Laikas uždarytas muziejuose

puslapi remia spaudos fondas copy

Skaitytojai jau įprato laikraštyje „Elektrėnų kronika“ rasti informacijos pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo finansuojamus projektus apie Elektrėnų krašto istoriją, čia gyvenančius arba iš šių kraštų kilusius įžymius žmones, kultūrinį bei sakralinį paveldą ir kt. Vykdėme projektą „Elektrėnų krašto šviesuoliai: žinomi ir dar neatrasti talentai“, kur rašėme apie žymius žmones, garsinančius Elektrėnus šalyje ir pasaulyje, „Elektrėnų kraštas: tada ir dabar“, kur kalbinome dar gyvenančius Elektrėnų statytojus, įgyvendinant projektą „Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose“ žmonės laikraštyje dalijosi apie šių kraštų papročius, istorinius įvykius. Šiais metais pradedame vykdyti projektą „Laikas uždarytas muziejuose“. Projektu norime supažindinti skaitytojus su Elektrėnų muziejuose saugomomis vertybėmis. Skaitytojus pratinsime nors virtualiai apsilankyti savivaldybėje įkurtuose muziejuose. Sužinojęs informaciją apie muziejuose saugomus kultūrinius lobius, tikime, ne vienas skaitytojas susigundys juos aplankyti ir prisiliesti prie saugomų eksponatų, įvertinti laiko prasmę. Yra dalykų, į kuriuos galima pažiūrėti kitu kampu nei įprasta. Muziejai įvairiai stengiasi pritraukti kuo daugiau žmonių domėtis ne tik eksponatais, bet ir jų veikla: organizuoja Muziejų naktis, įvairius kitokius renginius, pristato parodas, bet visuomenės informavimo priemonių galimybėmis naudojasi mažai. O nemaža dalis rajoninių laikraščių skaitytojų yra kaimo gyventojai, namų šeimininkės ar šiaip kasdieniniais darbais užsiėmę žmonės, kurie muziejus dažniausiai yra pamiršę. Laikraštis kaip tik gali naujai parodyti skaitytojams muziejų vertę, ir dažnas, tikriausiai, prisiminęs posakį, kad geriau vieną kartą pamatyti nei šimtą kartų išgirsti, laisvalaikiu pasuks į muziejų. Taip paskatinsime skaitytojus dar kartą pajusti ir suprasti, kokiais keliais ir per kokius laikus atėjome į XXI amžių ir, tikriausiai, skaitytojai apie tai panorės padiskutuoti laikraštyje bei internetinėje erdvėje. Norėdami paskatinti diskutuoti planuojame organizuoti rašinių konkursus ir viktorinas, todėl kviečiame skaitytojus įsijungti į projektą ir kartu dar kartą susipažinti su mūsų krašto istorija, dabar jau „uždaryta“ muziejuose.

Savivaldybėje veikia 5 muziejai: Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejus Elektrėnuose, du etnografiniai muziejai Semeliškių ir Kietaviškių mokyklose ir du unikalūs – Kelių ir Geologijos – muziejai Vievyje. Ne kartą teko sutikti skaitytojų, kurie nežinojo, kad du šalyje garsūs muziejai įkurti kaip tik mūsų savivaldybėje, Vievyje, jau nekalbant apie tai, kad ten nesilankė ir savo akimis nepamatė muziejuose saugomų eksponatų. O ir tie žmonės, kurie lankėsi viename ar kitame muziejuje, gautą informaciją greitai pamiršta. Laikraščio „Elektrėnų kronika“ kolektyvas, bendradarbiaudamas su muziejų vadovais ir ten dirbančiais specialistais, pasiruošęs skaitytojus supažindinti su įvairių istorinių laikotarpių eksponatais, saugomais muziejuose, informuoti apie jų reikšmę kultūriniam paveldui, Lietuvos istorijai ir žmonių išsilavinimui.

Apie tuos, kurie gyvena kūryba...

Narių vertinimas:  / 0

Jurgita Chmieliauskienė

Muziejų naktis 2015Kuriantis žmogau, Tu man visada giedras ir taurus. Visai nesvarbu, ar ant stalo puikuojasi krūva knygų, ar Tau dar neteko pasidžiaugti apčiuopiamais savo kūrybos vaisiais,- Tu esi kūrėjas, laikantis rankoje plunksną, pamirkytą į asmeninės patirties, išgyvenimų, atradimų ir praradimų, į gyvos kartų tradicijos rašalą. Tu esi kūrėjas, ieškantis gėrio ir grožio, tiesos ir ramybės, nuoširdumo ir meilės, tikėjimo ir vilties. Tebus Tavo sieloje ramybė ir santarvė (su pasauliu ir savimi). Tegimsta tau vien šviesios mintys – be pykčio, be pagiežos, be akmens užantyje...

Tebus palaiminta Tavo Sėja ir Pjūtis, kuriantis žmogau.

Vilija Dobrovolskienė,

Elektrėnų literatų klubo „Strėva“ pirmininkė („Laiko ženklai“).

Share

Skaityti daugiau: Apie tuos, kurie gyvena kūryba...

39 poezijos šventė

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Kai įsilipi į rugį,

tai labai toli matyti:

ligi žodžio, ligi duonos,

ligi stalo, lig širdies

J. Marcinkevičius

DSCF670439 „Poezijos pavasaris“ prasidėjo su trenksmu, apie artėjančią poezijos šventę pranešė griaustinis ir lietus. Pirmojo Lietuvoje poezijos pavasario iniciatorius, poetas Justinas Marcinkevičius yra pasakęs: „Jau tapo tradicija, kad „Poezijos pavasario“ metu būtinai prapliumpa lietus. Kartais lyja gana ilgai“. Tačiau Elektrėnuose po trumpos liūties vėl švietė saulė ir griausmai netrukdė poetams skaityti eilių.

Share

Skaityti daugiau: 39 poezijos šventė

39 poezijos pavasariai Elektrėnuose

Narių vertinimas:  / 1

Poezijos 2011 pavasaris 8837 V.SuslaviciusJurgita CHMIELIAUSKIENĖ

1977 metų gegužės paskutinį šeštadienį, kai Lietuvoje vyko „Poezijos pavasario“ renginiai, Elektrėnų 1-oji vidurinė mokykla pirmą kartą šventė mokslo metų baigimo literatūrinę šventę, kurios metu atidarė Literatūrinį kiemą ir pradėjo ilgametę tradiciją, gyvuojančią jau 39 metus. Ta diena, ilgų metų svajonė, įprasminta konkrečiais meno akcentais: kieme buvo atidengtas lietuvių liaudies pasakos „Eglė žalčių karalienė“ simbolis „Žilvino“ fontanas (architektas R. Palukaitis) ir aplink jį pasodinti medžiai: Eglė, Ąžuolas, Uosis, Beržas ir Drebulė. Po kelerių metų priešais kiemą iškilo Lietuvos liaudies meistro Ipolito Užkurnio medžio skulptūra „Eglė su vaikais grįžta į tėviškę“. Šventės metu mokyklos vadovas ir muziejaus įkūrėjas Vytautas Mizeras paskelbė: „Kasmet – gegužės paskutinį šeštadienį – bus rengiama „Poezijos pavasario“ šventė kartu su visa Lietuva ir bus minimas vieno lietuvių literatūros klasiko jubiliejus sukuriant jo atminimui bareljefą ir skulptūrą...“

Share

Skaityti daugiau: 39 poezijos pavasariai Elektrėnuose

Muziejaus naktys

Narių vertinimas:  / 1

Jurgita CHMIELIAUSKIENĖ

2011 V Mizeras su mokiniaisTarptautinė muziejų taryba kasmet inicijuoja Tarptautinės muziejų dienos, kuri yra minima gegužės 18 d., renginius. „Muziejų nakties“ idėja gimė iš Prancūzijos muziejų direkcijos inicijuoto projekto „Muziejų pavasaris“, kuris kiekvienais metais sulaukdavo vis didesnio dėmesio įvairiose Europos šalyse. Nuo 2005 m. rengiama tarptautinė muziejų bendruomenės akcija „Europos muziejų naktis“, į kurią įsijungė ir Lietuvos muziejai. Renginiai vyksta visoje Europoje: D. Britanijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Slovėnijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Italijoje, taip pat ir Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje. 2015 m. nemokami renginiai vyks 1300 muziejų Prancūzijoje ir maždaug 3400 muziejuose visoje Europoje. Akcijos tikslas – parodyti muziejaus eksponatus naktį, kai paprastai muziejai nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Tą dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami. Muziejai paprastai parengia specialias programas, pristatomos ekspozicijų naujienos.

Share

Skaityti daugiau: Muziejaus naktys

Ten, kur saugoma Elektrėnų krašto dvasia

Narių vertinimas:  / 1

Raminta ČESNAUSKAITĖ

SANY0020Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejų sudaro aštuoni skyriai, ilgiausiai buvo kuriamas Etnografinis skyrius. Šiuo metu ekspoziciją sudaro senovinis stalas, lovos, kraitinės skrynios, girnos, namų apyvokos ir kiti daiktai, skyrių puošia Ipolito Užkurnio darbai, etnokultūros mokslininkų ir muziejininkų knygos. Daugiausiai eksponatų surinko kelis metus muziejuje dirbusi etnologė Ona Rasutė Šakienė. Pernai jai įteikta „Tautosakos medaus 2014“ nominacija.

Share

Skaityti daugiau: Ten, kur saugoma Elektrėnų krašto dvasia

Čiurlionių anūkės - Dalios Onos Palukaitienės - darbai Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejuje

Narių vertinimas:  / 0

Jurgita CHMIELIAUSKIENĖ

foto16Elektrėnų literatūros ir meno muziejaus pradžia – Literatūrinis kiemelis, kuriame įsikūrė pasakos „Eglė žalčių karalienė“ personažai ir lietuvių rašytojų bareljefai. Kiemo kūrimui savo talentą ir kūrybines jėgas paskyrė Sofijos ir Konstantino Čiurlionių anūkė skulptorė Dalia Palukaitienė, kuri kartu su savo mokiniais kiemui sukūrė 22 rašytojų bareljefus, jos vyras architektas Reginaldas Palukaitis sukūrė Žilvino skulptūrą.

Share

Skaityti daugiau: Čiurlionių anūkės - Dalios Onos Palukaitienės - darbai Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno...

Ipolitas Užkurnys - drožėjas, mokslus baigęs pas Poną Dievą

Narių vertinimas:  / 1

Jurgita CHMIELIAUSKIENĖ

Uzkurnys40„Esu baigęs mokslus pas Poną Dievą“ (Ipolitas Užkurnys)

Kas aš – žmogus ar medis?

Paukštis, žvėris ar žuvis, kas aš?

Kas mane čia pastatė?

Kas man šią prigimtį davė, kas?

Share

Skaityti daugiau: Ipolitas Užkurnys - drožėjas, mokslus baigęs pas Poną Dievą

Praeitis žiūri į sielą...

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

V. Mizeras prie skulptūros Eglė su vaikais grįžta į tėviškęTyliai praveriu literatūros muziejaus, kuriame daugelį metų kursčiau šviesiausias viltis, vien siekdamas perduoti jas ateinančioms kartoms kaip tautos gyvasties ženklus, duris ir pamirštu praviras, nes į mane jau žiūri atgiję Donelaičio, Kudirkos, Maironio, Krėvės veidai... - praeitis žiūri į sielą“. 1993 m. išleistoje knygoje „Atminties sodas“ rašo Vytautas Mizeras, mokytojas ekspertas, rašytojas, Literatūros ir meno muziejaus įkūrėjas. Tai žodžiai, geriausiai apibūdinantys muziejaus įkūrimo priežastį ir tikslus.

Share

Skaityti daugiau: Praeitis žiūri į sielą...

Apie ką kalba nuveikti darbai

Narių vertinimas:  / 1

Raminta ČESNAUSKAITĖ

IMG 00521997 m. išleistoje metodinėje medžiagoje lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas, Literatūros ir meno muziejaus įkūrėjas Vytautas Mizeras veiklos tikslu kėlė – apjungti menus – literatūrą ir skulptūrą, puoselėti tautinę kultūrą.

Šiuos darbus tęsia V. Mizero anūkė Jurgita Chmieliauskienė, nuo 2003 metų einanti muziejaus direktorės pareigas. Muziejuje vyksta lietuvių kalbos ir literatūros, pilietinio ugdymo pamokos, edukaciniai užsiėmimai, organizuojamos „Poezijos pavasario“ šventės, Lietuvai svarbių datų ir rašytojų jubiliejų minėjimai, ekskursijos.

Share

Skaityti daugiau: Apie ką kalba nuveikti darbai

Elektrėnų literatūros ir meno muziejus

Narių vertinimas:  / 1

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Muziejaus įkūrėjas Vytautas Mizeras„Ąžuolyno“ pagrindinėje mokykloje įsikūręs Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejus – neatsiejama ir labai svarbi Elektrėnų miesto kultūrinio gyvenimo dalis. Muziejų beveik prieš keturis dešimtmečius čia pradėjo kurti ir jam daug metų vadovavo rašytojas prozininkas, mokytojas ekspertas, ilgametis mokyklos direktorius Vytautas Mizeras.

Share

Skaityti daugiau: Elektrėnų literatūros ir meno muziejus

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.