Sakralinis paveldas

spaudos_remimo_fonas

Kaip Elektrėnams katalikybę skiepijo

Narių vertinimas:  / 3

Ineta BRICAITĖ

IMG 26011990 metais Elektrėnuose vyskupas Juozapas Matulaitis kanoniškai įkūrė Elektrėnų parapiją. Ji sudaryta iš Kietaviškių parapijai priklausiusios teritorijos: Elektrėnų miesto (išskyrus Obenių, Žvejų ir Marių gatves) ir Girnakalių, Mažiklių, Sabališkių, Žebertonių, Giedraitiškių, Kakliniškių, Geibonių, Užumiškio, Alinkos ir dalies Abromiškių. 60 kvadratinių kilometrų parapijoje gyveno apie 20 tūkst. gyventojų. Katalikiškas gyvenimas čia pradėjo virte virti.

Share

Skaityti daugiau: Kaip Elektrėnams katalikybę skiepijo

Kai žmonės buvo ištroškę dvasingumo

Narių vertinimas:  / 5

Ineta BRICAITĖ

305554 10150786601731416 48024431 n1989 m. vasarą į Elektrėnus paskirtas klebonas – kun. Jonas Sabaliauskas. Jaunas ir entuziazmo kupinas kunigas visų pirma atvažiavo į Kietaviškes, nes Elektrėnuose tada dar nebuvo nieko: nei bažnyčios, nei klebonijos, nei parapijos. Pasakodamas atsiminimus, klebonas vis pažymi, kad toli gražu ne vienas parapiją sukūrė ir bažnyčią pastatė – jį nuolat supo padėti norintys žmonės. Su kun. J. Sabaliausku kalbamės apie naują parapiją, senus įpročius ir dabartinį žmonių santykį su katalikybe.

Share

Skaityti daugiau: Kai žmonės buvo ištroškę dvasingumo

Elektrėnų dekanatas, sujaukęs Kaišiadorių vyskupiją

Narių vertinimas:  / 3

Ineta BRICAITĖ

1Atskiros bažnyčios nėra viena nuo kitos nepriklausomos, ne klebonas yra didžiausias šeimininkas parapijoje. Parapijos yra jungiamos į dekanatus, o šie – į vyskupijas. Elektrėnų savivaldybės parapijos priklauso Elektrėnų dekanatui, o šis – Kaišiadorių vyskupijai. Kadangi parapija Elektrėnuose įsteigta ne taip ir seniai, aišku, kad situacija anksčiau buvo kitokia. Apie istorijos vingrybes, dėl kurių savivaldybės parapijos buvo priskiriamos tai vienai, tai kitai vyskupijai ar dekanatui, šįkart ir siūlome paskaityti.

Share

Skaityti daugiau: Elektrėnų dekanatas, sujaukęs Kaišiadorių vyskupiją

Pergalės prieš komunizmą simbolis

Narių vertinimas:  / 1

Ineta BRICAITĖ

IMG 4101 1Elektrėnai ilgą laiką buvo miestas, kuriame nesigirdėjo varpų gaudesio. Nors čia per beveik 30 metų pastatyta visko, pradedant viešąja pirtimi, baigiant „Vaikų pasauliu“, maldos namams vietos čia neatsirado. Tokie jau laikai buvo – komunizmas, paremtas ateistine-materialistine ideologija. Tačiau tiems ydingiems laikams pasibaigti padėjo ne kas kitas, o katalikybė. Ilgą laiką tyliai, pogrindyje, bet aktyviai ir taikliai Bažnyčia dirbo tam, kad sovietmetis baigtųsi. O komunizmu alsuojančiuose Elektrėnuose išdygusi bažnyčia buvo pats geriausias įrodymas, kad tikslas pasiektas.

Share

Skaityti daugiau: Pergalės prieš komunizmą simbolis

Ryškus didžio meno atspindys

Narių vertinimas:  / 2

Ineta BRICAITĖ

IMG 0689Kazokiškėms pasisekė – nuošalyje įkurta šventovė išsaugojo dominikoniško meno ir architektūros sintezę, kai dominikonų centras – Paparčiai – caro įsakymu buvo sulyginti su žemėmis, o jo meno kūriniai išbarstyti po apylinkes. Ten nebeliko nei griuvėsių, nei liturginio inventoriaus. Pastatarasis pasklido po aplinkines bažnyčias, o iš išvartytų mūrų statyti ištisi miestai. Kazokiškės yra tarsi mažas, bet ryškus lietuviškos dominikoniškos tradicijos atspindys. Pagal tai, kas liko šioje nuošalioje kaimo bažnyčioje, galima spręsti apie galingą vienuolijos centrą.

Share

Skaityti daugiau: Ryškus didžio meno atspindys

Paveldo objektas - ir garbė, ir našta

Narių vertinimas:  / 3

Ineta BRICAITĖ

altorius1Trečią šimtmetį skaičiuojanti Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia gali didžiuotis turėdama daugybę į Kultūros paveldo sąrašus įtrauktų objektų. Tačiau šis faktas – ir džiaugsmas, ir našta parapijai, nes visiems meno kūriniams per daugiau nei du šimtus metų prireikia didesnės ar mažesnės restauracijos, o restauruoti kultūros paveldo objektus atsieina brangiau nei tokius pat, bet šio statuso neturinčius kūrinius.

Share

Skaityti daugiau: Paveldo objektas - ir garbė, ir našta

Legendomis apipinta bažnyčia

Narių vertinimas:  / 1

Ineta BRICAITĖ

IMG 2387Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia gyvuoja jau ne vieną šimtmetį, todėl nenuostabu, kad yra apipinta įvairiais pasakojimais, legendomis ir istorijomis. Vienos jų turi įrodymų, bet žmonės jomis vis tiek netiki, kitos yra paneigtos, bet kazokiškiečiams patinka labiau.

Share

Skaityti daugiau: Legendomis apipinta bažnyčia

Lietuviškai meldžiasi mažiau nei 100 metų

Narių vertinimas:  / 2

Ineta BRICAITĖ

IMG 0610Kazokiškės – lenkų, liaudyje vadinamų „tuteišais”, kraštas. Vyresni žmonės lenkiškai čia kalbasi ir dabar, tarpukariu visai netoli buvo siena su Lenkija, o iki tol aplinkinių kaimų gyventojus smarkiai lenkino dvasininkai. Ši kalba krašte labai giliai įsišaknijusi buvo, ir tik Nepriklausomybės metu bažnyčioje lietuviškas žodis skambėti pradėjo.

Share

Skaityti daugiau: Lietuviškai meldžiasi mažiau nei 100 metų

Kazokiškių bažnyčioje skambėjo ispanų ir vokiečių kalbos

Narių vertinimas:  / 3

pagrindines per 3Ineta BRICAITĖ

Paskutines dvi savaites Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia buvo atgijusi. Čia kasdien meldėsi jaunimas. Kazokiškėse vyko tarptautinė katalikiško jaunimo stovykla. Kaimo turizmo sodyboje šalia miško ilsėjosi ir apie tikėjimo tiesas diskutavo 32 jaunuoliai iš Lietuvos, Ispanijos ir Vokietijos.

Share

Skaityti daugiau: Kazokiškių bažnyčioje skambėjo ispanų ir vokiečių kalbos

Dominikoniškosios Kazokiškės

Narių vertinimas:  / 2

IMG 0GFDGD749Ineta BRICAITĖ

Ant kalnelio stovinti balta Kazokiškių Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčia matoma ne tik iš Kazokiškių, bet ir iš kitų kaimų. Kai ji buvo pastatyta, Kazokiškių pavadinimas jau skambėjo, bet kaimo net kaimu pavadinti nebuvo galima – jį sudarė kelios trobos. Tačiau tarp laukų stovinčioje bažnyčioje gyvenimas virė, šventovės nuošalumas sudarė galimybę aplenkti negandas ir išlikti dominikonišku perlu iki šių laikų.

Share

Skaityti daugiau: Dominikoniškosios Kazokiškės

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.