Laikas uždarytas muziejuose

puslapi remia spaudos fondas copy

Skaitytojai jau įprato laikraštyje „Elektrėnų kronika“ rasti informacijos pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo finansuojamus projektus apie Elektrėnų krašto istoriją, čia gyvenančius arba iš šių kraštų kilusius įžymius žmones, kultūrinį bei sakralinį paveldą ir kt. Vykdėme projektą „Elektrėnų krašto šviesuoliai: žinomi ir dar neatrasti talentai“, kur rašėme apie žymius žmones, garsinančius Elektrėnus šalyje ir pasaulyje, „Elektrėnų kraštas: tada ir dabar“, kur kalbinome dar gyvenančius Elektrėnų statytojus, įgyvendinant projektą „Elektrėnų kraštas gyvuose prisiminimuose“ žmonės laikraštyje dalijosi apie šių kraštų papročius, istorinius įvykius. Šiais metais pradedame vykdyti projektą „Laikas uždarytas muziejuose“. Projektu norime supažindinti skaitytojus su Elektrėnų muziejuose saugomomis vertybėmis. Skaitytojus pratinsime nors virtualiai apsilankyti savivaldybėje įkurtuose muziejuose. Sužinojęs informaciją apie muziejuose saugomus kultūrinius lobius, tikime, ne vienas skaitytojas susigundys juos aplankyti ir prisiliesti prie saugomų eksponatų, įvertinti laiko prasmę. Yra dalykų, į kuriuos galima pažiūrėti kitu kampu nei įprasta. Muziejai įvairiai stengiasi pritraukti kuo daugiau žmonių domėtis ne tik eksponatais, bet ir jų veikla: organizuoja Muziejų naktis, įvairius kitokius renginius, pristato parodas, bet visuomenės informavimo priemonių galimybėmis naudojasi mažai. O nemaža dalis rajoninių laikraščių skaitytojų yra kaimo gyventojai, namų šeimininkės ar šiaip kasdieniniais darbais užsiėmę žmonės, kurie muziejus dažniausiai yra pamiršę. Laikraštis kaip tik gali naujai parodyti skaitytojams muziejų vertę, ir dažnas, tikriausiai, prisiminęs posakį, kad geriau vieną kartą pamatyti nei šimtą kartų išgirsti, laisvalaikiu pasuks į muziejų. Taip paskatinsime skaitytojus dar kartą pajusti ir suprasti, kokiais keliais ir per kokius laikus atėjome į XXI amžių ir, tikriausiai, skaitytojai apie tai panorės padiskutuoti laikraštyje bei internetinėje erdvėje. Norėdami paskatinti diskutuoti planuojame organizuoti rašinių konkursus ir viktorinas, todėl kviečiame skaitytojus įsijungti į projektą ir kartu dar kartą susipažinti su mūsų krašto istorija, dabar jau „uždaryta“ muziejuose.

Savivaldybėje veikia 5 muziejai: Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejus Elektrėnuose, du etnografiniai muziejai Semeliškių ir Kietaviškių mokyklose ir du unikalūs – Kelių ir Geologijos – muziejai Vievyje. Ne kartą teko sutikti skaitytojų, kurie nežinojo, kad du šalyje garsūs muziejai įkurti kaip tik mūsų savivaldybėje, Vievyje, jau nekalbant apie tai, kad ten nesilankė ir savo akimis nepamatė muziejuose saugomų eksponatų. O ir tie žmonės, kurie lankėsi viename ar kitame muziejuje, gautą informaciją greitai pamiršta. Laikraščio „Elektrėnų kronika“ kolektyvas, bendradarbiaudamas su muziejų vadovais ir ten dirbančiais specialistais, pasiruošęs skaitytojus supažindinti su įvairių istorinių laikotarpių eksponatais, saugomais muziejuose, informuoti apie jų reikšmę kultūriniam paveldui, Lietuvos istorijai ir žmonių išsilavinimui.

Juozo Dalinkevičiaus biografija – tarsi geologijos mokslo Lietuvoje istorija

Narių vertinimas:  / 1

Raminta Česnauskaitė

paskaitojeŠįsyk Žemės gelmių informacijos centras (buvęs Geologijos muziejus Vievyje) suteikia progą „Elektrėnų kronikos“ skaitytojams susipažinti su akademiku Juozu Dalinkevičiumi (1893 –1980 m.) – pripažintu moderniosios geologijos Lietuvoje pradininku. Tai buvo universali asmenybė, pažinusi ne tik Žemės gelmes, bet ir Visatą.

Share

Skaityti daugiau: Juozo Dalinkevičiaus biografija – tarsi geologijos mokslo Lietuvoje istorija

Lietuvos žemės gelmių pjūvis – tarsi sluoksniuotas tortas

Narių vertinimas:  / 2

Raminta Česnauskaitė

DSCF4154Reorganizuotas geologijos muziejus ne veltui pervadintas Žemės gelmių informacijos centru. Daugiau nei prieš 30 m. čia įkurta kerno saugykla iš tiesų yra svarbiausias ir išsamiausias informacijos apie Lietuvos gelmes šaltinis.

Share

Skaityti daugiau: Lietuvos žemės gelmių pjūvis – tarsi sluoksniuotas tortas

Pasivaikščiojimas tarp riedulių

Narių vertinimas:  / 1

akmenysŽemės gelmių informacijos centro lankytojus pasitinka svarbi šio muziejaus ekspozicijos dalis – lauko riedulių ekspozicija. Šie akmenys yra suvežti iš visos Lietuvos ir 4 ha užimančiame parke sugrupuoti bei išdėstyti pagal tam tikrą principą.

Daugelis šių akmenų apsamanoję gulėtų kokio pasėlio pakraštyje arba būtų melioratorių tiesiog sunaikinti, jei ne geologų iniciatyva – surinkti juos į šią ekspoziciją. Juk net ir patį didžiausią riedulį – Barstyčių akmenį (esantį Skuodo r.) – buvo bandyta susprogdinti, o dabar jis yra saugomas gamtos paminklas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą.

Share

Skaityti daugiau: Pasivaikščiojimas tarp riedulių

Lietuvos žemės gelmių biblioteka – Vievyje

Narių vertinimas:  / 2

geolog muzRaminta ČESNAUSKAITĖ

Bene kiekvienas Elektrėnų savivaldybės gyventojas yra girdėjęs apie Akmenų muziejų, kuris yra įsikūręs Vievyje. Tačiau tai – ne tik muziejus, kuris siūlo lankytojams susipažinti su įdomiomis lauko riedulių, retų mineralų ar fosilijų ekspozicijomis. Gyventojų paprastai Akmenų muziejumi vadinamas Lietuvos geologijos tarnybos Žemės gelmių informacijos centras saugo didelį ir visomis prasmėmis brangų turtą – Lietuvos žemės šerdį, moksliškai vadinamą kernu.

Share

Skaityti daugiau: Lietuvos žemės gelmių biblioteka – Vievyje

Praeitis ir ateitis Vievio kelių muziejuje

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Muziejaus vadovas J. StepankevičiusVasarą Vievio kelių muziejaus vadovui Juozui Stepankevičiui nebuvo laiko atostogauti – į muziejų užsuko ne tik lankytojai iš Lietuvos ir užsienio, bet ir „Lietuvos ryto“ televizija, filmavusi laidą apie Elektrėnus, o rugpjūčio 20 d. Vievio kelių muziejuje lankėsi neįprasti svečiai – projektuotojai, ruošę projektus naujam Kelių muziejui, turėsiančiam įsikurti pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno.

Share

Skaityti daugiau: Praeitis ir ateitis Vievio kelių muziejuje

Muziejus, kuriame lankytojai ir juokiasi, ir verkia

Narių vertinimas:  / 0

J. Stepankevičius rodo eksponatus lankytojamsVievio kelių muziejus nėra vien didelės salės, pilnos nebylių eksponatų, nes muziejuje dirba Juozas Stepankevičius, besidalinantis prisiminimais apie kiekvieną muziejaus vertybę, leidžiantis prie jų prisiliesti ir išbandyti, tai muziejus, kuriame lankytojai patys gali daug papasakoti apie ten saugomą kelių tiesimo techniką ar lengvuosius automobilius. Per 20 metų nuo Vievio kelių muziejaus įkūrimo jį aplankė tūkstančiai lankytojų iš daugiau nei 25 šalių. Čia lankėsi moksleiviai, studentai, dėstytojai, kelininkai, emigrantai, nenorintys pamiršti savo krašto, ir daugelis kitų. Apie tai pasakoja muziejuje saugomos knygos, prirašytos padėkų ir linkėjimų muziejui, o daugiausiai – jo įkūrėjui ir vadovui J. Stepankevičiui.

Share

Skaityti daugiau: Muziejus, kuriame lankytojai ir juokiasi, ir verkia

Juozas Stepankevičius: kelias – tai gyvenimas

Narių vertinimas:  / 1

zenklasRaminta Česnauskaitė

Vertingiausiu Vievio kelių muziejaus eksponatu juokais vadinamas jo įkūrėjas ir vadovas Juozas Stepankevičius, kadangi turi sukaupęs neįkainojamos patirties ir žinių, o svarbiausia noriai dalijasi ta informacija su kitais. Muziejuje jis dirba tik pusę etato, tačiau jį visada galima rasti, kai nori, tereikia paskambinti. J. Stepankevičius gyvena netoli muziejaus, bet toks jausmas lyg gyventų pačiame muziejuje. Apie kiekvieną eksponatą jis ne tik pats papasakoja, bet ir patikrina lankytojų žinias, kartais juokais grasindamas atimti vairuotojo pažymėjimus. Išeinančių iš muziejaus lankytojų VĮ „Automagistralė“ darbuotojai juokaudami klausia – ar išlaikėte Juozo egzaminą?

Share

Skaityti daugiau: Juozas Stepankevičius: kelias – tai gyvenimas

Sunkioji kelininkų technika Vievio kelių muziejuje

Narių vertinimas:  / 0

Raminta Česnauskaitė

Šis buldozeris sveria 52 tonasVievio kelių muziejuje sunkioji technika yra saugoma specialiame angare, kur glaudžiai sustatyti autobusai, buldozeriai, smėlio barstytuvai, sniego valytuvai, traktoriai, pagaminti Lietuvoje, Rusijoje, JAV ir kitose šalyse. Senus mechanizmus muziejui perdavė VĮ „Vilniaus regiono keliai“, AB „Panevėžio keliai“, AB „Ukmergės keliai“, VĮ „Klaipėdos regiono keliai“, VĮ „Šiaulių regiono keliai“ ir kitų įmonių vadovai.

Muziejaus vadovas Juozas Stepankevičius sako, kad kelių tiesimo ir priežiūros technika greitai keičiasi, tobulėja, kas nebenaudojama, keliauja į muziejų, todėl eksponatų daugėja kasmet.

Share

Skaityti daugiau: Sunkioji kelininkų technika Vievio kelių muziejuje

Vievio kelių muziejus. Lengvųjų automobilių skyrius

Narių vertinimas:  / 0

Raminta ČESNAUSKAITĖ

Muziejaus vadovas J. Stepankevičius vairuotojo teises gavo vairuodamas tokią palutarkęVievio kelių muziejuje Lengvųjų automobilių skyriuje galima rasti arklių traukiamų transporto priemonių, medinių dviračių-paspirtukų, lengvųjų automobilių kolekciją, kelio ženklų ir kitų įdomių eksponatų. Muziejaus vadovas, vievietis Juozas Stepankevičius, rodydamas lankytojams eksponatus, nei vieno nepalieka nuošaly, kiekvieno paklausia, koks svarbiausias žmonijos išradimas arba kuo skiriasi „Zaporožietis” nuo kitų automobilių, į kai kuriuos eksponatus net paprašo įlipti.

Share

Skaityti daugiau: Vievio kelių muziejus. Lengvųjų automobilių skyrius

Apie kelius ir klystkelius

Narių vertinimas:  / 0

Raminta Česnauskaitė

Tiltų viadukų ir kitų statinių maketaiVievio kelių muziejuje Leidinių ir maketų skyriuje eksponuojami senieji Lietuvos žemėlapiai, nuotraukų albumai, sukaupta daug knygų, žurnalų apie kelių tiesimą ir ne tik. Kelias – ne tik tas, kuriuo važiuoja transporto priemonės, bet ir tas, kuriuo eina žmogaus gyvenimas. Apie pasirinktą žmogaus kelią ir pasirinktą kelininko profesiją pasakoja Vievio kelių muziejuje saugomi leidiniai, išleisti lietuviškosios spaudos draudimo metais, Nepriklausomoje Lietuvoje, Tarybinėje Lietuvoje ir šalyje, atkūrus nepriklausomybę.

Share

Skaityti daugiau: Apie kelius ir klystkelius

Copyright 2011. Joomla 1.7 templates.