„Noriu globoti, bet..“

„Noriu globoti, bet..“

Rugsėjo 4 d. Elektrėnų viešosios bibliotekos jaukioje salėje įvyko pirmasis tokio pobūdžio susitikimas globos tema „Noriu globoti, bet…“. Labai džiaugiuosi, kad salę pripildė šiai temai neabejingi dalyviai, kurie dalinosi savo jau turima patirtimi, įžvalgomis ir patarimais naujoms šeimoms, svarstančioms apie globą. Į susitikimą atvyko tiek jau ilgametę globos patirtį turintys globėjai, tiek ir šeimos, kurios jau metų metus svarsto šią galimybę, bet vis nesiryžta šiam lemtingam žingsniui dėl vienokių ar kitokių priežasčių. Tad pagrindinė susitikimo idėja buvo surinkti žmones diskusijai, kad jie galėtų pasikalbėti jiems rūpimais klausimais, padrąsinti naujokus ar pasidalinti patirtimi.

Diskusijos metu taip pat pavyko išgryninti ir tuos klausimus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį tiek administracijos atstovams, tiek ir įstatymų leidėjams. Dėkoju Seimo narei Silvai Lengvinienei už išsakytas mintis ir pasiūlymus, Socialinių paslaugų centro vadovei Dalytei Kutyrevienei bei centro psichologei Laimai Petrauskaitei Jaruševičienei, o taip pat ir GIMK (globėjų ir įtėvių mokymas ir konsultavimas) specialistei Jolantai Valentukonienei už suteiktą informaciją bei globėjų palaikymą.

Tikiu, kad tokie susitikimai sustiprina bendrystės jausmą, padeda esamiems ir būsimiems globėjams susiburti bei auginti šią gražią ir prasmingą bendruomenę. Labai norėtųsi, kad šių susitikimų būtų daugiau ir jie atneštų apčiuopiamos naudos. Globa yra labai kilni, bet tuo pačiu ir daug problemų sprendimų reikalaujanti veikla. Tad bet koks palaikymas ar pagalba yra labai reikalingi ir vertinami.

Bendraudama su globėjų šeimomis, ne tik Elektrėnų savivaldybėje, susiduriu su beveik tokiomis pačiomis problemomis kaip ir visoje Lietuvoje – tai socialinių paslaugų, tokių kaip psichologas, logopedas, krizių valdymo specialistas ir kitų trūkumu. Taip pat skaudu, kad vis dar vyrauja seni ir tiesos neatitinkantys stereotipai, susiję su globa. Juos galima būtų išsklaidyti naudojant dialogą bei informacijos sklaidą.

Kaip kalbėjo Lietuvos globėjų ir įvaikintojų asociacijos vadovas Tomas Rimkus: „Globos centrai visgi turėtų užtikrinti didesnį teikiamų paslaugų spektrą bei kokybę. Pagalbos dažniausiai reikia čia ir dabar, be to, norint užtikrinti gerą rezultatą, kai kurios terapijos tampa ilgalaikėmis, kas nemažai kainuoja. Kitas aspektas, netgi nesulaukus nemokamos paslaugos iš globos centrų, dažnai globėjai neranda kokybiškų paslaugos davėjų ieškodami savarankiškai, nes vėlgi – trūksta sirites specialistų arba jų nepavyksta rasti informaciniuose srautuose“.

Tad net padidinus globos išmokas, bet nepraplėtus siūlomų paslaugų spektro, suteikti savalaikę pagalbą vaikui ar globėjams yra sudėtinga.

Taip pat opus ir globėjų atokvėpio klausimas. Šiuo metu globėjai jaučia, kad visiškai neturi galimybės atsikvėpti, pasiimti bent trumpą laiko tarpą savo fizinės ar emocinės būklės pastiprinimui.

Šie ir kiti klausimai, deja, yra įsisenėję, reglamentuojantys aprašai vis dar yra taisytini ir nėra visiškai funkcionalūs. Daugelis siūlymų yra tik rekomendacinio pobūdžio, tad aprašo laikytis savivaldybei iš esmės nėra privaloma. Tokiu būdu sukuriama terpė sprendimų interpretacijai, kuri galbūt ne visada pakrypsta globėjų ar globotinių naudai.

LGĮA vadovas Tomas Rimkus teigia, kad asociacija dirba tiesiogiai su šeimomis. Taip pat rūpinasi pastabomis įstatymo leidimo bei keitimo klausimais, teikia iš realių šeimų poreikių kylančias rekomendacijas ministerijoms. „Turime viziją sukurti, taip vadinamą žaliąjį koridorių, kuris sujungtų mums, globėjams, įtėviams, pačias aktualiausias sritis – švietimą, medicinos bei socialines paslaugas. Vėlgi pasikartosiu, labai dažnai pagalbos vaikui reikia čia ir dabar, ir kada susiduri su biurokratijos ar sistemos užkardomis, ir paslaugos gavimas užtrunka ilgai, prarandame labai daug brangaus laiko, kuris yra toks svarbus krizės atveju. Tad tikimės su laiku pasiekti tiesiogiai ir skubos tvarka globojančioms šeimoms pritaikyto paslaugų suteikimo.“

Šiuo metu Elektrėnų savivaldybėje yra 37 globėjų šeimos, kurios globoja 51 vaiką. Dar 15 vaikų laukia galimybės surasti naujas šeimas.

Labai kviečiu jau esančius globėjus prisijungti prie savitarpio paramos ir pagalbos feisbuko grupės „Globėjų gerovės grupė. Elektrėnų apskritis, kurioje dalinsimės šeimoms aktualia informacija bei rengiamais susitikimais. Grupė sukurta siekiant sujungti esamus globėjus Elektrėnų savivaldybėje bei puoselėti stiprią ir palaikančią globėjų bendruomenę.

Jei turite klausimų ar pasiūlymų, susijusių su globa, labai kviečiu man parašyti ar paskambinti tel: 8 612 03411. Jei esate psichologas ar galite suteikti kitas socialines paslaugas globojančioms šeimoms, laukiame jūsų pasiūlymų taip pat.

Globos centrą Elektrėnuose rasite adresu: Draugystės g. 3-2, Elektrėnai Tel. (8 528) 39 427, mob. +370 683 01092. Darbo laikas: Pirmadienį–ketvirtadienį 8.00–17.00 val., penktadienį 8.00–15.45 val.

Lietuvos globėjų ir įtėvių asociaciją rasite internete adresu: https://www.lgia.lt/ arba feisbuko paskyroje Lietuvos globėjų ir įtėvių asociacija.

Elektrėnų viešojoje bilbiotekoje šiuo metu galite aplankyti fotografijų parodą „Liečiantys Žemę“, skirtą globojančioms šeimoms. Paroda vyks iki rugsėjo pabaigos.

Elektrėnų globos ambasadorė,

Margarita Skvarčienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

Aktualijos

Aktualijos

Aplinkos apsauga

Archyvas

Darbo partija

Elektrėnai

Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose

Elektrėnų krašto šviesuoliai

Europietiška savivaldybė

Europos balsas

Europos Pulsas