Sakralinis paveldas

spaudos_remimo_fonas

Bažnyčia, vos netapusi sandėliu

Narių vertinimas:  / 0

IMG 4626Ineta BRICAITĖ

Kai lankausi Kietaviškių švč. Trejybės bažnyčioje, norisi vaikščioti užvertus galvą aukštyn – taip žavi jos tapyti skliautai. Kitąmet bažnyčia švęs šimtmetį, o visa parapija šiemet skaičiuoja 510 metus. Dabartinė bažnyčia, pasak istorikų, jau trečioji. O jos istorija – itin įdomi.

Share

Skaityti daugiau: Bažnyčia, vos netapusi sandėliu

Kultūros vertybės Semeliškių bažnyčioje

Narių vertinimas:  / 0

IMG 3291Ineta BRICAITĖ

Semeliškių šv. Lauryno bažnyčia skaičiuoja 231 metus. Prieš pastatant šią bažnyčią, toje pačioje vietoje stovėjo kita bažnyčia, tad natūralu, kad per ilgus gyvavimo metus šventovėje sukaupta daug vertingo liturginio inventoriaus. Į Semeliškes per ilgus metus atkeliavo ir kitų bažnyčių meno vertybių. Vienos bažnyčios užsidarė, kitos buvo perstatomos, todėl jų inventorius keliaudavo po apylinkes ir dažniausiai užsilikdavo Semeliškių bažnyčioje, nes ji paskutinius 231 metus nebuvo perstatoma. Apie garsiausius kultūros paveldo objektus – varpą ir šv. Lauryno paveikslą – jau rašėme. Dabar kviečiame susipažinti su kitais kultūros paveldo objektais Semeliškių šventovėje.

Share

Skaityti daugiau: Kultūros vertybės Semeliškių bažnyčioje

Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčios įžymybė - Šv. Roko paveikslas ir stebuklai

Narių vertinimas:  / 5

sv paveikslasDaiva ČERVOKIENĖ

Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčia nuo seno garsėja Šv. Roko atlaidais ir ligonių patronu laikomo Šv. Roko paveikslu, kurį puošia 24 votai, padėkos už pagydymus bei kitas malones, ženklai.

Share

Skaityti daugiau: Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčios įžymybė - Šv. Roko paveikslas ir stebuklai

Ką mena seniausias savivaldybėje varpas?

Narių vertinimas:  / 2

varpasDaiva Červokienė

Semeliškių Šv. Lauryno bažnyčia yra viena seniausių medinių bažnyčių Lietuvoje. Teigiama, kad ją 1457 m. Semeliškėse pastatė LDK valdovas Aleksandras, nors yra ir abejojančių šios datos tikslumu. Tačiau atokiau nuo kaimo ir dvaro sodybos stovėjusi bažnyčia jau minima 1522 m. Vilniaus vyskupijos bažnyčių sąraše.

Share

Skaityti daugiau: Ką mena seniausias savivaldybėje varpas?

Po šv. Lauryno bažnyčios skliautais

Narių vertinimas:  / 1

IMG 3298Ineta BRICAITĖ

Šilta, šviesu, jauku, sakrališka ir nuostabiai gražiai per vitražus krentanti vakaro šviesa. Tokie vaizdai ir pojūčiai užplūsta tik užėjus į Semeliškių šv. Lauryno bažnyčią. Čia pasitinka klebonas Gintautas Jančiauskas, šeimininkaujantis bažnyčioje nuo 2002 metų. Jis vadovavimą parapijai perėmė iš visai neseniai Anapilin išėjusio kun. Romualdo Šalčiūno. Kun. Gintautas Jančiauskas yra pasiruošęs laikyti pirmadienio vakarines mišias. Žmonės jau susirinkę, tiksliau – žmogus. Į mišias atėjo vienas žmogus. Mišiose, pasikalbėjusi su kunigu, nusprendžiu pasilikti ir aš.

Share

Skaityti daugiau: Po šv. Lauryno bažnyčios skliautais

Kai Dievas nesuprato lietuviškai

Narių vertinimas:  / 0

 

kietavLietuva ilgą laiką buvo aktyviai lenkinama. Įtakos tam turėjo ne tik istoriškai susiklosčiusi glaudi Lietuvos – Lenkijos politika (ar juo labiau bendra valstybė), bet ir katalikybė. Lenkų kalbos aidas ilgai nepaliko ir Kietaviškių bei Semeliškių bažnyčių skliautų.

 

Share

Skaityti daugiau: Kai Dievas nesuprato lietuviškai

Iš pirmų lūpų Beižionių parapija pagal J. Navicką ir N. Žvogžlį-Milžiną

Narių vertinimas:  / 0

IMG 2009

Ineta BRICAITĖ

Apie jaunas bažnyčias rašyti ir lengva, ir sunku. Sunku, nes per trumpesnį laiko tarpą, žinoma, mažiau įvykių patyrė, su mažiau kontekstų jas sieti galima, mažiau legendų ar pasakojimų jas apgaubusios, mažiau ir paslapčių slepia. O lengva, nes apie statybą dažniausiai išlikę būna jau nebe pasakojimai, bet tikri faktai. Apie tai liudija įvairūs oficialūs raštai, enciklopedijos ir sausa informacija, mažai vietos lieka interpretacijoms, paslaptims ir romantizuotoms legendoms.

Share

Skaityti daugiau: Iš pirmų lūpų Beižionių parapija pagal J. Navicką ir N. Žvogžlį-Milžiną

Jaunoje bažnyčioje jaunos ir širdys

Narių vertinimas:  / 4

IMG 2002Ineta BRICAITĖ

Jei bažnyčia jauna, tai dar nereiškia, kad ji neturi kuo pasigirti. Dar nė šimto metų neskaičiuojanti Beižionių šv. Kryžiaus išaukštinimo bažnyčia netgi simbolinį muziejų turi. Beižionių šventovėje lankėmės dvi savaitės prieš Didįjį šeštadienį. Tądien kunigas Dainius Jančiauskas su vargonininke, giesmininke ir aktyvia bažnyčios bendruomenės nare Janeta Ališauskiene violetiniu šydu uždenginėjo kryžius. Uždengti jie bus iki Viešpaties kančios minėjimo Didįjį penktadienį pabaigos.

Share

Skaityti daugiau: Jaunoje bažnyčioje jaunos ir širdys

Katalikybė Beižionyse, Kietaviškėse ir Semeliškėse

Narių vertinimas:  / 0


beizioniu baznycia1Ineta BRICAITĖ

Su prasidėjusiu balandžiu prasidėjo ir nauja tema publikacijose apie sakralinį paveldą Elektrėnų savivaldybėje. Dabar žengiame į katalikybę. Katalikų bažnyčių kaip ir pačių katalikų savivaldybėje yra daugiausiai iš visų tikinčiųjų – net 82 proc. savivaldybės gyventojų nurodė esantys katalikai. Balandį, gegužę ir birželį pasakosime skaitytojams apie Beižionių šv. Kryžiaus išaukštinimo, Kietaviškių Švč. Trejybės ir Semeliškių šv. Lauryno bažnyčias.

Share

Skaityti daugiau: Katalikybė Beižionyse, Kietaviškėse ir Semeliškėse

Sentikiai – senosios stačiatikių religijos saugotojai

Narių vertinimas:  / 4


IMG 1805Ineta BRICAITĖ

Visą pirmą 2014 m. ketvirtį pasakojome skaitytojams apie stačiatikišką sakralinį paveldą savivaldybėje: apie dvi cerkves – Vievio Dievo Motino Ėmimo į dangų ir Semeliškių Šv. Nikolajaus stebukladario, jų istoriją, meno kūrinius, tradicijas, papročius, dvasininkus, šventes, laidojimo papročius. Įdomi pažintis jau baigiasi. Kitą savaitę pradėsime kelionę po Kietaviškių ir Beižionių bažnyčias.

Share

Skaityti daugiau: Sentikiai – senosios stačiatikių religijos saugotojai

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.