Laikas uždarytas muziejuose

puslapi remia spaudos fondas copy

Skaitytojai jau įprato laikraštyje „Elektrėnų kronika“ rasti informacijos pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo finansuojamus projektus apie Elektrėnų krašto istoriją, čia gyvenančius arba iš šių kraštų kilusius įžymius žmones, kultūrinį bei sakralinį paveldą ir kt. Vykdėme projektą „Elektrėnų krašto šviesuoliai: žinomi ir dar neatrasti talentai“, kur rašėme apie žymius žmones, garsinančius Elektrėnus šalyje ir pasaulyje, „Elektrėnų kraštas: tada ir dabar“, kur kalbinome dar gyvenančius Elektrėnų statytojus, įgyvendinant projektą „Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose“ žmonės laikraštyje dalijosi apie šių kraštų papročius, istorinius įvykius. Šiais metais pradedame vykdyti projektą „Laikas uždarytas muziejuose“. Projektu norime supažindinti skaitytojus su Elektrėnų muziejuose saugomomis vertybėmis. Skaitytojus pratinsime nors virtualiai apsilankyti savivaldybėje įkurtuose muziejuose. Sužinojęs informaciją apie muziejuose saugomus kultūrinius lobius, tikime, ne vienas skaitytojas susigundys juos aplankyti ir prisiliesti prie saugomų eksponatų, įvertinti laiko prasmę. Yra dalykų, į kuriuos galima pažiūrėti kitu kampu nei įprasta. Muziejai įvairiai stengiasi pritraukti kuo daugiau žmonių domėtis ne tik eksponatais, bet ir jų veikla: organizuoja Muziejų naktis, įvairius kitokius renginius, pristato parodas, bet visuomenės informavimo priemonių galimybėmis naudojasi mažai. O nemaža dalis rajoninių laikraščių skaitytojų yra kaimo gyventojai, namų šeimininkės ar šiaip kasdieniniais darbais užsiėmę žmonės, kurie muziejus dažniausiai yra pamiršę. Laikraštis kaip tik gali naujai parodyti skaitytojams muziejų vertę, ir dažnas, tikriausiai, prisiminęs posakį, kad geriau vieną kartą pamatyti nei šimtą kartų išgirsti, laisvalaikiu pasuks į muziejų. Taip paskatinsime skaitytojus dar kartą pajusti ir suprasti, kokiais keliais ir per kokius laikus atėjome į XXI amžių ir, tikriausiai, skaitytojai apie tai panorės padiskutuoti laikraštyje bei internetinėje erdvėje. Norėdami paskatinti diskutuoti planuojame organizuoti rašinių konkursus ir viktorinas, todėl kviečiame skaitytojus įsijungti į projektą ir kartu dar kartą susipažinti su mūsų krašto istorija, dabar jau „uždaryta“ muziejuose.

Savivaldybėje veikia 5 muziejai: Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejus Elektrėnuose, du etnografiniai muziejai Semeliškių ir Kietaviškių mokyklose ir du unikalūs – Kelių ir Geologijos – muziejai Vievyje. Ne kartą teko sutikti skaitytojų, kurie nežinojo, kad du šalyje garsūs muziejai įkurti kaip tik mūsų savivaldybėje, Vievyje, jau nekalbant apie tai, kad ten nesilankė ir savo akimis nepamatė muziejuose saugomų eksponatų. O ir tie žmonės, kurie lankėsi viename ar kitame muziejuje, gautą informaciją greitai pamiršta. Laikraščio „Elektrėnų kronika“ kolektyvas, bendradarbiaudamas su muziejų vadovais ir ten dirbančiais specialistais, pasiruošęs skaitytojus supažindinti su įvairių istorinių laikotarpių eksponatais, saugomais muziejuose, informuoti apie jų reikšmę kultūriniam paveldui, Lietuvos istorijai ir žmonių išsilavinimui.

Vievio kelių muziejus. Etnografijos skyrius

Narių vertinimas:  / 0

Eglė Butkutė

20150703 115157Kelių tiesimas nėra susijęs vien su transportu ar specialia technika. Juozas Stepankevičius, Vievio kelių muziejaus įkūrėjas, šypsosi: „Kai tik pradėjau dirbti kelių tiesimo srityje, mes nedirbome su asfaltu ar sunkiąja technika – mes naudojome akmenis ir arklius“. Todėl Vievio kelių muziejaus lankytojai čia gali išvysti visko: nuo specialios technikos, keliuose nutrenktų gyvūnų iškamšų iki pirmųjų darbo įrankių tiesiant kelius. Vievio kelių muziejuje taip pat yra įsikūręs ir etnografinis kampelis „Mūsų senolių darbo įrankiai tiesiant kelius“.

Share

Skaityti daugiau: Vievio kelių muziejus. Etnografijos skyrius

Vievio kelių muziejus. Medžioklės, faunos ir gamtos skyrius

Narių vertinimas:  / 2

Eglė BUTKUTĖ

20150703 102707Prieš tūkstančius metų medžioklė buvo vienas iš išgyvenimo būdų. Žmonės medžiodavo tam, kad turėtų maisto ar kuo apsirengti. Dabar medžioklė kai kam yra pragyvenimo šaltinis, o kai kam – pomėgis, o kai kurie su laukiniais gyvūnais yra priversti susidurti kelyje arba sode. Vievio kelių muziejuje veikia Medžioklės, faunos ir gamtos skyrius, kuriame gausu įdomių eksponatų: sumedžiotų, pagautų ar partrenktų kelyje.

Share

Skaityti daugiau: Vievio kelių muziejus. Medžioklės, faunos ir gamtos skyrius

Vievio kelių muziejaus Geologijos skyrius

Narių vertinimas:  / 0

Eglė Butkutė

20150703 110223Kelininkai – specialistai, kurių darbas tiesiogiai susijęs su uolienų pažinimu. Vievio kelių muziejuje yra įsikūręs įdomus bei turtingas Geologijos skyrius, pasakojantis apie uolienas, naudojamas tiesiant kelius.

Share

Skaityti daugiau: Vievio kelių muziejaus Geologijos skyrius

Kelių muziejaus ekspoziciją papildė legendinis kelių statybos mechanizmas

Narių vertinimas:  / 0

DSC021702015 m. liepos 16 d. Vievio kelių muziejaus turtingą ekspoziciją papildė legendinis kelių statybos mechanizmas – savaeigis skreperis „MoAZ“ D357, pramintas Senoliu Šernu. 20 tonų sveriantį eksponatą muziejui dovanojo 50-ies metų veiklos sukaktį mininti viena didžiausių Baltijos šalyse lietuviško kapitalo kelių ir geležinkelių statybos bendrovių „Panevėžio keliai“.

Share

Skaityti daugiau: Kelių muziejaus ekspoziciją papildė legendinis kelių statybos mechanizmas

Vievio kelių muziejaus ištakos

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

SWScan00063Kelių muziejus – tai visa mūsų gyvenimo istorija. Žinojome greitkelius, jų esminę reikšmę, bet po šios ekskursijos, labai išsamios, įdomios ir pamokančios, sužinojau naujų dalykų. Pasakojimai buvo įsimintini visam likusiam gyvenimui. Nuotraukas iš šios ekskursijos parodysiu grįžusi į JAV savo šeimai. Ir tai bus mūsų Lietuvos dalelytė mūsų namuose. Ačiū ir linkiu sėkmės toliau plėtoti ir mokyti jaunąją kartą – kas yra keliai.Su pagarba Vida Beselienė, olimpinė, pasaulio ir triskart Europos čempionė.

Share

Skaityti daugiau: Vievio kelių muziejaus ištakos

Vieviečiai kelius tiesė ne tik į miestus, bet ir į laisvę

Narių vertinimas:  / 0

Raminta Česnauskaitė

2015-06-25 20.24.05„Praeitį reikia žinoti, dabartyje reikia dirbti, o ateitį reikia numatyti“ - rašoma Susisiekimo ministerijos metraštyje, kuris saugomas Vievio kelių muziejuje. Metraštyje apžvelgiamos Lietuvos susisiekimo politikos gairės 1918-1938 m., dar daugiau istorijos saugoma nuotraukose, stenduose, įvairiuose leidiniuose ir kituose eksponatuose, kuriuos galima rasti Vievio kelių muziejuje, kad žinodami praeitį ir stropiai dirbdami galėtume pasirūpinti ateitimi.

Share

Skaityti daugiau: Vieviečiai kelius tiesė ne tik į miestus, bet ir į laisvę

Keliai – neįkainojama priemonė tautai šviestis ir kultūrėti

Narių vertinimas:  / 1

zemaiciuRaminta ČESNAUSKAITĖ

Vievio kelių muziejuje galima ne tik apžiūrėti kelių tiesimo techniką ar susipažinti su darbo įrankiais, čia saugoma ir rašytinė Lietuvos kelių istorija, aprašyta knygose „Žemaičių plentas" (1939 m.), A. Gulbinsko „Lietuvos TSR transporto sistemos formavimas ir raida" (1977 m.), „Žvilgsnis į Lietuvos kelių istoriją" (sudarė Gražvydas Paliulis, Donaldas Andziulis) ir kitose.

Share

Skaityti daugiau: Keliai – neįkainojama priemonė tautai šviestis ir kultūrėti

Visi keliai veda į Vievį

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

DSCF7069Posakio „Visi keliai veda į Romą” prasmė buvo susijusi su Romos imperija, kadangi ji buvo išraizgyta gerai grįstais keliais, kokių nebuvo jokioje kitoje šalyje.

Posakio „Visi keliai veda į Vievį“ prasmė XXI a. būtų tik nedaug kitokia – čia įsikūręs Kelių muziejus, kokio kitoje valstybėje nerasi.

Share

Skaityti daugiau: Visi keliai veda į Vievį

Kurstyti meilę gimtajam kraštui

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

1.Literaturos kiemelis 1994 V.SuslaviciusBaigiame pasakojimą apie Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejų. Prisiminimais apie jį dalinosi muziejaus įkūrėjas Vytautas Mizeras, direktorė Jurgita Chmieliauskienė, fotografas Vytautas Suslavičius, buvusi darbuotoja, etnologė Ona Rasutė Šakienė.

Share

Skaityti daugiau: Kurstyti meilę gimtajam kraštui

Egzodo, politinių kalinių ir tremtinių kūrybinis turtas Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejuje

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

1994 m. žiemą Vytautas Mizeras su dviem bendraamžiais pagalbininkais – staliumi Vincu Šriubša ir mokyklos sargu Pranu Kerdoku – Literatūros ir meno muziejuje kūrė išeivių meno kūriniams, jų autorių skulptūroms 18 kv. m Egzodo skyrių.20150617 084736

Share

Skaityti daugiau: Egzodo, politinių kalinių ir tremtinių kūrybinis turtas Elektrėnų savivaldybės literatūros ir...

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.