Kultūrinis gyvenimas gali klestėti ne tik dideliuose miestuose, bet ir mažose bendruomenėse. Puikus pavyzdys – Elektrėnų savivaldybės Pastrėvio kaimo bendruomenė.
Pastrėvyje įsikūrusiame amatų centre aktyvi bendruomenės narė ir profesionali keramikė Rasa Rakauskienė organizuoja kūrybines dirbtuves, kuriose galima išmokti keramikos paslapčių. Amatininkė dalijasi mintimis apie tokios kūrybinės veiklos privalumus, naudą.
Padeda rasti sprendimus
Tikriausiai dažnas yra girdėjęs, kad dailė ar muzika gali padėti pakeisti požiūrį į tam tikrus dalykus, gerina nuotaiką, padeda nusiraminti ir lengviau rasti sprendimus. Ar tą patį galima pritaikyti ir lipdymui? Pasak amatininkės R. Rakauskienės, lipdymas iš molio, taip pat kaip ir dailė, gali veikti kaip terapija.

„Molis – neįnoringa medžiaga. Jį galima glostyti, maigyti, plėšyti ir vėl lipdyti. Tai lyg savotiškas žaidimas, per kurį žmonės gali išsikrauti ir atsikratyti neigiamų emocijų. Galima sakyti, kad tuo metu tarp žmogaus ir molio vyksta mainai – jis iš mūsų sugeria blogį, o iš savęs mums atiduoda gėrį“, – apie molio lipdymo naudą pasakoja R. Rakauskienė.
Vis dar pasitaiko manančių, kad užsiimti kokia nors kūrybine veikla gali tik jauni žmonės. Tačiau, pasak keramikės, kūrybai amžius nesvarbus, nes kurti gali visi, tik ne visi tam turi drąsos.
„Pradėti – sunkiausia, bet pabandžius vieną kartą, antrą, o galbūt ir trečią, ta baimė ima ir išgaruoja. Pavyzdžiui, į mano organizuojamas dirbtuves ateidavo tikrai ne vienas garbaus amžiaus žmogus. Žinoma, dažniausiai tai būdavo moterys. Iš jų akių buvo galima matyti, kiek teigiamų emocijų suteikia pats lipdymo procesas, o ne rezultatas, nes molis suteikia galimybę ir kurti, ir griauti. Tuo jis ir ypatingas“, – teigia amatininkė.
Įkvepia mokinių kūrybiškumas ir drąsa
Imtis kūrybinių užsiėmimų, mokymų ar dirbtuvių organizavimo dažną paskatina noras ir kitus išmokyti to, ką moki pats. Tačiau, kaip sako keramikė, būna ir taip, kad mokosi ne tik mokiniai, bet ir mokytojas.
„Vos tik pradėjusi šią veiklą supratau, kad iš tiesų aš dar nieko nemoku, nes kiekvieną dieną atsiranda vis naujesnių su šiuo amatu susijusių technologijų ir medžiagų, kurias pažinti bei išmokti reikia laiko ir man. Tai lyg neišsenkantis naujų patirčių ir žinių šaltinis, skatinantis mane nuolat tobulėti, domėtis ir eiti pirmyn. Žinoma, prie to labai prisideda ir pačių mokinių – tiek vaikų, tiek suaugusiųjų – kūrybiškumas ir vidinė drąsa, leidžianti jiems padaryti kažką tokio, ko pati tikriausiai nedaryčiau. O tai mane ne tik džiugina, bet įkvepia ir padrąsina“, – pasakoja R. Rakauskienė.
Kūrėjų bendrystė
Pradėjus kūrybinį kelią, vienaip ar kitaip tampama kultūros ir meno bendruomenės dalimi. O pasak amatininkės-keramikės R. Rakauskienės, būti tokios bendruomenės dalimi reiškia visapusišką naudą. Juk toks buvimas – ne vien priklausymas tam tikrai žmonių grupei, bet ir galimybė ne tik žiniomis dalintis, bet ir jų gauti, kažką įkvėpti, padrąsinti ar tiesiog susipažinti ir užmegzti draugystę su žmonėmis, mylinčiais kultūrą ir meną.
Projektą „Aktuali kultūra“ įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt ir www.lrkm.lt.
PASITIKRINK ŽINIAS
1. ….. ratas – įrenginys, skirtas keramikos dirbiniams žiesti.
2. Molinių indų gamybos amatas.
3. Miestelio, kuriame įsikūręs Vytauto Valiušio keramikos muziejus, pavadinimas.
4. Vilniaus keramikos meno bienalė „….. vizija“.
5. Gebėjimas gaminti įvairius dirbinius rankomis.
Užs. 1959