūsų mobiliojo ryšio operatoriumi ir patikrinkite, ar tikrai vyksta loterija, akcija, ar žaidimas, jeigu Jūs tikrai laimėjote, apie prizo atsiėmimo sąlygas sužinokite nuvykę pas loterijos, akcijos ar žaidimo organizatorius. Visais atvejais, jei kilo įtarimas, kad skambina sukčius, nedelsdami praneškite policijai numeriu 112, 02 (iš mobiliojo telefono) arba (8 528) 34 000.
Primename, kad Policijos departamento internetinės svetainės www.policija.lt arba Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato internetinės svetainėje www.vilnius.policija.lt skyriuje ,,Patarimai“ pasirinkus patarimų temas gyventojai gali rasti daugiau informacijos apie sukčiavimo telefonu būdus: įvairius galimus netikrų laimėjimų ar nelaimingų atsitikimų scenarijus ir patarimus, kaip elgtis vienu ar kitu atveju.